$
איכות סביבה

בלעדי ל"כלכליסט": הגבלות נוספות על יבוא מכשירי חשמל בזבזניים

תקנות חדשות של משרד התשתיות אוסרות יבוא מכשירי חשמל הצורכים במצב המתנה יותר מ-2 ואט לשעה, כשליש מהממוצע כיום

רויטל חובל 07:0217.03.10

משרד התשתיות פרסם תקנה שתגביל את השימוש במכשירי חשמל הבזבזניים במצב המתנה - מצב שבו המכשיר כביכול כבוי אך צורך חשמל. צריכת החשמל של מכשירים במצב המתנה היא 5–6 ואט לשעה, ולאחר כניסת התקנות יהיה אפשר לייבא רק מכשירים שצריכתם בהמתנה היא 1–2 ואט לשעה.

 

על פי נתוני משרד התשתיות, 5% מצריכת החשמל הביתית היא של מוצרי חשמל הנמצאים במצב המתנה (הנורית האדומה שממשיכה לדלוק וצג שממשיך להציג נתונים, ר"ח). התקנה פורסמה לשימוע כדי לקבל את תגובות הציבור.

 

התקנות יחולו על מכשירי חשמל כמו מכונות ומייבשי כביסה, תנורי אפייה, מסכי מחשב, מדפסות, מחשבים, טלוויזיות ומכשירי שמע. במשרד התשתיות מעריכים כי התקנה תוריד בכ־70% את בזבוז האנרגיה של מכשירים במצב המתנה.

 

התקנות החדשות מצטרפות לתקנות נוספות שפרסם משרד התשתיות בתחום ההתייעלות האנרגטית, ובהן הגבלה של מכירה ויבוא של מוצרים זוללי חשמל, הגבלת רכישת טלוויזיות פלאזמה, איסור יבוא של נורות ליבון מעל הספק של 60 ואט. נוסף על כך, בשבוע שעבר פורסמו תקנות לבנייה מודעת אנרגיה. מדובר בתקן הקובע כללים לתכנון מבנים כמו בנייני מגורים ומשרדים חדשים שיתוכננו וייבנו רק בהתאם לתקנים סביבתיים חוסכי אנרגיה, כך שצריכת האנרגיה בכל מבנה ומבנה תהיה מינימלית. התקן אושר על ידי מכון התקנים ופורסם לשימוע.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x