שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
דן אריאלי
צילום: Duke Photography
פרופסור דן אריאלי מוסף ממובילי חקר הכלכלה ההתנהגותית בעולם ומחבר רבי המכר "לא רציונלי ולא במקרה", "לא רציונלי אבל לא נורא" ו"האמת על באמת" לכל הטורים של פרופסור דן אריאלי מוסף

האם בלונד גורם לטיפשות?

אני סוכנת מכירות של חברת פרסום גדולה ובעלת תואר שני. לאחרונה, אחרי שנים של ברונטיות, צבעתי לבלונד. באופן משונה ובלתי מתקבל על הדעת אני מרגישה פתאום הרבה פחות חכמה. איך לעזאזל זה יכול להיות?

דן אריאלי 11:0704.03.10

אני סוכנת מכירות של חברת פרסום גדולה ובעלת תואר שני. לאחרונה, אחרי שנים של ברונטיות, צבעתי לבלונד. באופן משונה ובלתי מתקבל על הדעת אני מרגישה פתאום הרבה פחות חכמה. איך לעזאזל זה יכול להיות?

דורין

 

דורין שלום,

 

כדי להשיב ברצינות אני צריך כמובן לראות תמונות של לפני ואחרי. אבל באופן כללי, נראה שמה שאחראי להרגשה שלך הוא לא צבע השיער אלא האנשים שמבחינים בו.

 

כבר הוכח מדעית שמראה של אדם משפיע על יחסנו אליו. ולא רק מראה, אפילו חשד לאיך שאדם נראה. במחקר שבו נתנו לגברים לשוחח בטלפון עם נשים התברר שכשהגברים חשבו שהנשים יפות הם דיברו אליהן באופן אחד, וכשחשבו שאינן יפות דיברו אליהן אחרת. וזאת, אף שהיה ברור שאין סיכוי שאי פעם יפגשו בהן.

 

השאלה היא אם מכיוון שנהוג לקשר בלונד עם טיפשות, סובבייך נותנים לך רמזים קלים לכך שנדמה להם שאת פחות חכמה - למשל, מדברים אלייך קצת יותר לאט ובקול יותר רם, או מעברים שדרים אחרים שמשפיעים עלייך, קטנים ככל שיהיו.

בלונדינית חכמה בלונדינית חכמה צילום: shutterstock

 

ורמזים משפיעים. בניסוי ידוע שנערך בבתי ספר חוקרים סיפרו בתחילת השנה למורים שתלמידיהם המיועדים עברו מבחן "סקאלת אינטליגנציה" מיוחד, והציגו בפניהם את התוצאות של כל התלמידים על סקאלה - מהחכם ביותר לטיפש ביותר. בסוף השנה התברר שציוני התלמידים תאמו את ציוניהם על הסקאלה.

 

אלא שהסקאלה היתה מפוברקת. לא היה שום מבחן אינטליגנציה. אך המורים האמינו, וכנראה החלו לראות דברים טובים בתלמידים שחשבו שהם מוצלחים. בלי להבחין, הם חייכו אליהם יותר, הקשיבו להם יותר, והעבירו עוד שדרים קטנים שלאורך זמן משפיעים ומעודדים להשקיע ולהתאמץ. כך עובדת נבואה שמגשימה את עצמה.

לפי מה שאת מספרת, ייתכן שגם את מפנימה שדרים עדינים כאלה. השאלה שנותרה היא האם זה שווה את זה, ואם זה לא שווה, אז מה עושים. על זה אני לא יכול לענות בשבילך, אבל פעם צבעתי את השיער שלי בסגול וזה מאוד מצא חן בעיניי. תחשבי על זה.

 

הכותב הוא חוקר כלכלה התנהגותית ומחבר רב המכר "לא רציונלי ולא במקרה"

שאלות לדן אריאלי: askdan@calcalist.co.il   

 

לכתבות נוספות במוסף "כלכליסט" לחצו כאן

בטל שלח
    לכל התגובות
    x