$
דן אריאלי
צילום: Duke Photography
פרופסור דן אריאלי מוסף ממובילי חקר הכלכלה ההתנהגותית בעולם ומחבר רבי המכר "לא רציונלי ולא במקרה", "לא רציונלי אבל לא נורא" ו"האמת על באמת" לכל הטורים של פרופסור דן אריאלי מוסף

איך להפריד זוג?

אם בת הזוג של החבר שלכם מאמללת אותו - גשו אל הבחור, דברו איתו, שתפו אותו בדאגה שלכם, ובקשו ממנו דבר אחד: לדמיין את עצמו עם החברה הזאת בטווח הארוך

דן אריאלי 12:0601.04.10

פרופ' שלום,

אני מייצג קבוצת חברים. החבר האחרון שלנו שעוד לא התחתן התחיל לצאת עם מישהי שמאמללת אותו, לועגת לו ומרחיקה אותו ממשפחתו. הוא מספר לנו על זה, אבל אז אומר שהיא אוהבת אותו ונשאר איתה.

איך אפשר לעזור לו?

יונתן

 

יונתן היקר,

הדבר החשוב ביותר שעליכם לברר הוא אם כולם, ללא יוצא מן הכלל, מסכימים עם מה שכתבת על הבחורה הזאת. אם - ורק אם - כל החברים חושבים שהקשר הזה הוא רעיון רע, אז אתם חייבים לומר לו את זה. בטווח הקצר זה יכאב ויהיה לא נעים, אבל אל תשכח שהאלטרנטיבה היא שבטווח הארוך תצטרכו לשוב ולפגוש את הבחורה הזאת במשך שנים, והוא יצטרך לחיות איתה יום יום.

 

מובן שתיתקלו בכמה קשיים. הראשון הוא שקשה לדבר בהיגיון עם אנשים מאוהבים. אף על פי שאתם מתארים את הבחורה כמאוד לא מוצלחת, ייתכן שהחבר שלכם מאוהב בחלקים בה שהוא רואה ואתם לא, וכרגע ההתאהבות שלו חזקה דיה כדי לכפר על כל הבעיות האחרות.

 

איך מפרידים ביניהם? איך מפרידים ביניהם? צילום: shuterstock

 

אבל גם אם החבר שלכם מאוהב אתם צריכים לפעול. הסיבה היא שעם השנים האהבה משתנית. האהבה הרומנטית המעוורת פוחתת, ודברים אחרים בחיים נהפכים לחשובים יותר. ולכן, אם בת הזוג של החבר שלכם לועגת לו ומזיקה לו, אז אחרי שהאהבה המעוורת תשקע ייתכן שצפויות לו כמה שנים של סבל.

 

ייתכן גם שהחבר פשוט תקוע באיזשהו נתיב של החלטות שביצע ושקשה לו לשנותן. הרבה החלטות שלנו נקבעות בגלל נסיבות: מישהו משתכר באיזה ערב ומציע נישואים כבדיחה, מישהו אחר אומר "כן", ובמקום להגיד "סליחה טעינו" כולם מעדיפים להימנע מהמבוכה ולהמשיך עם זה. ומי שממשיך עם החלטה שהוא לא שלם איתה לרוב מתחרט ברגע האחרון, או רגע אחד אחריו.

 

לכן, בדקו אם כולכם חושבים אותו הדבר. היוועצו בהוריו. ואז גשו אל הבחור, דברו איתו, שתפו אותו בדאגה שלכם, ובקשו ממנו דבר אחד: לדמיין את עצמו עם החברה הזאת בטווח הארוך, ולנסות לראות כמה רחוק הוא מסוגל לדמיין את הקשר שלהם. זה אמור לעזור לו לבצע החלטה שאיתה הוא יהיה שלם, לכאן או לכאן.

 

הכותב הוא חוקר כלכלה התנהגותית ומחבר רב המכר "לא רציונלי ולא במקרה"

שאלות לדן אריאלי: askdan@calcalist.co.il

בטל שלח
    לכל התגובות
    x