$
מה יש בפנים

מה יש בפנים: ריטלין של נוברטיס

שרף שמופק משורשיו של צמח האסטרגלוס, חומר מעורר שדומה בפעולתו לקוקאין ומגביר את הערנות והריכוז, וגם אבקה לבנה שממנה מכינים את רוב הגלולות הקשות

גדי גיא 11:0627.05.10

גומי טרגקאנת'

 

הגומי הזה, שתפקידו להדביק את רכיבי הגלולה אלה לאלה, הוא שרף שמופק משורשיו של צמח האסטרגלוס, שגדל בר בארץ ונקרא בעברית קדד. כדי להפיק את הגומי חופרים בור מסביב לשורש הצמח, פוצעים אותו ואוספים את השרף שניגר ממנו. בארץ התעשייה הזו נזנחה מזמן, והיום מטרידות את הצמח רק עזים וכבשים שאוהבות את טעמו, ודבורים שאוספות צוף מפרחיו.

 

מתילפנידאט

חומר מעורר שדומה בפעולתו לקוקאין. כן, קוקאין. החומר משתק מנגנוני ויסות במוח ויוצר עודף דופמין. במינונים קטנים הוא מגביר את הערנות והריכוז, תכונה שימושית להפליא לטיפול בהפרעות קשב שהפכה אותו לתרופה פסיכיאטרית מהנפוצות במערב. במינונים גבוהים במיוחד הוא עלול לגרום לאופוריה, התמכרות והפרעות נפשיות. זמינות התרופה הפכה אותה לסם פופולרי, ובעולם ידוע על אנשים הקונים גלולות מילדים שקיבלו אותן במרשם, ואז מרסקים אותן לאבקה ומסניפים. האבקה אפילו זכתה לכינוי חיבה בארצות הברית: "ויטמין R".

 

מה יש בפנים? ריטלין של נוברטיס מה יש בפנים? ריטלין של נוברטיס צילום: CC by ADHD CENTER

 

מגנזיום סטאראט

 

האבקה הלבנה שממנה מכינים את רוב הגלולות הקשות. החומר פופולרי בתעשיית התרופות כיוון שאינו משפיע על גוף האדם ואינו נמס במים. את המגנזיום סטאראט מייצרים מחומצה סטארית, שהיא שומן צמחי שמצוי בשפע בחמאת קקאו ובחמאת אגוז השיאה, ומהווה רכיב נפוץ בסבונים ובתכשירי קוסמטיקה. מכירים את הטבעת הגועלית והקשה לניקוי שנוצרת מסביב לאמבטיה אחרי אמבט קצף מענג? זהו מגנזיום סטאראט, שנוצר כשהחומצה הסטארית בסבון התרכבה עם המגנזיום שמצוי באופן טבעי במי ברז.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x