$
מוסף כלכליסט 18.2.10

אלפי שקלים לכל מ"ר

אחד הדברים שבולמים את תפוצת הגגות הירוקים הוא עלותם. בישראל, מחירה של גינת גג מגיע לכ-30 אלף שקל לכל 10 מ"ר, לא כולל מחירי הטיפוח וההשקיה

דן שוחט 12:4018.02.10

אחד הדברים שבולמים את תפוצת הגגות הירוקים הוא עלותם. בישראל, מחירה של גינת גג מגיע לכ־30 אלף שקל לכל 10 מ"ר, לא כולל מחירי הטיפוח וההשקיה. בארצות הברית, עלות הפיכת גג בשטח של 2,000 מ"ר לירוק עומדת, לפי בדיקה שנערכה באוניברסיטת מישיגן, על 130 אלף דולר מעבר לעלות הקמתו כגג רגיל. הסיבה לעלות הגבוהה היא מורכבותה של הגינה, שמכילה שש שכבות שונות, ובהן שכבות איטום וניקוז, ומצע גידול העשוי מחומר וולקני.

אלפי שקלים לכל מ"ר אלפי שקלים לכל מ"ר צילום: cc by jeremy.wilburn

 

גם ההחזר הכספי נמוך: הגג הירוק של עיריית שיקגו חוסך לה כ־3,600 דולר בשנה על הוצאות מיזוג - ועלותו היתה 2.5 מיליון דולר. לפי בדיקות של אוניברסיטת מישיגן ושל מהנדס הבניין הישראלי אבישי נוה, החיסכון על הוצאות המיזוג לקומה שמתחת לגג ירוק מגיע לכ־30%-50% בשנה, כלומר כמה מאות עד כמה אלפי שקלים, לעומת עלויות שיכולות להגיע למיליון שקל.

 

אולם מחקרים מראים שגגות ירוקים מספקים חיסכון עקיף גבוה: באוניברסיטת מישיגן העריכו שיירוק עשירית מגגותיה של שיקגו יחסוך לתושבי העיר הוצאות בריאות בגובה 111 מיליון דולר בשנה. בקנדה מעריכים שאם טורונטו תוריק 6% מגגותיה, הצמחייה על גגות העיר תפרק כ־2.4 מיליון טונות של פחמן דו־חמצני וגזים רעילים אחרים, והטמפרטורה הממוצעת בעיר תרד בעד מעלה וחצי. בעיריית שיקגו מספרים שבקיץ הראשון אחרי שתילת הגן על גג בית העירייה, נמדדה עליו טמפרטורה של 32 מעלות צלזיוס - טמפרטורה דומה לזו שנמדדה ברחוב - בעוד שעל גג חשוף בבניין סמוך נמדדה טמפרטורה של 76 מעלות צלזיוס, המזוהה עם "איי החום" העירוניים.

 

לכתבות נוספות במוסף "כלכליסט" לחצו כאן

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x