$
עידן גרינבאום

הרזרבה לעולם נגמרת

מה למדה חברת החשמל מצה"ל? שהכל עניין של תזמון. הרי מי יישאר אדיש לבעיית רזרבות החשמל באוגוסט, בדיוק כשהמזגן עלול לשבוק חיים

עידן גרינבאום 07:1102.08.10

אחת הקלישאות הוותיקות ביותר במאבק השנתי על תקציב הביטחון גורסת שהמלחמה הבאה תמיד עלולה לפרוץ בקיץ, אי שם בין יולי לאוקטובר. מתברר שבאותם חודשים לא רק החום עולה, אלא גם רמת האיומים על ישראל, אלה שבמעגל הקרוב ובמעגל הרחוק. ותמיד יימצא הגנרל שיזהיר מפני הצפוי.

 

הריטואל

הזה חזר על עצמו בכל שנה ולא במקרה, כי בדיוק באותם חודשים מתחולל גם הקרב השנתי על תקציב הביטחון - ומי יעז לקצץ בתקציב כשהסורים על הגדרות?

 

את השיעור הזה למדו ושיננו היטב גם מנהלי ועובדי חברת החשמל. גם הם נוהגים לאיים עלינו באמצע הקיץ שהקטסטרופה מצויה מעבר לפינה ועוד רגע כולנו נשב בחושך או סתם ניתקע במעלית. איכשהו, בימים הכי חמים בשנה, כשהביקוש לחשמל שובר שיאים, בדיוק אז יתבררו עובדות קשות במיוחד על מצב הרזרבות של חברת החשמל או לפחות על מצבה הכספי הרעוע של החברה - ומי יוכל לעמוד מנגד כשהמזגן עלול לשבוק חיים ובחוץ 40 מעלות?

 

עשרה שרי תשתיות, לכולם אותה המנטרה

 

ניהול משק חשמל באשר הוא, דורש מכל העוסקים בו את כל מה שכל כך קשה למצוא בישראל: החל בתכנון לטווח ארוך, דרך יכולת לקבל החלטות וביצוען, וכלה בחשיבה הרואה לנגד עיניה את טובת המשק ולא את טובתה של קבוצת עובדים מיוחסת ומקושרת. אלא שלצערנו כל זה לא קיים כאן. מדי קיץ חוזרת ומקננת התחושה שהעובדה שהמזגן עדיין עובד היא תוצאה של כוח עליון כלשהו, או לפחות נס, ולא בזכות מעשה ידי אדם.

 

ולא שהשר הממונה לא מוטרד מהמצב. כדי להמחיש עד כמה הוא מוטרד בחרנו להביא ציטוט שלו בידיעה בעניין מהעיתונות הכלכלית: '"לפני מספר שבועות ישראל עמדה על רזרבה מצחיקה בחשמל, וכן בפני מצב שבאזורים מסוימים לא יהיה חשמל. זאת בעקבות המחסור ברזרבות", כך אמר שר התשתיות בהתייחסו לדרישת חברת החשמל להתחיל מיד בתכנון תחנת כוח פחמית נוספת, כדי לספק את ביקושי החשמל העתידיים.

 

אלא שאת הדברים המופיעים כאן אמר לא אחר מאליהו סוויסה והם לא נאמרו ביולי 2010, אלא באותו חודש בשנת 2000. עיניכם הרואות - הדאגות היו אותן דאגות ודרישות חברת החשמל היו אותן דרישות ומאז הרבה לא קרה, למעט דבר אחד. עשרה שרים התחלפו מאז במשרד התשתיות עד שהגענו לעוזי לנדאו המכהן במשרד כיום. כמעט כולם היו שם בעשור האחרון, מסוויסה, דרך בייגה שוחט ואביגדור ליברמן ועד פריצקי, זנדברג ופואד. וזו רק רשימה חלקית.

 

וכולם היו מוטרדים מאותן רזרבות שאינן ומאותן תחנות שצריכות להיבנות ולא נבנות.

 

כשייגמרו הנסים, ויגיע השר חסר המזל

 

הבשורה הטובה מכל זה היא שאיכשהו החשמל עדיין כאן והבשורה הרעה היא שמתישהו בעתיד ייגמרו הנסים ואיתם גם הרזרבות. ואז נשמע איך שר התשתיות - חסר המזל התורן שבמשמרת שלו הכל יקרוס - יגיד שהוא התריע והזהיר. וחברת החשמל תוכל לטעון שהיא רצתה להקים תחנות אבל לא קיבלה אישורים. יש מתנדבים לוועדת החקירה?

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x