$
יואל אסתרון

נא לשלוח את חזקיהו לחופשת שחרור

הצירוף הקטלני של הדלפת הדו"ח על לאומי ושל מועמדות חזקיהו למנכ"ל הבנק לא משאיר לפישר ברירות רבות

יואל אסתרון 06:5901.08.10

אומרים על המפקח על הבנקים רוני חזקיהו שהוא איש נעים הליכות ובעל נימוסים טובים. אם כך, מן הראוי שנגיד בנק ישראל יבקש ממנו בנימוס לצאת לחופשת שחרור נעימה, עד למועד פרישתו המוסכם בסוף דצמבר.

 

הנגיד סטנלי פישר שלף את חזקיהו מאלמוניותו כסמנכ"ל בבנק דיסקונט לפני

כארבע שנים. מיד אחר כך צץ בעיתונות דו"ח ביקורת לא נעים של המפקח על הבנקים דאז, יואב להמן, על המחלקה של חזקיהו בדיסקונט. פישר ביקש מידידו פרופ' חיים בן שחר לבדוק אם יש מניעה למנות את חזקיהו. בן שחר הכשיר את המינוי, פישר שלח את להמן לחופשת שחרור. והשאר היסטוריה.

 

ביום רביעי, בשעת ערב מוזרה ולא אופיינית להודעות כאלה, בנק ישראל הודיע על סיום תפקידו של חזקיהו בעוד חמישה חודשים. מיד אחרי ההודעה הזו שמענו שוב שהמפקח על הבנקים עצר בגופו ממש את הצונאמי העולמי ולא הניח לגליו להכות בבנקים הישראלים. בתוך פחות מיממה הודלפנו גם על דו"ח לא נעים של המפקח על הנהלת בנק לאומי, ובאותה נשימה על מועמדותו של המפקח להחליף את מנכ"לית הבנק גליה מאור, אחרי צינון נעים. אולי הוא התחיל להאמין בכתרים שקשרו לראשו מלחכי פנכה ואינטרסנטים למיניהם, שכבר מריצים אותו לתפקיד הבא.

 

לפישר אין ברירות רבות

 

איננו מאשימים חס וחלילה את המפקח בהדלפה של הדו"ח הביקורתי על לאומי, או בהדלפה על מועמדותו העתידית או בהדלפה כלשהי. למען הסדר הטוב, יש לומר שאנחנו דווקא בעד הדלפות, כי אין חומר חיטוי טוב יותר מקרני השמש וכו' וכו'. אבל הצירוף הקטלני של ההדלפה ושל המועמדות לא משאיר לפישר ברירות רבות.

 

חופשת שחרור תיטיב גם עם חזקיהו. הוא נחשב בעיני רבים למפקח מוצלח. למה לו לקלקל את המוניטין שלו בצליעה ברווזית? כשהמפקח הופך לפתע למועמד לתפקיד של מנכ"ל בנק, איך נוכל לקבל את פסיקותיו בחודשים שנותרו עד סיום כהונתו? זה הזמן לטיול ארוך בדרום אמריקה, למשל. מאור ואיתן רף יכולים לתת לו עצות טובות לדרך. גם להמן.

 

עם כל הכבוד לרגולטורים

 

אנחנו אסירי תודה על יציבותם של הבנקים הישראליים כשהמערכת הפיננסית הבינלאומית איימה להתמוטט, וגם אנחנו נאמר בקול צלול שלנגיד הבנק ולמפקח על הבנקים יש חלק חשוב בשמירה על היציבות. אבל עם כל הכבוד לרגולטורים, אנשים רבים שבקיאים בבנקאות הישראלית רוחשים הערכה עמוקה ומנומקת לדרך שאותה הובילו מנכ"לית לאומי גליה מאור ויו"ר הדירקטוריון איתן רף ב־14 השנים האחרונות, ובמיוחד בשנות המשבר.

 

הם מייחסים למאור ולרף את יציבות הבנק, את התפתחותו העסקית ואת השורה התחתונה. בעיניהם, חזקיהו לא הפריע למאור ולרף. אבל ייתכן שהזוגיות המיוחדת של מאור ורף, שכללה טיולים משותפים, אבוי, הפריעה לחזקיהו.

זו לא רק הערה על חזקיהו או על חולשות אנושיות, אלא גם על שיווי המשקל הראוי בין מנהלי הבנקים לבין המפקחים עליהם. מאז הקריסה של 2008, החרדה העולמית הגבירה את כוחם של הרגולטורים. זו תגובה טבעית והגיונית להשתוללות המטורפת של גופים פיננסיים, במיוחד בארצות הברית.

 

אכן, אנחנו רוצים שבנק ישראל ישמור עלינו, אבל אנחנו לא צריכים לתת כוח גדול מדי, כוח מסחרר ראש, בידי הרגולטורים. מנהלי הבנקים צריכים להוביל את הבנקים ולנהל אותם. זה התפקיד שלהם. המפקח על הבנקים צריך לפקח על הבנקים. לא להפוך את מנהלי הבנקים לנתינים צייתנים ומפוחדים שלו ולא לחתור תחתיהם.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x