$
עידן גרינבאום

כל אנשי התקציב

ברק שלף את קלף "אנחנו מדינה קטנה מוקפת אויבים", שטייניץ התגאה בפירורים שמשרד הביטחון הסכים לזרוק לו, אבל מי שבאמת ניצח בקרב על התקציב הוא משה גפני

עידן גרינבאום 07:0018.07.10

אהוד ברק, עסוק בהפחדות אהוד ברק, עסוק בהפחדות צילום: יותם פרום
אהוד ברק - לחיי המלחמה שבדרך

 

לא חלפה אלא שעה קלה מהצבעת הממשלה על התקציב, כולל הקיצוץ בביטחון, ועד להודעה מטעמו של שר הביטחון אהוד ברק - הודעה שכולה אות ומופת של "אמרתי לכם", "הזהרתי אתכם" ו"נראה מי ייצא נקי מוועדת החקירה הבאה".

 

וכך כותב מר ביטחון בהודעתו (כולל תרגום שלנו, לנוחיות הקוראים): "קיבלנו החלטה קשה שנובעת מהתחשבות בכלכלת המשק ובחברה הישראלית. יש משמעויות להחלטות ובכוונתי להביאן בפני הקבינט" ("חכו, חכו, אתם עוד תשמעו ממני. נראה מה תגידו, חבריי השרים, כשנצטרך לקצץ בתוכנית הפיתוח של הטיל הסודי שיתמודד עם האיום האיראני. אני לא מתכוון להישאר האחראי היחיד").

 

וברק ממשיך במכתבו: "אני רוצה להודות לשר האוצר, לסגן שר האוצר, למנכ"ל משרד ראש הממשלה, לרמטכ"ל, למנכ"ל משרד הביטחון ולכל ראשי מערכת הביטחון ולאחל לעצמנו שנעמוד באתגרים במסגרת המשאבים שהוקצו לנו" (או במילים אחרות: "גם אתה, שר האוצר, וגם הסגן שלך וכל הפקידים הבכירים, אף אחד לא יתחמק מלהיות מוזהר בוועדת החקירה הבאה. כולכם הייתם שותפים. אז מה אם יש לנו רק 50 ומשהו מיליארד שקל, בגלל המיליארד וחצי שיחסרו לנו כל שנה בשנתיים הקרובות אנחנו עלולים להפסיד במלחמה הבאה. אני את שלי אמרתי").

 

כי כך ורק כך פועלת מערכת הביטחון. במקום, למשל, להודיע שבעקבות הקיצוץ בתקציב יפוטרו כמה מאות בטלנים שאיש לא יודע מה הם עושים במרחב שבין הקריה לצריפין ותל השומר, ממהרים להפחיד את כולנו שלקיצוץ יהיו השפעות מרחיקות לכת, פגיעה במוכנות וביכולת להתמודד.

 

ועוד עניין אחד צריך להיאמר ברגע שאחרי אישור התקציב. אם מישהו, כולל שר הביטחון, אנשי משרדו או צמרת צה"ל, מרגיש שבעקבות הקיצוץ יהיה צורך בסיוע שמימי כדי להתמודד במלחמה הבאה, מוטב שישים את המפתחות על השולחן כבר עכשיו. אם מישהו סבור כי בתקציב הנוכחי הוא יתקשה לספק ביטחון מלא לאזרחי ישראל, הוא מוזמן ללכת הביתה. אנחנו כבר נסתדר.

 

יובל שטייניץ. קיצוץ בביטחון? יובל שטייניץ. קיצוץ בביטחון? צילום: עמית שעל
יובל שטייניץ - ההבדל בין 49 ל־50

 

שר האוצר נראה ביום שישי בערוצי הטלוויזיה כמו חתול צ'שייר מ"אליס בארץ הפלאות", כזה שחיוכו נשאר גם אחרי שהוא עצמו כבר נמצא במקום אחר. לכל מי שרק רצה לשמוע הוא מיהר להסביר איך הוא, שר האוצר שכולם לגלגו עליו, הצליח לקצץ בביטחון ובדרך עוד להעלות את גיל הפרישה ל־50.

 

ועכשיו לעובדות: במשרד האוצר תכננו בהתחלה לקצץ סכום כפול ויותר מתקציב הביטחון, משהו כמו 8 מיליארד שקל בשנתיים. מחציתו של הסכום היתה אמורה להתקבל מאי־העברת התוספת שנקבעה לפי מתווה ברודט. המחצית השנייה והפחות מדוברת היתה אמורה להתקבל מביטול סעיף אחר של דו"ח ברודט, סעיף הקובע כי תקציב הביטחון יעודכן מדי שנה בהתאם להתייקרויות שהיו במרכיביו השונים. כך שאם מחיר הדלק עלה, התקציב יעודכן בהתאם, וכך גם במקרה של אינפלציה או עלייה במחירי הברזל שמשפיעה על מחיר התחמושת.

 

אך סעיף ההתייקרויות המדובר נעלם בדרך להצבעה, ואיתו נעלם גם חלק ניכר מקיצוץ בתוספת שאמור היה משרד הביטחון לקבל. וכך, במקום 8 מיליארד שקל נשארנו עם 2.7 מיליארד, ובדרך המשרד עוד ויתר על שלל קיצורים אחרים, כמו קיצור השירות לחיילי החובה ופגיעה בהטבות השערורייתיות שמקבלים משרתי הקבע.

 

כל זה מביא אותנו לסעיף האחרון שנותר: העלאת גיל הפרישה ל־50. גם כאן, לפי שבאוצר ממהרים לחגוג, כדאי לבדוק את ההיסטוריה של החודשים האחרונים. בדיונים שהתקיימו בתקופה האחרונה בנושא זה הסכימו ראשי מערכת הביטחון להעלות את גיל הפרישה ל־49, אלא שמשרד האוצר והשר שטייניץ דרשו שזה יעלה ל־57. חשבון פשוט יראה ש־50 הוא בדיוק מה שבמערכת הביטחון הסכימו לתת, בתוספת עוד שנה אחת. כלומר 49 + לחץ ומשא ומתן. כנראה שלא מדובר בהישג שאפשר באמת להתפאר בו.

 

ואחרי כל ההסתייגויות הנה ניחוש שלנו לעתיד הקרוב. בעוד כמה חודשים, כשסערת התקציב תשכך ותיהפך לזיכרון עמום, יתייצב בוקר אחד שר הביטחון אצל ראש הממשלה. הם יישבו בארבע עיניים כמחצית השעה או קצת יותר, ולאחריה, בלי שאף אחד יידע כי הכל יהיה נורא סודי ומסווג, תקבל מערכת הביטחון תוספת תקציב המיועדת כולה לפרויקט כזה או אחר. ומה עם הקיצוץ והפניית המקורות לצמיחה וצמצום הפערים? אף אחד לא יזכור שדיברו על זה.

 

משה גפני. לא באמת מתעניין במתווה ברודט משה גפני. לא באמת מתעניין במתווה ברודט צילום: שאול גולן
משה גפני - וזו כל התורה כולה

 

"יש לנו תקציב מצוין", אמר שר האוצר. "יש לנו תקציב מאוזן", אמר ראש הממשלה. ועכשיו כולם יכולים לצאת לחופשת הקיץ הארוכה ולנפנף בתקציב שבדרך. אלא שמיד אחריה, רגע אחרי החגים, יעלה התקציב לאישור בקריאה ראשונה בכנסת. את המשוכה הזו הוא עוד יצלח כנראה בקלות.

 

אחר כך תתחיל החגיגה. כי גם עכשיו, כשכולם חוגגים את ניצחונם ומסבירים את גודל ההישג, יושב לו בשקט יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני מיהדות התורה.

 

ואת גפני לא באמת מעניינים גיל הפרישה של הנגדים בצה"ל וגם לא מתווה ברודט, אבל יש לו בכיס רשימה ארוכה של מוסדות תלמוד תורה ומוסדות חינוכיים, וכולם צריכים לחיות ממשהו ועדיף שהמשהו הזה יהיה עטיניה של מדינת ישראל.

 

ומי שירצה להעביר תקציב יצטרך לדאוג שגפני יהיה מרוצה. לפי הדיווחים עד כה במשרד האוצר, כבר הכינו קופה קטנה בסדר גודל של 1.5 מיליארד שקל למטרות הללו. וכשהמספרים הללו ייחשפו, נראה האם מישהו עוד יוכל לטעון שמדובר בתקציב הכי טוב שמדינת ישראל יכולה להציע.  

בטל שלח
    לכל התגובות
    x