$
מוסף כלכליסט 20.5.10

חקר ביצועים: גיליון הערכה שבועי

גוגל פורחת בשוק הסלולר האמריקאי, בעלי אקסלנס מתפטרים, מיליארדר היהלומים לא מכניס יד לכיס, והחרדים ממשיכים בשלהם

כתבי כלכליסט 10:0920.05.10

ברין ופייג' שוב כובשים את השוק

 

מימין לארי פייג' וסרגיי ברין. מה שבחינם מנצח מימין לארי פייג' וסרגיי ברין. מה שבחינם מנצח צילום: בלומברג

איש לא המתין בתורים ארוכים לטלפון החכם של גוגל. השמועות לא מילאו את האינטרנט וההתלהבות היתה מתונה. ובכל זאת, האסטרטגיה הניידת של גוגל – מערכת הפעלה בקוד פתוח הזמינה למכשירי כל החברות - מוכיחה את עצמה כרוצחת השקטה והקטלנית ביותר בשוק. בלי יחסי ציבור והתלהבות תקשורתית, גוגל נגסה בתוך שנה ב־28% משוק הטלפונים החכמים בארצות־הברית, תוך שהיא עוקפת בסיבוב את אפל ונוקיה. בהחלט אפשר ללמוד מזה משהו. אפל גאונה בהמצאת ממשקים ומודלים עסקיים מהפכניים, RIM טובה בטלפונים לעסקים ונוקיה מייצרת מכשירים חדשים בקצב. כולן יודעות דברים רבים. אבל גוגל, כמו במשל המפורסם, יודעת בעיקר דבר אחד גדול: חינם ופתוח מנצח יקר וסגור. ובזה, מתברר, פשוט אי אפשר להתחרות.

                                                                                                                                      אורן הוברמן

 

מטאליקה חוזרת בתשובה

 

בשבת הקרובה, באצטדיון ברמת גן, תוכלו לחזות בעצמכם במהפכה שעוברת תעשיית המוזיקה העולמית. בשנת 2000 מטאליקה היתה אחת הלהקות הראשונות בעולם שהעזה להילחם פומבית במעריצים ותבעה מאות אלפי גולשים על הורדת שירים פיראטית. עשור לאחר מכן, והדיסטורשן שלהם נשמע לגמרי אחרת. תשאלו את תומר מוסמן, סטודנט בן 25, שהוביל מאבק מוצלח בפייסבוק להורדת מחירי הכרטיסים, והופתע לגלות שלמאבק הצטרפו חברי הלהקה עצמם. ההתגייסות הזו משמחת משתי סיבות: בגלל מטאליקה, שהבינה סוף כל סוף שהקהל שלה חי ונושם בעיקר באינטרנט, וכמובן בגלל המעריצים, שרואים קצת אהבה מהלהקה שרצתה לקחת אותם לבית המשפט.

                                                                                                                                      אמיר שוורץ

 

תשובה פועל על פי הריח

 

יצחק תשובה. מרחרח יצחק תשובה. מרחרח צילום: בלומברג

יצחק תשובה יודע להריח את השוק. ב־2005, לקראת שיא הגאות, הפניקס שלו רכשה את בית ההשקעות אקסלנס מרוני בירם וגיל דויטש לפי שווי עתק של 1.7 מיליארד שקל. אחר כך הגיע המשבר - וגם הזמן לקיים את השלב השני בהסכם הרכישה. תשובה, רגיש שכמותו, חש בירידה מסוימת בשווי של אקסלנס, ובתגובה הגיעו מצד הפניקס טענות להפרת הסכם - שפוטרות אותה מעמידה בהתחייבות. עוד הצדדים מתקוטטים, השוק שב לעלות. תשובה, שגם הפעם חש אותו טוב מכולם, חזר למסלול הפשרה הנדיבה. והנה, בחודש שעבר הטייקון בעל האף הפיננסי חש לפני כולם את הרוחות הקודרות שמנשבות מעל אירופה. אחרת איך נסביר ששוב נקלעו הצדדים לוויכוח על השווי? השבוע לבירם ודויטש נמאס והם הודיעו על פרישה מתפקידיהם באקסלנס. אם להסתמך על האף של תשובה, בקרוב תבוא גאות בשווקים.

                                                                                                                                            אמיר זיו

 

ג'יזל יפה בלי תחרות

 

ג'יזל. התאגיד היעיל בהיסטוריה ג'יזל. התאגיד היעיל בהיסטוריה צילום: אי פי אי

ג'יזל בונדשן (29) נשואה פלוס אחד, הוכתרה השבוע על ידי "פורבס" כדוגמנית הרווחית בתבל. אבל ג'יזל היא הרבה יותר: היא התאגיד האולטימטיבי וכשל השוק המושלם. היא הפנים והגוף של זארה, דיור, דולצ'ה וגבאנה, ורסאצ'ה, ראלף לורן, לואי ויטון, ולנטינו, ז'יבנשי וויקטוריה'ס סיקרט. וללקוחות שלה, שמתחרות ביניהן בדרך כלל, פשוט לא אכפת. השוק כולו מתכנס, בלי שום היגיון, לג'יזל אחת. זה הופך אותה לתאגיד היעיל בהיסטוריה (למעט אולי חברות הסלולר הישראליות): גם אוכל מעט וגם מייצר הכנסות של 25 מיליון דולר בשנה.

                                                                                                                                         אסף אביר

 

מעכשיו גם תאילנד מסוכנת לישראלים

 

ההפגנות האלימות בבנגקוק הכניסו את תאילנד לרשימת המדינות המסוכנות לתיירים, ושר החוץ ליברמן מיהר לפרסם אזהרה הקוראת לישראלים להימנע מלהגיע לשם. אולי זו רק יד המקרה, והפעם ליברמן כנראה גם לא אשם - אבל קשה להשתחרר מן ההרגשה שבכל פעם שהישראלים מוצאים לעצמם מפלט בעולם, הוא נהפך מיד ללא רלבנטי. זה התחיל כשלקחו לנו את חופי סיני באיומי חטיפה, אחר כך בא ראש ממשלת טורקיה, עם ההתבטאויות האנטי־ישראליות שלו, ועכשיו באו המפגינים מבנגקוק, וגם האופציה הזו נמחקה מהמפה. בסך הכל כוללת היום רשימת "אזהרות המסע" לישראלים 38 מדינות, או במילים אחרות, כל מדינה חמישית בעולם מסוכנת לנו, וזה אפילו לא כולל את ישראל.

                                                                                                                                          גבי קסלר

 

שטיינמץ לא יודע, לא מכיר

 

בני שטיינמץ בני שטיינמץ

בעבר הכל היה פשוט. אמנם אף פעם לא באמת ידענו כיצד בני שטיינמץ נהפך למיליארדר, אבל לפחות ידענו ש־BSG הם ראשי התיבות של Benny Steinmetz Group, קבוצת השקעות פרטית הפועלת בענפי אוצרות טבע, נדל"ן, יהלומים ופיננסים. לפיכך גם ידענו ש־BSGR זה Benny Steinmetz Group Resources, שהיא זרוע משאבי הטבע של BSG. ומכאן גם ידענו לשייך לשטיינמץ את בייטמן הנדסה, החברה־הבת. ובכן, החיים הקלים נגמרו. בראשית השבוע, בתגובה לידיעה ב"כלכליסט" על כך שהבנקים דורשים מ־BSGR להעמיד ביטחונות לחובות של בייטמן, טען דובר החברה כי "בני שטיינמץ איננו מחזיק במניות חברת בייטמן ואין לו שום קשר פורמלי לחברה". אמור מעתה: לבני שטיינמץ אין מניות בחברה הנקראת על שמו. כנראה BSGR זה ראשי תיבות של "ביסלי גריל".

                                                                                                                                          גלית חמי

 

מנהלי ההשקעות מרוויחים בכל מקרה

 

בשבועות האחרונים נראו הגרפים של הבורסות ברחבי העולם כמו מסלול נסיעה של רכבת הרים. מה יהיה? תלוי את מי אתה שואל. רוביני, למשל, אומר שקשה להיות אופטימיים. גם קרוגמן נזהר. אבל, בפרפרזה על דברי המשוררת, לחוף אחד העם כמו מאומה לא קרה. אותה הדומייה וגם אותה האמירה. השוק יורד? זו הזדמנות קנייה שצריך לנצל. השוק עולה? מי שייכנס עכשיו עוד יספיק לנצל את העליות. כל התרסקות היא תיקון מחירים, כל שביב של אופטימיות מבשר על האביב. ומנהלי ההשקעות? הם מקשקשים עצמם לדעת. כי מבחינתם לא משנה מה יהיה. אם השוק יורד הם ירוויחו ואם הוא עולה הם ירוויחו. ולא כי הם חכמים, אלא סתם כי הם נהנים מכל עסקה שהפתיים שמקשיבים להם עושים.

                                                                                                                                   עידן גרינבאום

 

נתניהו חייב לתת תשובות

 

השיח הישראלי ידוע בהתקפים האפילפטיים שלו. לרגע כובש הבאזז התורן את הכותרות ומיד נעלם לפני שמישהו מספיק להגיד אנדי וורהול. לרגע נולדת תקווה שהפעם הרעש התקשורתי יחולל מפנה - וכמו קייזר סוסה, פוף, הוא נעלם. אבל האמת המטרידה לא מתאיידת: שניים מכל שלושה חרדים בישראל לא עובדים למחייתם, אלא מתבטלים למחייתם. והם עושים את זה על חשבוננו. זה לב הבעיה, או אולי ליבת הבעיה. התקשורת געשה, הממשלה עשתה קולות, מישהו שלף תוכנית פתטית ממגירה כלשהי. וזהו. פוף. קראו לי קאטו, תגידו נודניק – אני מציע לדרוש תשובה חדה מבנימין נתניהו: אדוני ראש הממשלה, מה אתה עושה כדי שהבטלנות המתרחבת בקרב החרדים לא תמוטט את מדינת ישראל?

                                                                                                                                       יואל אסתרון

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x