איכות סביבה

יוסי רוזן בכנס הסביבה: "התעשייה היא שק חבטות"

יו"ר בזן: "לא מדווחים בכותרות על ההשקעות הגבוהות שלנו באיכות סביבה, אבל אם חלילה יש תקלה קטנה, מיד הצלמים רצים"

רויטל חובל 19:1316.03.10
יו"ר בזן (בתי זיקוק לנפט) יוסי רוזן התייחס היום (ג') במסגרת כנס הסביבה השנתי, "סביבה 2020", לשאלה האם ענייני איכות הסביבה הם טרנד חולף ואמר: "ענייני איכות הסביבה הם לא טרנד חולף. לצערי, הרגולציה מתנהגת כאילו היא טרנד חולף".

 

"הבעיה היא שיש בישראל רגולציה רטרואקטיבית", אמר רוזן. "כל שר קובע מדיניות אחרת מקודמו כאשר כל שר מנסה להעלות את החבל גבוה יותר".

 

רוזן התייחס לבג"ץ שהגישה בזן נגד המשרד להגנת הסביבה בגין הצו האישי שחייב את החברה לא להמתין להגעת צינור הגז הטבעי לחיפה ולהתקין סולקנים לטיפול בזיהום האוויר. "ציפו מאיתנו שתוך שנה-שנתיים נתקן את כל העוולות שהמדינה גרמה שהייתה הבעלים של בזן. המדינה הפכה את הכובע מבעלים לרגולטור וציפתה שאנחנו נתקן את העוולות שהשאירה", הוסיף.

 


לעניין התדמית של בזן, אמר רוזן, כי "דעות קדומות קשה מאוד לשרש. לא מדווחים בכותרות על ההשקעות הגבוהות שאנחנו משקיעים באיכות סביבה, אבל אם חלילה יש תקלה קטנה, מיד הצלמים רצים. התעשייה היא שק חבטות וכל חבטה קל לרוץ לצילומים".

 

"גם אנשים ירוקים צריכים תמריץ"

 

פרופ' ישראל אומן, חתן פרס נובל לכלכלה שהשתתף גם הוא בפאנל שעסק בסביבה כחלק מסדר היום הכלכלי, התייחס למדיניות התמריצים והסובסידיה בענף האנרגיות המתחדשות. "אני אדם ירוק, אבל גם לאנשים ירוקים צריך לתת תמריץ, כי לא מספיקה הציונות הירוקה", הוסיף.

 

לגבי הפתרון לבעיית פליטת גזי החממה מכלי תחבורה אמר: "הפיתרון פשוט ולהטיל מיסים נוספים על הבנזין. כשסוללים כבישים חדשים, זה משדר מסר שכדאי לקנות מכוניות. דווקא פקקים שכולם בוכים עליהם, יכולים להיות משהו טוב. כשרואים פקקים, חושבים שאולי כדאי לנסוע ברכבת. אני לא מאמין בסובסידיות. צריך לשאוף לכלכלת שוק. הדברים צריכים להיות מתומחרים על פי המחיר האמיתי שלהם. סובסידיות מפריעות לכלכלה פשוטה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x