$
איכות סביבה

עסקאות החשמל הסולארי עקפו את מכסת הייצור

בתוך חודש מפרסום המכסה לייצור 300 מגה־ואט משדות סולאריים בינוניים, דיווחו החברות בתחום על עסקאות לייצור 350 מגה־ואט

רויטל חובל 06:5908.02.10

חודש לאחר שרשות החשמל פרסמה את ההסדרה המאפשרת הקמת מתקנים סולאריים בינוניים, היקף העסקאות המצטבר שעליהן מדווחות החברות בתחום גדול מהמכסה - 350 מגה־ואט, לעומת מכסת ייצור של 300 מגה־ואט. המתקנים הסולאריים הבינוניים נתפסים כבוננזה האמיתית בשוק האנרגיה הסולארית.

 

בשנתיים הראשונות לייצור החשמל, 2010-2011, תתאפשר הקמת מתקנים בעלי כושר ייצור כולל של עד 05 מגה־ואט בלבד, שיזכו לתעריף של 1.49 שקלים לקוט"ש. החל מ־2012 תשלם חברת החשמל תעריף שיפחת ב־5% בכל שנה, מה שמביא את החברות לפעול במרץ להשתלבות בשלב הייצור הראשון.

 

אתמול הודיעה ערבה פאוור כי חתמה עם 15 קיבוצים ומושבים, רובם בערבה, על התקשרויות להקמת שדות סולאריים בינוניים בהספק ייצור כולל של 100 מגה־ואט ובהיקף השקעה של 2 מיליארד שקל. בהסכם יש אופציה להפוך שדות בינוניים לשדות גדולים, שבהם הספק ייצור של יותר מ־10 מגה־ואט. בחברה מציינים כי היא הצליחה להשיג דומיננטיות באזור הערבה בעקבות חתימה עם חמישה קיבוצים מרכזיים - יטבתה, לוטן, גרופית, אליפז ונווה חריף - בנוסף לקיבוץ קטורה השותף בחברה.

 

 

ל"כלכליסט" נודע כי גם חברת סאנדיי חתמה על צבר עסקאות דומה, בהספק של 104 מגה־ואט ובהשקעה של כ־2 מיליארד שקל. מאחורי סאנדיי וערבה פאוור משתרכות פז סולאר, סולאריה מקבוצת שיכון ובינוי, דוראל וסולאר פאוור, הפעילות גם הן בשוק. גורמים בענף מציינים כי התחרות בין החברות כה קשה עד שלאחר פרסום על עסקאות שנחתמו מנסות המתחרות להציע לבעלי הקרקעות עסקאות אטרקטיביות יותר.

 

אף שעסקאות רבות אכן נחתמות הדרך ליישומן בפועל היא ארוכה בקרקעות המצריכות שינוי ייעוד - ומרבית העסקאות הנחתמות על קרקעות חקלאיות מצריכות שינוי כזה. מכיוון שחברה יכולה לשריין לעצמה מקום במכסה רק לאחר השגת כל האישורים, חברות שחתמו הסכמים עם בעלי קרקעות תעשייתיות שאינן דורשות הליכים תכנוניים זוכות ליתרון מובהק.

 

 

לדברי מנכ"ל ערבה פאוור ג'ון כהן, "האישור לייצר 300 מגה־ואט חשמל הוא צעד חשוב במימוש ההחלטה על ייצור 5% מצריכת החשמל בישראל מאנרגיות מתחדשות, אולם אין בכך די. כדי להגיע ליעד נדרשים לפחות 1,000 מגה־ואט, ורק שדות סולאריים בטכנולוגיה הפוטו־וולטאית יכולים למלא את הפער הזה מהר יותר ונקי יותר מכל מקור אחר".

 

את השדה הראשון צפויה להקים ערבה פאוור בקטורה. האישורים והרישיון לייצור חשמל כבר בידיה. ל"כלכליסט" נודע כי החברה הזמינה מחברת סימנס הגרמנית את הציוד להקמת השדה, שמתוכנן להתחיל לפעול בספטמבר השנה. במטרה להרחיב את העסקאות בוחנים בערבה פאוור קבלת השקעה נוספת, נוסף על ההשקעה בחברה של סימנס בסכום של 15 מיליון דולר תמורת 40% ממניותיה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x