$
מוסף כלכליסט 1.4.10

"שמעתי על בריטים מלונדון שעברו להתנחלויות. זה מוזר"

לואי ת'רו, יוצר סרטי תעודה מהבולטים בעולם, שתוכניותיו ב-BBC המתעדות תופעות שוליים, זיכו אותו בפרסים רבים, מגיע אלינו. הפרויקט הבא שלו - סרט על ההתנחלויות

שי אספריל 11:5401.04.10
לואי ת'רו

בן 39, מיוצרי סרטי התעודה הבולטים בעולם כיום. 35 הסרטים שיצר עבור רשת בי.בי.סי מתעדים מקרוב תופעות שוליים בחברה, וזיכו אותו באמי ובפרס האקדמיה הבריטית לטלוויזיה. חיבר שני ספרים, שהשני בהם, "May Contain Traces of Nuts", התפרסם באנגליה בתחילת השנה.

 

1. מהיכן האובססיה שלך לתופעות שוליים בתרבות האמריקאית?

"ראשית, אני חצי אמריקאי. אבי הוא פול ת'רו (סופר אמריקאי, ש"א). האמריקאים גם מרתקים אותי. כל תופעה שקיימת בעולם נמצאת גם בארצות הברית, ושם זה יהיה תמיד גדול יותר ומוקצן יותר. אבל יש לי עוד סיבה, והיא שבבריטניה האנשים הרבה יותר חרדים לפרטיותם. פשוט קשה לגייס בבריטניה מרואיינים לתוכניות בנושאים שנויים במחלוקת".

 

2. ואחרי עשור שבו הראית את הצדדים ההזויים ביותר באמריקה, יש עוד מישהו שמסכים להצטלם לתוכניות שלך?

"למען האמת, היום קל לי יותר לשכנע אנשים להצטלם. למשל, ב־2007 רציתי להיכנס לשבוע וחצי לבית הסוהר סן קוונטין. המשתתפים דרשו לראות תוכנית לדוגמה לפני שיחליטו אם לשתף פעולה. הראינו להם את הסרט שעשינו על נאצים בארצות הברית, והם הסכימו להשתתף. הם פשוט ראו שהתכניות שלנו הוגנות ומראות את המציאות".

 

3. אומרים עליך שאתה מנצל מרואיינים וגורם להם להגחיך את עצמם.

"אני חושב שקיבלתי ביקורת מוצדקת על התוכניות הישנות שלי, 'סוף שבוע פרוע' והתוכניות שעשיתי על סלבריטיז בריטים. אבל אני רוצה לחשוב שהתוכניות שאני עושה מאז 2003 הן יותר אחראיות. עם הזמן הבנתי שכאיש טלוויזיה יש לי אחריות גדולה מאוד, כי בכל תופעה שאני מציג מעורבים הרבה אנשים ואני חייב לעשות את הדבר הנכון. באחת התוכניות האחרונות שעשיתי, שעסקה בעיר שכל תושביה התמכרו לסם קריסטל מת', לא היה שום דבר מצחיק, ואתה יודע, אתה צריך לעשות את הדבר הנכון".

 

לואי ת'רו. "אני מתכנן לצלם השנה תוכנית על המתנחלים" לואי ת'רו. "אני מתכנן לצלם השנה תוכנית על המתנחלים" צילום: BBC

 

4. יש תוכנית שאתה מתחרט עליה?

"לא. 'דרבי ההרס', שבה נכנסתי למכונית והתנגשתי בדברים, היתה כנראה תוכנית מהפחות מוצלחות. מצד שני, יש תוכניות שאני אוהב לצפות בהן עד היום. למשל התוכנית על עולם הפשע ביוהנסבורג, שהיתה מלאה בדרמה, או התוכנית על ספורט ההיאבקות בפלורידה. היו בה כמה רגעים טובים. למשל, כשלפתו אותי וכמעט ריסקו לי את העצמות, זו סצנה נהדרת".

 

5. מהי התוכנית שאתה הכי גאה בה?

"אני חושב שזו התוכנית על 'המשפחה השנואה באמריקה'. חוץ מההישג שבחשיפת המשפחה הזאת, שמתנהלת כמו כת קיצונית שמטיפה לשנאת הומואים, פשוט נהניתי לפגוש את האנשים האלה. ואני חושב שגם הם נהנו לפגוש אותי".

 

6. נהנית? מה מהנה בלפגוש אנשים כאלה?

"כשאני לומד להכיר מישהו אני לומד לחבב אותו. כן, אני מודה שזה סוג של סינדרום שטוקהולם. אני נמצא במתח תמידי בין הצורך לא לתת לנחמדות של אנשים להשפיע עליי, לבין הצורך לא לפנות נגד אנשים בגלל המעשים הקיצוניים שהם עושים. אלה שתי המחויבויות הסותרות שלי כעיתונאי. כשאני יוצא למסע בעקבות נושא שנוי במחלוקת אני מגיע עם השקפה מהבית. אבל במהלך המסע אני מנסה להבין מה באמת מניע את האנשים האלה, ואני מנסה לתת לצופה לעבור איתי את המסע ולקבל את התשובות יחד איתי. בסופו של דבר הסרט הוא על איך שאני הבנתי את התשובות, אבל אני משתדל להישאר מתון ולתת למציאות לדבר".

 

7. יש אנשים שמשווים את התוכניות שלך לסרטים של סשה ברון כהן. זה פוגע בך?

"ממש לא. זה מחמיא, כי הוא מוכשר מאוד. אני גם מבין את ההשוואה, שנעשית בגלל סוגי התופעות והאנשים שאנחנו מראים. אבל אני חושב שהיא גם שגויה, כי סשה לא מראיין כסשה אלא כדמות בדיונית, נניח כבוראט, ואני תמיד מראיין כלואי ת'רו. מה גם שסשה לא מתעניין בסיפורים של האנשים האמיתיים בסרט שלו, והסרט בראש ובראשונה נבנה למען הדמות שהוא מגלם. אצלי המשימה היא עיתונאית. הכוונה שלי היא לחשוף סיפור, ובאמת להבין איך העולם עובד".

 

8. ומייקל מור? התחלת ככתב בתוכנית הטלוויזיה שלו, "טי.וי ניישן", אבל שיטותיכם שונות: הוא תוקף מרואיינים, ואתה נותן להם לחוש שהם בשליטה, וגורם להם להיחשף יותר משהתכוונו.

"זה בגלל שמייקל מגיע עם אג'נדה. הוא יודע מראש מה הוא עומד למצוא, ורק מראה לקהל את מה שהוא כביכול כבר יודע. זו לא ביקורת, אבל זה לא מה שאני עושה. אני באמת מנסה לחקור, אני לא יודע מה יקרה לי ואיך התוכנית תיגמר".

 

9. שקלת לעשות תוכנית בישראל?

"יותר משקלתי. השנה אני מתכנן לצלם תוכנית על המתנחלים. לפני שנתיים קראתי כתבה על נוער הגבעות, וחשבתי לעצמי שזו תופעה מרתקת, שאנשים כל כך צעירים מחזיקים בעמדות כל כך קיצוניות. אפילו שמעתי על כמה בריטים מצפון לונדון שעלו לישראל ועברו לגור בהתנחלות. מצפון לונדון לאזור מלחמה. זה מוזר". 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x