שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
מוסף כלכליסט 18.2.10

קידוח לייבוביץ' 1

קדחת חיפושי הנפט העלתה בשבוע שעבר לכותרות את חיים לייבוביץ', מיליונר חרדי עלום יחסית שזכה יחד עם ג'קי בן זקן ברישיון הקידוח מד אשדוד. אבל התחקות אחר מסלול חייו חושפת צעיר בן 39 בלבד שהספיק להיות בן בית בלשכת ראש הממשלה בנימין נתניהו, חבר קרוב של אביגדור ליברמן, בן טיפוחים של איל היהלומים דן גרטלר, הבוס של יעקב פרנקל ומשה ליאון ובעליהם של מכרות זהב וקידוחי נפט ברחבי העולם. אחרי כל זה, הניצחון על טייקונים ותיקים כמו נוחי דנקנר נראה פתאום הרבה פחות מפתיע

הדס שפר 12:5118.02.10

יומיים לפני הבחירות האחרונות לכנסת, ב־8 בפברואר 2009, שודר ברדיו "קול חי" החרדי ראיון חריג. איש עסקים חב"דניק, חיים יעקב לייבוביץ', עלה לשידור ובמשך יותר משש דקות הגן בחירוף נפש על אביגדור ליברמן, ראש מפלגת ישראל ביתנו וסדין אדום בעיני חלקים גדולים בציבור החרדי. ליברמן, כיום שר החוץ, התבטא לא פעם נגד עמדות החרדים במהלך הקמפיין הפוליטי שניהל, מפלגתו תמכה בברית הזוגיות ונפנפה בצורך לאפשר מכירת חזיר באזורים של אוכלוסייה לא יהודית. ימים ספורים לפני אותו ראיון קבע מנהיג ש"ס הרב עובדיה יוסף כי מי שייתן את קולו עבור מפלגתו של ליברמן "תומך בשטן".

 

כל זה לא הרתיע את לייבוביץ'. כבר בתחילת הראיון הוא ביקש להבהיר כי הוא מדבר "כידיד של אביגדור ליברמן" ולא כנציג חב"ד. "אני חושב שזה חמור ביותר מה שהם מנסים לעשות", אמר לייבוביץ' למנחה ההמום, "אני מבין שהם בלחץ בש"ס ופתאום מנסים לעשות מאיווט ליברמן מין רעיון שהוא נגד החרדים. זה פשוט לא מציאותי". למרות ניסיונות חוזרים ונשנים מצד המראיין להציג דברים שאמר ליברמן בגנות החרדים, לייבוביץ' לא עצר, והמשיך בדברי הסנגוריה. "תחת לחץ פוליטי עושים טעויות", המשיך, "מנהיגות נבחנת בשעה כזו. הוא אוהב את החרדים". המנחה התקשה להבין כיצד דמות חרדית מוכרת ובכירה - לייבוביץ' היה בעבר סמנכ"ל תנועת צעירי חב"ד - יוצאת רגע לפני הבחירות להגנת ליברמן דווקא. "אתה מכיר את ליברמן באופן אישי?", שאל פעם נוספת בתמיהה. לייבוביץ' השיב בחיוב.

 

ההתגייסות הזו של לייבוביץ', איש עסקים אמיד, למען חברו ליברמן אינה דבר של מה בכך. במיוחד לאור העובדה שלייבוביץ' כמעט שלא התראיין בעבר, ובאופן עקבי העדיף להישאר בצל. היציאה לתקשורת והשכיבה על הגדר למען ליברמן ברגע קריטי יכולה לתת מושג על מהות הקשר החזק שנרקם בין השניים בשנים האחרונות.

 

הרב חיים לייבוביץ' הרב חיים לייבוביץ'
החסיד שגבר על נוחי

 

לרוב הציבור בארץ, גם זה שעוקב מקרוב אחר המתרחש בקהילה העסקית המקומית, השם חיים לייבוביץ' אינו אומר דבר. ליתר דיוק, הוא לא אמר להם דבר עד לפני כשבוע, כאשר קבוצתו של לייבוביץ' זכתה במפתיע, בשותפות עם ג'קי בן זקן, ברישיון ממשרד התשתיות לקידוח "מד אשדוד" מול חופיה הדרומיים של ישראל. אבל מסתבר שבקרב רבים מבכירי עולם העסקים והפוליטיקה בארץ החב"דניק לייבוביץ' דווקא מוכר מזמן. למעשה, ככל שהעמיקה בדיקת "מוסף כלכליסט", הופתענו מהיקף הקשרים החברתיים והעסקיים של הצעיר האלמוני מירושלים - שעשוי להפוך בתוך שנים אחדות למיליארדר, אם קידוח מד אשדוד יעמוד בציפיות הגבוהות ממנו.

 

לא במקרה קפץ פתאום לייבוביץ' למרכז הקלחת של חיפושי הנפט. לאחר שנים ארוכות של תרדמת, הפך גילוי הגז בקידוח תמר 1 לפני כשנה את תחום חיפושי הגז והנפט לאחד המבוקשים והחמים ביותר במשק. מרגע שהתגלה גז בשווי עשרות מיליארדי שקלים מול חופי ישראל, בכירי אנשי העסקים בארץ נחשפו לפוטנציאל הרווח העצום, והתחרות על הרישיונות החלה לתסוס. על רישיון הקידוח במד אשדוד, למשל, כבר התמודדו שבע קבוצות. לאחר פרישתן של שלוש הגיעו לקו הסיום ארבע קבוצות, שלוש מהן גדולות ובבעלות אנשי עסקים מוכרים: ישראמקו הוותיקה, מודיעין של נוחי דנקנר וצחי סולטן, ורציו של קבוצת לנדאו־רוטלוי. לכן היתה ההפתעה גדולה כאשר מועצת הנפט של משרד התשתיות בחרה להעניק את הרישיון דווקא לקבוצת ACC ריסורסס שבבעלות חיים לייבוביץ', שרק שבועיים קודם לכן צירפה להצעתה גם את קבוצת ג'קי בן זקן ואברהם נניקשווילי, בעלי השליטה בחברת מנופים פיננסים.

 

באופן טבעי, זכייה של השחקן החדש בשכונה ברישיון חיפוש נחשק מעוררת תהיות. בייחוד כאשר רישיונות הקידוח נמכרים על ידי המדינה בהליך שאינו מכרז רגיל, מסודר ושקוף (ראו מסגרת). כל הניסיונות השבוע לדלות ממשרד התשתיות פרטים על שיטת העבודה של מועצת הנפט, על החברים בה ועל הפן המקצועי של הליך הבחירה נתקלו בחומה בצורה. גם בקשת הסבר לשאלה כיצד הביס לייבוביץ' גורמים אמידים ובעלי ותק רב משלו לא נענתה. משום כך, לאורך ההליך, ובעיקר לאחר פרסום התוצאות, נשמעו טענות בדבר חוסר טוהר בהליך הבחירה. ישראמקו, שהחזיקה בעבר ברישיון הקידוח מד אשדוד, אף מאיימת לעתור לבית המשפט נגד ההליך. ניתן להניח שליברמן, שמפלגתו מחזיקה גם במשרד התשתיות, אינו מעורב באופן אישי בקבלת החלטות במועצה. ניתן גם להניח שלא מזיק להיות מקורב לליברמן כשהמועצה צריכה לקבל החלטה חשובה.

 

לייבוביץ' עם השרים גלעד ארדן וגדעון סער בברית לבנו לייבוביץ' עם השרים גלעד ארדן וגדעון סער בברית לבנו צילום: י. בלינק

 

בתחקיר "מוסף כלכליסט" נחשפה עובדה בעייתית אחרת: בדירקטוריון של חברת מנופים פיננסים של בן זקן יושב מאז אפריל 2007 ניצב בדימוס חיים קליין. אלא שאותו קליין מכהן במקביל זה כארבע שנים גם כחבר במועצת הנפט - זו שהעניקה למנופים פיננסים ולחיים לייבוביץ' את זיכיון הקידוח במד אשדוד. קליין, ניצב בדימוס ששימש בעבר ראש אגף מודיעין במשטרה, היה גם מנכ"ל המשרד לביטחון פנים. לתפקיד מינה אותו אז השר עוזי לנדאו, כיום שר התשתיות ומספר 2 במפלגת ישראל ביתנו. בתגובה לפניית "מוסף כלכליסט" אמר קליין כי לא השתתף בדיון על מד אשדוד במועצת הנפט.

 

הסאטמר שהפך לחב"דניק

 

אז מיהו בעצם חיים יעקב (יענקל) לייבוביץ', וכיצד הצליח להגיע בגיל צעיר כל כך לעמדת כוח כה דומיננטית? לייבוביץ' אינו בעל תואר אקדמי כלשהו, ואת כל הידע העסקי שלו צבר בעצמו, אומרים מקורביו. חלקם מגדירים אותו "אדם חריף וחד" שיודע להריח הזדמנויות, ויש שמוסיפים כי הכישרון העיקרי שלו טמון ביכולתו לזהות ולטוות קשרים נכונים, בזמן הנכון, עם האנשים הנכונים. לא לחינם נבחר לייבוביץ' ב־2007 על ידי משרד הפרסום החרדי "בולטון פוטנציאל" לרשימת 100 החרדים המשפיעים בישראל בקטגוריית "משפיעים בעשייה ומושכים בחוטים". המשיכה הנכונה הזו בחוטים רקמה ללייבוביץ' רשת חברים ענפה, שלא היתה מביישת אנשי עסקים גדולים ומוכרים ממנו. "חיים מכיר כמעט את כל אנשי העסקים בארץ", מעידים בסביבתו.

 

אבל לא מדובר רק באנשי עסקים. בחוג מכריו הרחב מעורבבים זה לצד זה רבנים, פוליטיקאים, אנשי עסקים ועיתונאים, שמקפידים כולם להגיע לכל אירוע משפחתי שהוא עורך. "הוא אסף הרבה חברים בדרך", אומר מכר ותיק של לייבוביץ', "והוא תמיד מקפיד לשלוח משלוח מנות בפורים". אחרים מציינים שאף שהוא עצמו מעדיף להתרחק מאור הזרקורים ומסרב להתראיין, הוא מכיר בחשיבותה של התקשורת, ושורה ארוכה של עיתונאים נמנית עם מכריו הקרובים. לפני כארבע שנים פרש הכתב לענייני חרדים של "ידיעות אחרונות", חיים לוינסון, מתפקידו ועבר לעבוד אצל לייבוביץ', עד שחזר לפני כשנה לתקשורת ככתב המתנחלים של עיתון "הארץ". כאשר אינו בנסיעת עסקים בחוץ לארץ יושב לייבוביץ' מדי שבוע עם קבוצת חברים קרובה לאכול במלון קינג דיוויד או שרתון בירושלים. לעתים מצטרף לחבורה הזו גם השר ליברמן.

 

לייבוביץ' נולד בארצות הברית לפני 39 שנה למשפחה מחסידות סאטמר. מעט לפני גיל 20, בעת ביקור בארץ, הכיר בירושלים את מי שעתידה להיות אשתו ואם חמשת ילדיו, רות. הוא עלה לארץ, הצטרף לחסידות חב"ד ועבר להתגורר בשכונה הירושלמית החרדית הר־נוף. אולם למרות המעבר לחסידות חב"ד ממשיך לייבוביץ' להתלבש לפי קוד הלבוש של חסידי סאטמר - עם שטריימל בסופי שבוע וגרביים עד הברכיים שהמכנסיים תחובים לתוכם. "הוא עבר מסלול חיים מעניין", מנסה אחד ממכריו להסביר את מעברו מחסידות סאטמר הקיצונית יחסית לחסידות חב"ד, שנחשבת לליברלית שבין החסידויות. "אני מניח שהמשנה הרעיונית ותורת חב"ד הן שמשכו אותו". גם אשתו רות, אגב, הגיעה מחסידות אחרת - חסידות ויז'ניץ.

 

לייבו וגוטניק עוזרים לנתניהו

 

את תחילת דרכו הציבורית חייב לייבוביץ' לתנועת חב"ד, שבה שימש באמצע שנות התשעים סמנכ"ל ונציג תנועת צעירי חב"ד בחו"ל. התפקיד הזה אפשר לו לפתח קשרים עם התורמים הגדולים של חב"ד, והוא ניצל את הפוטנציאל הזה עד תומו. "מדובר באדם מוכשר מאוד, בעל קליטה מהירה מאוד", אומר מנחם גולד, דובר חב"ד. "הוא מתחבר לאנשים ויוצר קשרים במהירות עצומה. אין לו שום בעיה ליצור קשר עם בן אדם, ואם הוא רוצה - בתוך זמן קצר הם יהיו בקשר טוב. הוא לא לקקן כזה, אבל הוא מאלה שאנשים תמיד מתחברים אליו", מנסה גולד להסביר את קסם ה"לייבו" - שם החיבה של לייבוביץ' בפי מכריו.

 

אבל לא רק עם עשירי העולם היהודי התחבר לייבוביץ' באותן שנים. דרך היכרותו עם המיליונר האוסטרלי החב"דניק יוסף גוטניק, מגדולי התורמים לבנימין נתניהו ב־1996, חבר לייבוביץ' לנתניהו לפני הבחירות. לקראת מועד הבחירות ניבאו הסקרים שוויון בין נתניהו לבין שמעון פרס שהתמודד מולו, עם יתרון קל לפרס. גוטניק ולייבוביץ' הצעיר, מספרים מקורביו, המציאו את סיסמת הבחירות "נתניהו טוב ליהודים". וכך בבוקר אחד יצאו אלפי נציגי חב"ד לדרכים עם שלטים ועליהם הסלוגן החדש והתפרסו בכל רחבי המדינה. הסיסמה שעוררה ביקורת רבה היתה גם זו שסייעה לנתניהו לזכות בשלטון - והוא לא שכח זאת. לאחר הבחירות הלך והתהדק הקשר בין השניים, ולייבוביץ' היה בן בית בלשכת ראש הממשלה. "היתה תקופה שהוא היה מסתובב הרבה בלשכה", מאשרים היום מקורבים לנתניהו. אלא שדרך הלשכה גם התהדקו קשריו של לייבוביץ' עם ליברמן, אז מנכ"ל משרד ראש הממשלה, שאותו הכיר שנה קודם לכן, כשהיה בתפקיד מנכ"ל הליכוד. בקרע שנוצר זמן קצר אחר כך בין שני הפוליטיקאים בחר לייבוביץ' לתמוך דווקא בליברמן, וכאשר הלה פרש מהליכוד והקים את ישראל ביתנו עבר חתול שחור בין לייבוביץ' לבין נתניהו. ניר חפץ, דוברו של נתניהו, מסר ל"מוסף כלכליסט" כי "כבר שנים שאין ביניהם שום קשר".

 

לייבוביץ' עם בנימין נתניהו במצודת דוד. "כבר שנים שאין ביניהם שום קשר" לייבוביץ' עם בנימין נתניהו במצודת דוד. "כבר שנים שאין ביניהם שום קשר" צילום: מאיר דהן

 

חבר קרוב נוסף שרכש לייבוביץ' במשרד ראש הממשלה היה רו"ח משה ליאון, שהחליף את ליברמן כמנכ"ל המשרד. הקשר ביניהם נשמר, וכיום משמש ליאון כרואה החשבון של לייבוביץ' וכדירקטור בחברת הביוטק שבבעלותו, בריינסטורם. גם את איש העסקים אביב בושינסקי, ששימש בזמנו דוברו של נתניהו, הכיר אז לייבוביץ'. "הכרתי את לייבוביץ' כשהוא היה ידיד של ביבי והיה קשר טוב ביניהם", אמר בושינסקי ל"מוסף כלכליסט". "לא עשיתי ואני לא עושה איתו עסקים, אבל יש לו תיאוריות חדות מאוד ואהבתי לדבר איתו על פוליטיקה". די להסתכל בתמונות מחגיגות בר המצווה והבריתות שערך לילדיו בשנים האחרונות כדי להיווכח ברשת החברתית הענפה שיצר לייבוביץ' לעצמו. זה לצד זה, אוכלים, שותים ומחייכים למצלמות ניצבים ליברמן, ליאון, השר להגנת הסביבה גלעד ארדן, שר החינוך גדעון סער, השר לפיתוח הנגב והגליל סילבן שלום, שאול מופז, נשיא מפלגת ישראל ביתנו עו"ד עלס דוברונסקי, היהלומנים דן גרטלר ואברהם (בומי) טראוב, דובר צה"ל אבי בניהו, שר הדתות לשעבר אשר אוחנה, בושינסקי ורבנים מכובדים מכל הזרמים.

 

"חיים הוא חבר שלי. אנחנו נפגשים אחת לחודש בערך, הוא היה בבר מצווה של הבן שלי ואני בשלו", סיפר אבי בניהו ל"מוסף כלכליסט", ואילו השר לשעבר אשר אוחנה נזכר: "הכרתי אותו מהשכונה. גרתי בהר־נוף והייתי מתפלל איתו בבית כנסת חב"ד בקריית שאול. בשנים האחרונות הקשר נותק, אבל מה שאני זוכר זה שהוא היה איש של עבודה, שמשתדל לשמור על פרופיל נמוך ועוזר לקהילה בצורה מסודרת וישירה".

 

גרטלר פותח את הדלת לקונדוליסה

 

בעודו בא ויוצא ממשרד ראש הממשלה ולשכות הכנסת בתור נציג חב"ד, לא הזניח לייבוביץ' גם את טיפוח הקשרים העסקיים שלו. הקשר החשוב ביותר, שפתח לו לראשונה את הדלת לעולם העסקים, נוצר כאשר הכיר במסגרת תפקידו בחב"ד את דן גרטלר, בעליה של קבוצת DGI ואחד היהלומנים הגדולים בעולם. גרטלר - נכדו של משה שניצר נשיא בורסת היהלומים בעבר, שחזר בתשובה - הוקסם מלייבוביץ', וב־2001 הציע לו משרה בחברה שלו. בכך נתן לו את ההזדמנות העסקית האמיתית הראשונה שלו, וסלל לו את הדרך לכסף הגדול.

 

לייבוביץ' עם שאול מופז בבר מצווה לבנו לייבוביץ' עם שאול מופז בבר מצווה לבנו צילום: י. בלינק

 

בתפקידו ב־DGI שימש לייבוביץ' כנציגו של גרטלר בקונגו בהשקעה בחברת המכרות האפריקאית ניקנור, שבה היה גרטלר שותף עם בני שטיינמץ. במסגרת זו יצר קשרים בכירים בממשל האמריקאי — קשרים שהפכו לכמעט פולקלור בקהילה החב"דית. קשר עם מזכירת המדינה לשעבר קונדוליסה רייס נוצר כאשר לייבוביץ' וגרטלר נפגשו עמה אישית במסגרת המאמצים להעמיק את היחסים בין קונגו לאמריקאים, ומקורב של לייבוביץ' תיאר כי הוא "יכול היה להתקשר בכל שעה שהוא רוצה לרייס ולהגיד לה: 'היי קונדי, מה שלומך?', כולל בתקופה שבה שימשה כמזכירת המדינה". בכירים בחב"ד אף אוהבים להתפאר בכך שניתן לייחס ללייבוביץ' ולגרטלר את הימנעותה של קונגו בהצבעה באו"ם על הפלישה האמריקאית לעיראק.

 

אבל בסוף 2005, רגע לפני ההנפקה של חברת ניקנור בלונדון לפי שווי של 1.5 מיליארד דולר, החליט לייבוביץ' לפנות לדרך עצמאית ונפרד במפתיע מ־DGI ומגרטלר - לא לפני שקיבל כמה מיליוני שקלים דמי פרישה. גורמים המקורבים לשניים מספרים כי הפרידה לא היתה קלה אבל נעשתה ברוח קורקטית, וכי השניים הגיעו להסכם ג'נטלמני של "חלוקת אזורי כרייה". בשל ההסכם הזה לא פנה לייבוביץ' עצמו להשקעות בקונגו, אלא רק בשכנותיה באפריקה. כלפי חוץ השניים ממשיכים להיות בקשר, מדווחים המקורבים, ובמסיבות בר המצווה והברית שחגג לייבוביץ' לבניו לפני כארבע שנים השתתף גרטלר.

 

יעקב פרנקל יעקב פרנקל צילום: גלעד קוולרציק
יעקב פרנקל בא לעזור

 

לאחר שפנה לדרך עצמאית הקים לייבוביץ' אימפריית כריית מחצבים, חיפושי נפט ונדל"ן משל עצמו. היא מאוגדת תחת חברת ACC הולדינגס, שמחזיקה בשלוש חברות־בנות פרטיות - C&L נטורל ריסורסס שעוסקת בקידוחי נפט בחוף השנהב; ACC ריסורסס שעוסקת בחיפוש זהב בבורקינה פאסו, בכריית נחושת וזהב בפנמה, ובנדל"ן בבוקרשט וניו יורק; ו־ACCBT, שמחזיקה בחברת הביוטכנולוגיה בריינסטורם בפתח תקווה.

 

את בריינסטורם - חברה ישראלית שעוסקת בפיתוח תרופות למחלות שנגרמות מניוון ומתמותת תאי עצב, כמו פרקינסון וניוון שרירים, תוך שימוש בתאי זרע בוגרים של החולה - רכש לייבוביץ' ב־2007 תמורת 5 מיליון דולר והציל אותה מקריסה. מיד אחר כך מיהר לנצל את קשריו כדי למנות לדירקטוריון שלה כמה דמויות בעלות שם עולמי. בין היתר, בדירקטוריון המייעץ של החברה יושבים יעקב פרנקל, נגיד בנק ישראל וסגן יו"ר AIG בעבר, וכן הרווי קרוגר, סגן יו"ר אמריטוס של בנק ההשקעות ליהמן ברדרס. את שניהם הכיר לייבוביץ' בתקופת עבודתו עם גרטלר ב־DGI. "אני גאה ומרוצה שד"ר פרנקל ומר קרוגר הסכימו להצטרף לדירקטוריון המייעץ שלנו", אמר לייבוביץ' לאחר רכישת בריינסטורם. "זהו ציון דרך חשוב לחברה. בעזרת השם, הניסיון ויכולת הביצוע שלהם תסייע לבריינסטורם בעתיד. לבריינסטורם יש מזל רב שאנו יכולים להתייעץ עם דמויות עסקיות מובילות בעולם".

 

למנכ"ל החברה מינה לייבוביץ' את רמי אפרתי, לשעבר סגן נשיא חברת נייס. "לא הכרנו לפני כן. הוא פשוט שמע עליי והתקשר, וכך נוצר הקשר", אמר אפרתי ל"מוסף כלכליסט". "גיליתי איש מופלא, אמביציוזי ו'טורבו', שמקדם הכל. בימים הכי קשים הוא סייע ועשה, כל היום הוא רץ בשביל להביא עוד משקיעים. בלעדיו אני לא יודע אם החברה היתה אפילו קיימת".

 

* * *

לייבוביץ' נמצא כיום בנקודת מפתח בעסקיו בישראל. בריינסטורם עדיין לא עשתה את פריצת הדרך המקווה. הקידוח במד אשדוד ידרוש השקעה עצומה של כסף ופרק זמן ארוך עד שניתן יהיה לדעת אם אמנם יניב את הדיבידנדים העצומים שמקווים להם. מה שברור הוא שההשקעה הזו מוציאה את לייבוביץ' לאור. מעתה הוא יהיה חשוף מול מתחריו ומול התקשורת במידה גדולה בהרבה מכפי שהיה בעבר. את קשריו הרבים והחברויות בצמרת השלטון והעסקים של ישראל כבר יהיה קשה לו להצניע. לא בטוח שהוא כבר הסכין עם המצב החדש. זו כנראה הסיבה שהדובר שלו העדיף ש"מוסף כלכליסט" יתלווה ללייבוביץ' למסע בין עסקיו בחוף השנהב, על פני כתבה שתחשוף את מעגלי הקשרים האינסופיים שלו.

 

תגובות

 

מקבוצת ACC של חיים לייבוביץ' נמסר בתגובה: "מפתיע שעיתון מכובד כמו "כלכליסט" בוחר לעסוק בשמועות וברכילויות. יחד עם זאת, אנו מבינים ללבם של המפסידים במירוץ לקבלת רישיון מד אשדוד המבטיח. בכוונת ACC ושותפותיה לפעול בהקדם לתחילת העבודות באתר מד אשדוד, הן לטובת האינטרסים האנרגטיים של מדינת ישראל והן לטובת שותפות הקידוח.

 

"מר לייבוביץ' עסק עד לפני כעשור בעשייה ציבורית, ולאחר מכן פנה לעשייה עסקית בחו"ל. אך טבעי שלאורך שנות פעילותו הציבורית בעבר, ופעילותו העסקית בהווה, צבר מר לייבוביץ' ידידים וחברים רבים מכל קצוות הפעילות הציבורית והעסקית. כל ניסיון לקשור בין קשריו החברתיים של מר לייבוביץ' לעסקיו הוא רכילות זולה.

 

"בנוגע להתמודדות עם המגבלות הביטחוניות באזור הקידוח מד 1, הרי שמדינת ישראל העניקה לקבוצת ACC את הרישיון לקידוח מד אשדוד, ולאור העובדה שהצלחת הקידוח היא אינטרס לאומי, מובן מאליו שהרשויות השונות עשו את הנדרש כדי לאפשר את ביצוע העבודות בשטח.

 

"יודגש כי בין מר לייבוביץ' למר גרטלר ישנה ותמיד היתה ידידות קרובה. עוד יודגש כי למרות היותה של קבוצת ACC חברה פרטית שאינה נסחרת בבורסה, אחזקותיה של הקבוצה שקופים לעין כל באתר האינטרנט של הקבוצה".

 

ממשרד התשתיות נמסר בתגובה: "מועצת הנפט קיבלה את החלטותיה בדבר רישיון כזה או אחר מתוך שיקולים מקצועיים בלבד הכוללים בתוכם שורה של קריטריונים כמפורט בחוק הנפט. התהליך כולו לווה על ידי המחלקה המשפטית ונעשה על פי הנהלים".

 

חיים קליין מסר בתגובה: "הודעתי שבוע מראש שמאחר שאני בניגוד עניינים לא אשתתף בדיון מועצת הנפט בנושא מד אשדוד. ואכן בישיבה האחרונה השתתפתי בדיונים, אבל כשנגמר סדר היום קמתי ועזבתי לפני הדיון על הסוגיה של מד אשדוד". ג'קי בן זקן סירב להשיב לפניית "מוסף כלכליסט" בעניין.

 

יוסי לוי, מנכ"ל ישראמקו, מסר בתגובה: "אנחנו שוקלים את המשך צעדינו לאחר שנקבל פרטים משלימים מהממונה לענייני הנפט במשרד התשתיות לגבי הסיבות לדחיית בקשתנו והסיבות למתן הזיכיון לקבוצת ACC וג'קי בן זקן".

 

אביגדור ליברמן מסר בתגובה: "חיים לייבוביץ' הוא מכר של השר ליברמן. השניים הכירו בבחירות ב־1996, כאשר לייבוביץ' היה פעיל במטה חב"ד שפעל לבחירתו של בנימין נתניהו".

 

לכתבות נוספות במוסף "כלכליסט" לחצו כאן

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x