$
עידן גרינבאום

גדליה גל עדיין מחכה

15 שנים לאחר שהציג את החוק שאמור היה לפתוח את משק החשמל לתחרות, יו"ר ועדת הכספים לשעבר עדיין מחכה ליצרנים הפרטיים

עידן גרינבאום 07:5311.08.10

ביום שני ה-11 במארס 1996 נפל דבר בישראל. ח"כ גדליה גל, יו"ר ועדת הכספים דאז, עלה על דוכן הנואמים ובקול מלא התרגשות הציג את חוק משק החשמל לפני אישורו בקריאה שנייה ושלישית. הרבה פאתוס היה בנאום של גל, שהפליג עד למחוזות הרחוקים של ימי העלייה השנייה ושנת 1926, בה קיבל פנחס

רוטנברג את הזיכיון להקים את מפעל החשמל בנהריים. וכך אמר גל בנאומו: "70 שנה הן שנות חיי אדם, והגיע הזמן להסדיר את משק החשמל לפי התנאים החדשים של מדינה מודרנית ומשק תחרותי".

 

חברי הכנסת שהשתתפו בדיון התקשו כנראה להתמודד מול הגל הציוני שעלה מן הדוכן וברוב גדול אישרו את הצעת החוק ההיסטורית, שבעקבותיה קמה, בין היתר, רשות החשמל. במקביל נכלל בחוק סעיף נוסף ומהפכני לא פחות המאפשר לראשונה בתולדות המדינה ליצרני חשמל פרטיים להקים תחנות ולמכור את החשמל שיפיקו לצרכנים פרטיים אחרים תוך שימוש במערכת של חברת החשמל.

 

בסיום נאומו על הדוכן ראה כנראה גל את הנולד ואמר: "מלים אחרונות אני רוצה לומר לציבור העובדים (בחברת החשמל – ע"ג) ולנציגים שלהם. אמרו לי לאורך הליך החקיקה, שעובדי החברה יתחשבנו אתי בפריימריס; זה שם המשחק במחוזותינו בימים אלה. יש בחברת החשמל אלפי מתפקדים למפלגת העבודה שיבואו אתי חשבון. ועל כך אני משיב: יכול להיות שכך יקרה, וזה הסיכון שאני לקחתי על עצמי כדי להיות נאמן לדרכי בוועדת הכספים במשך ארבע שנים".

 

ואכן זו היתה שירת הברבור של גל בדברי ימי הפוליטיקה הישראלית. עובדי חברת החשמל אכן הצליחו לחסל את הקריירה הפוליטית של האיש שהעז להכניס תחרות בדלת הקדמית של המונופול הכי חזק שצמח כאן. 15 שנה (!) חלפו מאז, ונכון לרגע זה עוד לא נוצקו אפילו היסודות לתחנה הראשונה של יצרן פרטי משמעותי ראשון (בהיקף של יותר מ-100 מגה־ואט). אתמול, סוף סוף, נעשה אולי הצעד שיאפשר להשלים את המהפכה של גדליה גל. הבעיה המרכזית של היצרנים הפרטיים היתה עד כה בעיקרה פיננסית והם התקשו להשיג מימון לתחנות שלהם וכעת כשהמדינה תחלץ לעזרתם אולי משהו ישתנה. לכן, מוטב לו כמה מחברי הכנסת המתלהמים בראשות שלי יחימוביץ, שמיהרו לזעוק נגד ההחלטה, היו לומדים את העובדות לפני שרצו לתקשורת.

 

אתמול תפסנו את גדליה גל לשיחה קצרה ולדבריו הוא אינו מופתע מהזמן הרב שעבר: "כל דבר בישראל נעשה בסופו של דבר, גם אם באיחור רב מדי, ומכיוון שאני נמנה על האופטימיסטים אני מעדיף להסתכל על כך בחיוב", אמר. ומה באשר לעובדי חברת החשמל שהראו לגל את כוחם וממשיכים בכך עד היום? "לא הרגשתי ואני לא מרגיש גם היום קורבן של משהו. יש חיים אחרי הכנסת", סיכם האיש החתום על התחרות שמבוששת לבוא במשק החשמל.

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x