$
איכות סביבה

"אנו מביאים את בשורת דודי השמש לאמריקאים"

כרומגן, יצרנית דודי השמש מקיבוץ שער העמקים, חתמה על הסכם בלעדי עם A.O.SMITH האמריקאית - יצרנית דודי החשמל הגדולה בעולם. מנכ"ל כרומגן אדר איזנקוט: "עד היום אף חברה בארה"ב לא עשתה שימוש בצורה מסודרת באנרגיה סולארית לחמם מים בבתים"

עמיר קורץ 15:2221.04.10

מפעל כרומגן בדרך לארה"ב: ותיקת תחום דודי השמש והקולטנים בישראל שבבעלות קיבוץ שער העמקים וקרן טנא, חתמה על הסכם היסטורי עם איי.או.סמית' (A.O.SMITH) - יצרנית דודי החשמל הגדולה בעולם, מארצות הברית.

 

משמעות ההסכם מהפכנית: פוטנציאל של מאות מיליוני שקלים בהכנסות, שכן "כרומגן" תהיה הספק הבלעדי בארה"ב ובקנדה של דודי שמש לסמית' - שעד כה כלל לא שיווקה דודי שמש, אלא רק דודי חשמל.

 

ההערכה היא כי בטווח השנים הקרובות, כרומגן תצטרך להכפיל ואולי אף לשלש את הספק הייצור שלה על מנת לעמוד בביקוש שיווצר לדוד השמש - אחד מן הסמלים הישראלים הידועים ביותר.

 

איי.או.סמית', חברה אמריקאית ותיקה שנוסדה ב-1874, נסחרת בבורסת ארצות הברית בשווי של כמליארד וחצי דולר, מעסיקה 16 אלף עובדים ומחזור המכירות שלה עומד על כשני מיליארד דולר בשנה. היא מייצרת מדי שנה כ-8 מליון דוודים, וכעת בעקבות ההסכם עם כרומגן, תשווק לראשונה בתולדותיה דודי שמש. החברה היתה מעורבת במהלך דרכה בהמצאות כמו הכספומט, מקל הריתוך ואפילו מכונית משותפת עם "פורד".

 

כניסה לשוק בתול

 

ארצות הברית היא "שוק בתול" - עד לשנים האחרונות כ-10%-11% מן הבתים בלבד החזיקו דודי שמש, אך בשנה האחרונה יש זינוק גדול בביקושים לאנרגיית שמש בשל גל האנרגיה הירוקה שנהנה אף מתמיכת ממשל אובמה ובשל עליית מחירי הנפט.

 

דודי שמש של כרומגן על גגות בישראל דודי שמש של כרומגן על גגות בישראל צילום: גלעד קוורלציק

 

זו הסיבה בגינה החליטה החברה האמריקאית להיכנס להסכם עם כרומגן הישראלית, שכרגע הוא לחמש שנים. בשלב הראשון תרכוש החברה האמריקאית מכרומגן קולטי שמש שיימכרו בארה"ב ובקנדה בצמוד לדודי השמש שסמית' עצמה מייצרת. בשלב השני כרומגן ואיי.או.סמית' גם יפתחו מוצרים משותפים לשוק האמריקאי.

 

החברה האמריקאית גם יצרה קמפיין פרסומי נרחב בתחום האנרגיה הירוקה ואף גייסה את השחקן הקומיקאי אד ביגלי ג'וניור, המככב בסדרת הריאליטי הירוקה "החיים עם אד", כפרזנטור לקמפיין.

 

זו אותה השמש

 

כרומגן, שנוסדה ב-1962, היא מהחברות הקיבוציות הוותיקות ביותר בארץ. מחזור המכירות שלה ב-2009 עמד על כ-200 מליון שקל והרווח הנקי על 10 מליון שקל. היא מייצרת מדי שנה כ-100 אלף מערכות סולאריות לחימום מים בשני המפעלים שלה - מפעל הדוודים, שממוקם בקיבוץ שער העמקים ומפעל הקולטים, שנמצא באזור התעשייה בציפורית. כמחצית מתוצרתה של כרומגן מיוצאת ל-35 מדינות ברחבי העולם.

 

מנכ"ל כרומגן, אדר אזנקוט, אומר ל"כלכליסט" כי בעסקה עם החברה האמריקאית יש פוטנציאל עצום: "נושא חימום מים באמצעות אנרגיית השמש חוסך הרבה כסף למשק, אבל אותה שמש שקיימת בארץ קיימת גם בחלקים רחבים בארה"ב ואין סיבה שגם האמריקאים לא ירצו ליהנות מזה, מה גם שזה שומר על כדור הארץ. עד היום אף חברה בארה"ב לא עשתה שימוש בצורה מסודרת באנרגיה סולארית לחמם מים בבתים ואנו בהחלט מתכוונים להביא את בשורת דודי השמש לאמריקאים".

 

"כרומגן היא חלוצה בתחום של חימום מים באמצעות אנרגיה סולארית", אומר נשיא החברה האמריקאית אג'יטה ראג'נדרה ל"כלכליסט". "היא מציעה קו מוצרים מוכחים באיכות גבוהה, באופן עקבי, עם יכולות טכניות נרחבות ונוכחות גלובלית בשוק המתרחב במהירות. כחברה שמתרחבת בתחום של פתרונות איכותיים לחימום מים, חשוב לנו מאוד לחבור לשותפים האסטרטגיים הנכונים כדי שביחד נוכל להביא את הטוב ביותר ללקוחותינו בשוק הזה שמשתנה במהירות".

 

הסיפור המלא מחר (ה') במוסף "כלכליסט"

בטל שלח
    לכל התגובות
    x