$
מוסף כלכליסט 1.4.10

הנקודה הישראלית: באורמת נזהרים

אורמת: יש פוטנציאל גיאותרמי נרחב להפקת חשמל בטכנולוגיות מבוססות, ואורמת מתכננת להמשיך בפעילותה בתחום הן כיזמית של תחנות כוח גיאותרמיות בבעלותה והן כספקית של ציוד"

אסף אוני 11:5701.04.10

חברת אורמת הישראלית, בבעלות יהודה ויהודית ברוניצקי, היא אחד הגופים המובילים בעולם בייצור חשמל גיאותרמי, שהוא למעשה הידרו־תרמי, מבוסס על מאגרי מים תת־קרקעיים טבעיים. ממקום מושבם ביבנה עוקבים מומחי החברה אחר הפרויקטים הגיאותרמיים הזרים שהסתבכו בשנים האחרונות, ובעיקר דואגים

לבדל את עצמם מהם. קידוחי עומק באזורים קשים, מבהירים שם, הם לא המגרש שלהם. אורמת דבקה באזורים שבהם האנרגיה התת־קרקעית נגישה יחסית. "עיקר הפעילות של אורמת היא הפקת חשמל על ידי שימוש בטכנולוגיות בשלות, שמחייבות קיומו של נוזל גיאותרמי (מים או אדים)", נמסר מהחברה. "יש פוטנציאל גיאותרמי נרחב להפקת חשמל בטכנולוגיות מבוססות, ואורמת מתכננת להמשיך בפעילותה בתחום הן כיזמית של תחנות כוח גיאותרמיות בבעלותה והן כספקית של ציוד ותחנות כוח ללקוחותיה".

 

עם זאת, אורמת בכל זאת נוגעת ב־EGS, הטכנולוגיה שכבר גרמה רעידות אדמה. "בשנים האחרונות עוסקת החברה במחקר ופיתוח בלבד ליישום של EGS בשני אתרים גיאותרמיים מסחריים בארצות הברית", נמסר מהחברה, אך צוין כי מדובר באזורים "שבהם קיים מאגר טבעי. בעזרת טכניקות שונות אנו מנסים לשדרג ולהשביח את יכולת ההפקה של המאגר הקיים".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x