שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בלדד השוחי

האם הלבן שיש על הציפורניים באמת מעיד על חוסר בסידן?

בלדד מנצל את השואלת המבוהלת כדי להציג מקרוב את הפלא שבקצות האצבעות

בלדד השוחי 08:5219.08.10
האם הלבן שיש על הציפורניים באמת מעיד על חוסר בסידן? רויטל, כפר סבא

 

רויטל היקרה,

 

סידן הוא חומר חשוב מאד. הרבה מפעולות התאים בעולם החי והצומח נשלטות על ידי מעבר של יוני סידן, ובלי המתכת המופלאה הזו לא ייתכנו חיים - לפחות לא כפי שאנו מכירים אותם. סידן הוא גם מרכיב חשוב בשלד שלנו. הוא המתכת החמישית בנפיצותה בגוף והיסוד החמישי בנפיצותו בקרום כדור הארץ. אבל ציפורניים עשויות ממשהו אחר לגמרי.

 

ציפורניים, כמו שיער, קרניים ופרסות, עשויות קראטין: חלבון שמכיל פחמן, חמצן, חנקן ומימן - אבל לא סידן. נהוג לחשוב על עצמות כעל החלק הקשה בגוף, אבל הקראטין שם אותן בכיס הקטן. כמה עמידה, לדעתך, תהיה עצם בעובי של שערה? הקראטין הוא אחד החומרים הקשוחים ביותר בעולם החי. נוצות, מקורים, קשקשי זוחלים, שריונות צבים וקוצי דרבנים, וגם השכבה החיצונית של העור - כולם מכילים שפע קראטין.

 

בחני את בסיסה של ציפורן האגודל שלך. את רואה מין סהר לבנבן? זה הקצה של שורש הציפורן. משם הציפורן צומחת. כשתאי הציפורן החדשים בוקעים ממנו הם עגלגלים, לבנים ומלאים בנוזל, אבל אז הם עוברים תהליך של דחיסה שהורג אותם והופך את גוויותיהם ללוחיות שטוחות, קשיחות, יבשות ושקופות. הלוחיות הללו מסתדרות בשכבות צפופות ומסודרות שיוצרות את הציפורן.

 

ציפורניים, כמו שיער, קרניים ופרסות, עשויות קראטין: חלבון שמכיל פחמן, חמצן, חנקן ומימן - אבל לא סידן ציפורניים, כמו שיער, קרניים ופרסות, עשויות קראטין: חלבון שמכיל פחמן, חמצן, חנקן ומימן - אבל לא סידן צילום: shutterstock

 

אם התהליך הזה מתפקשש, נוצרים מקטעים של חוסר סדר בתוך המבנה הזה. אלו יכולות להיות בועיות אוויר (כמו אלו שמלבינות לנו את השיער), שברים וקימוטים זעירים בלוחיות (כמו אלו שגורמים לפלסטיק צבעוני להלבין כשמכופפים אותו חזק מדי) או אפילו סתם חוסר אחידות בזווית. כשאור פוגע בחוסר סדר הזה הוא משתבר בצורה לא אחידה ומתערבל עם עצמו, ולאור מעורבל כזה אנחנו קוראים צבע לבן. אותה תופעה שמעניקה לקצף, לשלג ולענן את צחור צבעם האופייני אחראית גם לכתמים הלבנים בציפורנייך.

 

בשפה הרפואית קוראים לזה "לויקוניכיה", כי השפה הרפואית אינה הרבה יותר מיוונית משובשת וביוונית "לויקו" זה לבן ו"אוניקס" זה ציפורן. לפעמים כל הציפורן מלבינה -"לויקוניכיה טוטאליס" (מוחלטת) - מה שיכול להעיד על כשל בכליות או בכבד. יש גם "לויקוניכיה סטריאטה" (מפוספסת) שבה מופיעים פסים לבנים לכל רוחב הציפורן. סיבה נפוצה לזה היא טיפול כימותרפי שמכניס את שורש הציפורן להלם וגורם לרצועה שלמה לצאת קצת דפוקה. סיבות אפשריות נוספות הן הרעלה במתכות כבדות או מישהו שטרק לך דלת על האצבע.

 

וכמובן יש גם "לויקוניכיה פונקטאטה" (נקודתית), שזו בדיוק התופעה שאת מתארת. אם יש לך הרבה נקודות על הציפורניים באופן קבוע, יכול להיות שחסר לך אבץ, אבל אז כנראה תסבלי גם מנשירת שיער, חבורות, שלשולים ושאר מרעין בישין. כתמים אקראיים פה ושם עשויים להעיד על מחלה שגרמה למערכת החיסונית שלך לקפוץ לכמה זמן להילוך גבוה, ואז זה דווקא סימן טוב.

 

אבל ברוב המקרים, ואני מדבר פה על הרוב המכריע, הכתמים הם בסך הכל סימן לפגיעה פיזית קלה בשורש, וזה יכול להיגרם מהמון סיבות. כסיסת ציפורניים, נקישה נמרצת על שולחנות, שימוש בציפורן לפתיחת קופסאות, אפילו סתם מכה באצבע - כולם מפעילים לחץ על השורש ויכולים לגרום להופעת נקודה.

 

למעשה, אחד הדברים היחידים שלא יכולים לגרום לנקודות לבנות על הציפורן הוא מחסור בסידן. אמנם כמה מחקרים הצליחו להראות קשר כלשהו בין ייצור קראטין לכמות הסידן בגוף, כך שיכול להיות שאם חסר לך סידן הציפורניים שלך יצמחו קצת לאט יותר, אבל אין שום קשר לצבע. הסידן, שאינו שקוף בעצמו, אינו אחראי על שקיפות הציפורניים, ולכן כתמים לבנים על הציפורניים אינם מעידים על מחסור בסידן. את יכולה להניח את תוספי התזונה בצד, ושיהיה לך גירוד נעים.

 

שאלות לבלדד השוחי: askbildad@calcalist.co.il

 

 שאלות לבלדד השוחי: askbildad@calcalist.co.il

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x