$
איכות סביבה

ועדת הכספים אישרה: היטל הבצורת לא יחזור באפריל

ועדת הכספים אישרה לקריאה ראשונה את הצעת החוק של יו"ר הוועדה הרב משה גפני לפיו היטל הבצורת שהיה אמור לחזור לתוקפו ב-15 באפריל עד סוף שנת 2010, יבוטל. יחד עם זאת, למנהל רשות המים פרופ' אורי שני תינתן האפשרות לבקש מוועדת הכספים להחזיר את היטל הבצורת כשהמצב יתבקש

רויטל חובל 12:4808.03.10
ועדת הכספים אישרה לקריאה ראשונה את הצעת החוק של יו"ר הוועדה הרב משה גפני, לפיו היטל הבצורת שהיה אמור לחזור לתוקפו ב-15 באפריל עד סוף שנת 2010, יבוטל. יחד עם זאת, למנהל רשות המים פרופ' אורי שני תינתן האפשרות לבקש מוועדת הכספים להחזיר את היטל הבצורת כשהמצב יתבקש.

 

שני הציג את כמות המשקעים שירדה בחורף האחרון, כאשר כמות המשקעים בצפון עומדת מעט מעל הממוצע ובמרכז מתחת לממוצע, כמות המשקעים בחורף הנוכחי עלתה ב-20% לעומת השנה שעברה וב-30% לעומת השנתיים האחרונות.

אורי שני. "אנחנו בתחום האפור" אורי שני. "אנחנו בתחום האפור" צילום: כפיר סיוון, ישראל סאן

 

"לא שנה ברוכה ולא שנה שחונה"

 

"מצבנו לקראת 2010 יותר טוב ממה שהיה מהמצב לקראת 2009", אמר שני. "יחד עם זאת, ההסתברות לכך שאנחנו עוברים קוים שחורים עדיין גבוהה מדי. כפי שצפינו, אמרנו שלקראת ה-15 באפריל, שבמידה ותהיה שנה ברוכה, ללא ספק נמליץ על ביטול ההיטל. במידה ותהיה שנה שחונה, נעמוד על שלנו להותרת ההיטל. לצערנו, אנחנו בתחום האפור. זאת לא שנה ברוכה ולא שנה שחונה".

 

גפני הוסיף, כי "תמונת המצב היא שיש חיסכון במים. אנשים חוסכים במים כי מחיר המים גבוה. אי אפשר להטיל על הציבור גזירות שלא יכול לעמוד בהן".

 

הציבור לא יחסוך - ההיטל יחזור

 

כאמור, גפני תיקן את הצעת חוק היטל הבצורת כך שהוא יבוטל לחלוטין. יחד עם זאת, הוסיף סייג שהובא לאישור ועדת הכספים כך שלרשות המים תהיה אפשרות ליזום דיון בוועדת הכספים במקרה שצריכת המים תעלה משמעותית והיטל הבצורת יידרש.

 

שני אמר בתגובה לגפני, כי הצעתו טובה והציע לבנות את הקמפיין לחיסכון במים כך שאם לא יחסכו, ההיטל יחזור.

 

על פי הנתונים שהציג שני, בחודשים יולי-אוגוסט 2009, 73% מהאוכלוסייה לא חויבו בהיטל הבצורת, 14% שילמו היטל בגובה של עד 100 שקלים, 6% שילמו היטל בגובה 200-100 שקלים, 4.5% שילמו היטל שבין 400-200 שקל, 1.5% שילמו היטל בגובה 600-400 שקלים, 0.7% שילמו היטל בגובה 1,000-600 שקלים ו-0.3% מהאוכלוסייה שילמו היטל שגובהו מעל 1,000 שקלים.

 

שני ציין כי הוא חושש שיתקשה להחזיר את היטל הבצורת במידה ויידרש בגלל שיקולים פוליטיים. לכן הציע שייקבעו קריטריונים שיקבעו מה יהיה גובה צריכת המים שיחייב החזרה של היטל הבצורת.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x