$
איכות סביבה

ארגוני הסביבה לוועדת ששינסקי: תמלוגי הגז נמוכים מדי

נפגשו עם נציגי דלק אנרגיה והציעו כי מחצית מהכנסות הקידוחים הנוכחיים יועברו לקרן ייעודית שתשקיע בפיתוח תשתיות חברה וסביבה

רויטל חובל 13:1021.07.10

כעשרים ארגוני חברה וסביבה הגישו היום (ד') נייר עמדה משותף לוועדת ששינסקי, הבוחנת את המדיניות הפיסקלית בנושא משאבי נפט וגז טבעי בישראל, ובכללה גובה התמלוגים המשולמים למדינה עבור ניצול משאבי הטבע של ישראל.

 

על פי העמדה המגובשת של הארגונים, יש לקבל תמורה הולמת לקופה הציבורית עבור שימוש במשאבי הנפט והגז. "שיעור התמלוגים הנוכחי למדינה - 12.5% מההכנסות - נמוך מדי ומעורר חשש כי אזרחי ישראל היום ובעתיד, לא ייזכו לתגמול הולם בגין משאב ציבורי נדיר זה. הגז הינו משאב המצוי במחסור ויש לו פוטנציאל כלכלי עצום", נכתב בנייר העמדה. "מן הראוי כי ינוצל לטובת הכלל ולא לטובתם של מעטים בלבד, זאת ברוח עקרונות הצדק החלוקתי".

 

ארגוני הסביבה דורשים כי הליך קבלת ההחלטות בוועדה יתנהל בצורה שקופה ובמקביל תוארך תקופת הזמן להערות, הוספת נציגי ציבור לוועדה ופרסום כלל החומרים והמפגשים, עליהם תבסס הוועדה את חוות דעתה.

 

בין הארגונים החתומים על המכתב: הפורום הישראלי לאנרגיה, האגודה לצדק חלוקתי, מגמה ירוקה, שקיפות בינלאומית ישראל (שבי"ל), סינגור קהילתי והקשת הדמוקרטית המזרחית. היוזמה מרוכזת על ידי ארגון שתיל.

 

עמדת הארגונים הוצגה אתמול למנכ"ל דלק אנרגיה. נציגי הארגונים העלו דרישה כי קבוצת דלק תסכים באופן וולנטרי, וללא קשר לקביעת הוועדה, ש-50% מההכנסות מהקידוחים הנוכחיים, יועברו למדינה לטובת קרן ייעודית אשר תשקיע בפיתוח תשתיות חברתיות וסביבתיות בהווה ובעתיד.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x