$
שרון מועלם
צילום: תומס אולסון
ד"ר שרון מועלם מוסף עצמאות ד"ר מועלם הוא מומחה לביולוגיה אבולוציונית ומחבר רב-המכר "דווקא החלשים שורדים" לכל הטורים של ד"ר שרון מועלם מוסף עצמאות

מה גברים באמת רוצים?

מי החליט מהו האידאל הנשי - האופנה או הטבע?

שרון מועלם 09:0604.02.10

מהו יופי? מה, בעצם, הופך פנים ומבנה גוף לכה מושכים? חיפושיי אחר תשובה הובילו אותי, בתום מחקר ממושך, אל דוכני הקפה והבייגלים בפינות הרחוב בניו יורק, ואל המוכרות שמאיישות אותם. המוכרות הללו נבחרו במיוחד כדי למשוך את תשומת לבם של גברים ממהרים, והן ניחנות בתכונה משותפת אחת: חמוקיים - והרבה מהם.

 

אני גר באזור בניו יורק שלאחרונה נעשה נחשק למדי, כך שמתגוררות בו דוגמניות רבות. די בהצצה חטופה בהן, ממהרות בבוקר לעבודה או חוזרות מצילומים שמוצאים את דרכם ללוחות מודעות ברחבי העולם, כדי לראות שרובן הן ההפך ממוכרות הבייגלים. הדוגמניות דקיקות, כמעט שבירות, בעוד שמוכרות הבייגלים הן מלאות ושופעות.

 

האם יש לגברים אידאל נשי אחד? ואם כן, מהו? זה של יצרני הבייגלים או זה של תעשיית האופנה העולמית? לפי מחקר שנערך באוניברסיטה אירופית ובחן את העדפותיהם של סטודנטים הטרוסקסואלים צעירים, האידאל הנשי הוא זה של יצרני הבייגלים. מתברר שכאשר שואלים אותם, רוב הגברים מעדיפים קימורים נדיבים על פני דוגמניות במידה אפס. ולא רק סטודנטים בריטים חושבים כך. החוקרים בחנו מחקרים שנערכו בארצות שונות ובתקופות שונות, ובכולם חזרו אותם המאפיינים - אגן רחב, מותניים צרים וחזה שופע.

בר רפאלי בר רפאלי שער הקטלוג

 

מהו ההסבר? האם ישנה סיבה ביולוגית לכך שנשים שופעות מושכות יותר?

 

נתחיל מכאן: נשים גדולות יותר הן פוריות יותר. זה זמן רב ידוע שנשים זקוקות לאחוזי שומן מסוימים כדי להישאר פוריות. אם הן מאבדות יותר מדי ממשקלן המחזור החודשי שלהן נפסק. למה? כי זו דרכה של הביולוגיה לוודא שאשה לא תיכנס להיריון אם אין לה משאבים לעמוד בו. אגן עגלגל מסגיר בפני הזכרים את משאבי השומן, ומאותת שלאשה יש די משאבים לסיים את ההיריון ולהיניק אחריו. אבל שומן הגוף לבדו אינו מבטיח פוריות שיא. לשם כך נחוץ גם מבנה גוף של שעון חול. נשים בעלות מבנה גוף שכזה נוטות להיות פוריות עד פי שלושה מנשים כחושות.

 

מובן שגם התניה חברתית משפיעה על מה שמושך אותנו: מידות גדולות נחשבו לאורך ההיסטוריה למושכות הרבה יותר מאשר כיום. כעת אנו יודעים שהשמנת יתר היא גורם סיכון לבעיות בריאות רבות, מסוכרת ועד סרטן, וייתכן שסלידתנו מהשמנת יתר, שלהשלכותיה לא היו מודעים בעבר, היא עוד דרך לסייע לנו להימשך לבן הזוג המתאים ביותר מבחינה ביולוגית.

 

אין ספק שלא כל הגברים הם רובוטים שמתוכנתים אך ורק לאתר מושאי הפריה. ברור שמשיכה כוללת הרבה יותר ממראה חיצוני. אך הביולוגיה עדיין ממלאת תפקיד מרכזי בעיצוב האופן שבו אנו תופסים דברים כמושכים.

 

קחו לדוגמה סימטריה. ערימות מחקרים הוכיחו שגם נשים וגם גברים תופסים פנים סימטריות וגופים סימטריים כיפים יותר. אם אכן יש לתשוקותינו סיבות ביולוגיות, מהי הסיבה לכך שאנחנו נמשכים לסימטריה?

 

הסיבה היא שסימטריה היא דרך לפרסם בריאות. כיסא עם רגליים לא שוות יתנדנד. פרפר עם כנפיים א־סימטריות יתקשה לעוף. וגם שדיים א־סימטריים מהווים בעיה. השדיים של רוב הנשים כמעט לעולם אינם סימטריים לגמרי, וזה נורמלי לחלוטין. שד אחד עשוי להיות מעט גדול יותר, או קצת שונה בצורתו. אולם חוסר פרופורציה שמגיע לכדי הבדל במידת החזייה בין שד לשד עשוי לאותת על בעיה. מחקר מ־2006 גילה שנשים עם שדיים שונים משמעותית מועדות יותר לחלות בסרטן השד.

 

מנקודת מבט ביולוגית, סימטריה היא סימן להתפתחות שהושלמה כראוי, מבפנים ומבחוץ. ועם מבנה גוף חטוב ושופע, היא משמשת כתשלום מקדמה לגבר, וכהבטחה להזדמנות להשקעה פורייה לעתיד.

 

ד"ר מועלם הוא מומחה לביולוגיה אבולוציונית ומחבר רב־המכר "דווקא החלשים שורדים"

 

לטורים קודמים של שרון מועלם:

 

 

לכתבות נוספות במוסף "כלכליסט" לחצו כאן

בטל שלח
    לכל התגובות
    x