$
מוסף 19.8.10

הגיבורים של מייקל לואיס: מייקל ברי

מייקל ברי הוא מנהל ההשקעות שלא הקשיב ללקוחותיו

מאז ומתמיד מייקל ברי הרגיש שהוא שונה. מחלת סרטן נדירה שלקה בה בגיל שנתיים עלתה לו באובדן עינו השמאלית, ומאז האשים בכל קשיי התקשורת שלו את עין הזכוכית שהחליפה אותה. יחסי האנוש שלו היו מעטים ולקויים, והוא מיעט להתרועע עם אנשים. רק לימים, כאשר בנו אובחן כלוקה בתסמונת אספרגר,

הפרעה אוטיסטית שמקשה להבין סיטואציות חברתיות, זכה ברי באבחון הפרטי שלו: גם לו יש אספרגר.

 

האספרגר של ברי מסביר את נטייתו ללמוד לעומק כל נושא שאהב. הוא נהפך לרופא פשוט כי התקבל ללימודים, אך גילה שהוא נרתע ממגע עם חולים ומעדיף לנתח את מנגנוני שוק ההון. עוד בתקופת התמחותו הוא החל לכתוב בלוג השקעות, שהמלצותיו המוצלחות הפכוהו לקריאת חובה בוול סטריט. בסוף שנות התשעים, אחרי שאביו נפטר, ברי סגר את הבלוג שלו, ועם 90 אלף דולר במזומן הקים את קרן הגידור "סיון קפיטל".

 

די מהר הוא קיבל טלפון מג'ואל גרינבלט, מנהל קרן גותאם ולימים מחבר רב־המכר "הספר הקטן שמכה את השוק בגדול". גרינבלט אמר לברי שהוא נמנה עם קוראי הבלוג שלו, וביקש לרכוש רבע מהקרן החדשה תמורת מיליון דולר. וזה השתלם לו. בשנים 2005-2001 סיון קפיטל עלתה ב־242%, כאשר מדד S&P 500 ירד בסך הכל ב־6.84%.

 

מה היתה שיטתו? ברי עשה מינוי ל־10-K Wizard, מנוע חיפוש בהודעות חברות ציבוריות, אבל בניגוד לאחרים, הוא באמת ישב וקרא את ההודעות, מהבוקר עד הערב. ב־2004 הוא התעמק באג"ח מגובות המשכנתאות, הבין שרוב המשכנתאות האלה לא יוחזרו לעולם והחל לחפש את ניירות הסאב־פריים הגרועים ביותר שבנמצא כדי להמר נגדם בכספי משקיעיו .

 

המשקיעים לא היו מרוצים. הם לא הבינו מדוע הוא עבר מקניית מניות להימורים נגד איגרות החוב הפופולריות ביותר בוול סטריט. אך ברי דבק באסטרטגיה, ולאחר המפולת של 2008 מימש רווחים של יותר מ־720 מיליון דולר, על תיק של 550 מיליון.

 

אבל טעם הניצחון לא היה מתוק. אף על פי שמאז הקמתה בסוף שנת 2000 ועד יוני 2008 קרן סיון עלתה ב־490% לעומת עלייה של 2% במדד S&P 500, המשקיעים משכו את כספם בלי לומר תודה, והלכו. כאילו אין להם שמץ של כישורים ביחסי אנוש. הוא איבד עניין בשוק ההון ובניהול כספים, ובסוף 2008 סגר את הקרן והתמסר לתשוקה חדשה, איסוף גיטרות. עם זאת, וול סטריט לא שכחה אותו, וכיום הוא נחשב לסלבריטי כלכלי שמופיע בעיתונים ובתוכניות אקטואליה, ושהוזמן לתת עדות מומחה מול ועדות הקונגרס שעוסקות במשבר. "אני חושב שרוב הזמן הוא פשוט חושב מה לעזאזל יעשה בכל הכסף שיש לו עכשיו", אומר לואיס.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x