$
מוסף כלכליסט 25.2.10

הון אנושי: הרשת החברתית של השבוע

לא מעט אנשים שחושבים שגאפ זה פאסה טרחו להשיק את גאפ ת"א. ומי השאיר את מוטי זיסר בחוץ?

ארי ליבסקר 12:2825.02.10

קניון עזריאלי היה עמוס דיילות שלבשו חולצות עם הכתובת "גאפ תל אביב". הן חילקו שוקולדים מאורכים והזמינו את העם לפתיחה הרשמית של הסניף הראשון של הרשת בתל אביב, בשעה שמונה בערב. המורמים מעם הוזמנו לטקס קביעת המזוזה, בשעה שש, ולכבודם אף נסגר חלק מהקניון, סמוך לחנות. ברבע לשש ערב רב של אנשים כבר התגודד סביב הכניסה המאולתרת, ובשש הדוחק והדחיפות היו בלתי נסבלים, כאילו היה זה תור למשחק כדורגל. אנשים דחפו ונדחפו, עקפו ונעקפו.

 

אריק בן זינו מאושר אריק בן זינו מאושר צילום: אוראל כהן

בלב ההמולה הבחנתי בישראל גוטסדינר, המכונה גם "ההוא עם השפם" מצמד רעים, החוליו איגליסיאס של הציונות הדתית, ועמו מוטי וברכה זיסר. "אחריי!", הכריז זיסר, שהוביל את השיירה בדרכו לקבוע את המזוזה בחנות החדשה שבבעלותו. הוא פילס את דרכו בתור בחיוניות רבה, כאילו היה חנן פורת בבואו לתקוע דגל באחת ההתנחלויות. אלא שהשיירה של זיסר נעצרה בכניסה, בידי מאבטח שלא נתן להם לעבור. "אני הבעלים של גאפ", אמר זיסר ההמום, אך המאבטח ענה באדישות שעליו לקבל הוראות מהאחראית. ממש באותם רגעים, בצד אחר של התור, פילס דוד עזריאלי את דרכו בין ההמון כמו בולדוזר, ובעמדת האבטחה נתנו לו לעבור. את בעל הקניון, כנראה, המאבטחים מזהים.

 

בפנים התגודדו המורמים מעם סביב שקיות המתנה, שכללו קטלוג - שרוב הנוכחים זרקו לפח - חולצה של "גאפ תל אביב" ותלושי קנייה של 50 שקל. מלצריות חסרות ישע הסתובבו עם מגשים עמוסי סנדוויצ'ים גמדיים, שחוסלו במהירות כאילו עט עליהם נחיל טרמיטים. אחרי ניסיונות נואשים לחטוף איזה סנדוויצ'ון, נתקלתי בשולחן עמוס בהם. סביבו ישבו עזריאלי, אבינועם ברוג ורמי שביט, הבעלים של ניו־פארם והמשביר. החמאתי לו על הפרגון למתחרים, אבל הוא אמר: "לא באתי לפרגן למתחרים אלא לעזריאלי". "אתם מכרתם גאפ בעבר", הזכרתי לשביט, והוא התעקש: "שיווקנו רק מוצרי אאוטלט שלהם. היום הפירמות אצלנו במשביר הרבה יותר עדכניות".

 

את עזריאלי שאלתי למה הוא לא לובש גאפ לרגל האירוע. "אני נשאר עם החליפות הישנות שלי", אמר בהחלטיות. ברוג, מצדו, הצהיר: "אני לבשתי גאפ עוד בשנות השמונים". בכיר אחר חידד את הנקודה: "הפתיחה של גאפ בישראל נעשתה כל כך באיחור, שזה כמו כל הזמרים האלה שמגיעים להופיע בישראל אחרי שבחו"ל פג תוקפם".

 

מוטי זיסר, אריק בן זינו, דוד עזריאלי וארנון תורן מוטי זיסר, אריק בן זינו, דוד עזריאלי וארנון תורן צילום: אוראל כהן

 

הלכתי עם זה לזיסר, שסיים לקבוע את המזוזה. "אתה יודע מה", הוא אמר, "המכירות שלהם ירדו, אבל הם עדיין הרשת הכי מוכרת בעולם, ועל זה אין ויכוח. אני יודע טוב מאוד למה הבאתי אותם לפה".

 

 

אייל חומסקי ודוד פתאל. יש טי שירט? אייל חומסקי ודוד פתאל. יש טי שירט? צילום: אוראל כהן

פניתי לאריק בן זינו, מנכ"ל אלביט, היבואנית של גאפ, ושאלתי איך ייתכן שהוא, עם הגזרה החתיכית והנערית שלו, לא טרח לבוא לאירוע בבגדי המותג. בן זינו הבטיח שכשבננה ריפבליק יגיעו לכאן, בעוד חצי שנה, הוא יגיע לפתיחה לבוש מכף רגל ועד ראש במותג היוקרתי. "בינתיים החליפה שאני לובש היא של ארמני", אמר וטרח להציג בפניי את התג היוקרתי שהתחבא לו בג'קט.

 

רק אז הבחנתי בכך שסטפן לאבאן, האחראי מטעם גאפ העולמית על כל זכייניות הרשת בעולם, התלבש בדיוק כמו בן זינו, בחליפה וטריקו שחורות. "נו, גם אתה לבוש ארמני?", שאלתי. "מה פתאום, אני לובש לפתיחות רק מוצרים של בננה ריפבליק. זה לא מקצועי ללבוש משהו אחר".

 

מי שבא לבדוק את הצד המקצועי היה גלעד קרונר, מנהל הזכיינית המקומית של H&M. הוא הסתובב בפתיחה, בחן את החנות ארוכות והתקשה לפרגן. "מה אתה מצפה שאני אגיד בעיתון? שהם טובים? ברור שאנחנו טובים בהרבה", אמר. עופר שכטר מפרו־מול, חברה שמתמחה בניהול קניונים, הוסיף ואמר שהמיקום של גאפ פחות טוב מהמיקום המיועד של H&M, ממש בכניסה לקניון. "אני לא חושב שהרשת תצליח יותר מקסטרו, וברור שלא יותר מ־H&M".

 

בשמונה הלחץ על פתח החנות החל להירגע. הכרוז של הקניון הכריז על פתיחת הסניף, אבל דווקא הקהל הרחב נשאר אדיש. המוזמנים עזבו, והמקום התרוקן לאטו.

 

לכתבות נוספות במוסף "כלכליסט" לחצו כאן

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x