$
שיזף רפאלי
ד"ר שיזף רפאלי פרופ' רפאלי הוא ראש המרכז לחקר האינטרנט באוניברסיטת חיפה לכל הטורים של ד"ר שיזף רפאלי

ההיפך מלשכוח זה לכתוב

ספר חדש גורס: עבודה לפי רשימות היא מה שנחוץ לכלכלה האמריקאית, כי מומחיות וניסיון חשובים, אומר מחבר הספר, ויצירתיות מוסיפה, אבל השיטתיות חשובה מכולן

שיזף רפאלי 10:1028.01.10

ההפך מלשכוח זה לכתוב, לימדו אותי פעם. חוכמת החיים הזאת מפרנסת כיום קורסים וספרים לייעול עצמי באמצעות רשימות. אלא שאל רוב האנשים והארגונים הרעיון עדיין לא חלחל. גם היום הוא מהווה חידוש, ובסיס לספר המטפס מהר לראש רשימת רבי־המכר בארצות הברית.

 

הספר "The Checklist Manifesto" קורא למנהלים בכל תחום להתחיל לעבוד מרשימת פעולות (checklist), פק"ל כתוב, ולוודא שהקראת הרשימה בקול בזמן ביצוע משימות תיהפך לחלק בלתי נפרד מהעבודה. מומחיות וניסיון חשובים, אומר הספר, יצירתיות מוסיפה. אבל השיטתיות חשובה מכולן. רוב הטעויות המקצועיות בדורנו אינן נובעות מבורות אלא מרשלנות. לרוב האסונות אחראי ארגון גרוע. היצמד אל רשימות הפעולות למען הסדר הטוב, למען הרווח הכספי ולמען יאריכון ימיך.

הספר "The Checklist Manifesto" הספר "The Checklist Manifesto"

 

המחבר אטול גאוואנדה הוא רופא מנתח, פרופסור בבית הספר לרפואה של הרווארד וחבר בארגון הבריאות העולמי.

הוא הכיר בחשיבות העבודה מרשימות כשחקר את השפעתן בחדרי ניתוח. כ־150 אלף אמריקאים מתים מדי שנה על שולחן הניתוחים - כ־1% מכלל המנותחים. יותר מדי. 2 מיליון מאושפזים אמריקאים נפגעים מדי שנה מזיהומים, וכמחצית מהחולים בדלקת ריאות נפגעים מטעויות פרוצדורליות. יש ברפואה, הוא אומר, יותר מ־4,000 תהליכים, 6,000 תרופות ו־13 אלף סוגי אבחון. זהו יער המסתיר את העצים, גם מעיני המוכשרים שבמומחים.

 

גאוואנדה הוביל פרויקט עולמי להנחלת רשימות פעולות בחדרי ניתוח, וערך בשמונה בתי חולים ניסוי של עבודה מרשימות. התוצאה: ירידה של שני שלישים במספר הטעויות המדווחות, ושל כשליש במספר מקרי המוות על שולחן הניתוחים. עבודה מסודרת, הסיק, מצילה יותר חיים מכל תרופה חדשה.

 

סקר שערך בקרב רופאים גילה כי 80% מהם מוכנים לעבוד לפי רשימות פעולות, ומקרב 20% שסירבו להכפיף עצמם לטפסים, הרוב העדיפו שמי שינתח אותם כן יכפיף עצמו אליהם.

 

גאוואנדה ממליץ לקבל את העבודה מרשימות לא כהמלצה לייעול אלא כשינוי תרבותי, ולא רק ברפואה, אלא בקרב כל בעל תפקיד אחראי. מחקר פסיכולוגי שהוא מצטט גילה, למשל, שמשקיעים שנצמדים לשיטות השקעה נוקשות ולא חורגים מהן מרוויחים כ־20% בממוצע יותר ממשקיעים שפועלים על סמך אינטואיציה, תחושות בטן וכשרון שהם מייחסים לעצמם.

 

שיטת העבודה מתוך רשימת פעולות פותחה לפני כ־75 שנה בענף הטיס, זה שבו כמעט כל טעות היא קטלנית. חברת בואינג עמדה לאורך השנים בחזית פיתוח רשימות התיוג והטמעתן, והענף נחשב גם לבעל התרבות הניהולית הקשוחה ביותר של תחקור ודיווח עצמי על תקלות.

 

האם עורכי דין ורופאים יקבלו עליהם את אותו סטנדרט עבודה שמשמש טייסים? יש סיבה לאופטימיות, שכן מאז ניסוי בתי החולים של גאוואנדה, 20 מדינות כבר אימצו את רשימות הפעולות כחוק מדינה במקצוע הרפואה.

 

כעת האתגר העיקרי הוא לתכנן את הרשימות המתאימות לכל מקצוע. על הרשימות להיות פשוטות, קצרות וכוללניות בו־זמנית. כיצד יתוכננו רשימות פעולות למנהלים או למפקדי צבא?

 

בקורס קצינים שיננו לנו אין ספור רשימות פעולות, המלוות בראשי תיבות ססגוניים להקל על זכירתן. אבל גאוותנו, כקצינים צעירים, היתה תמיד על שבירת הכללים. האלתור היה מלך. לא בטוח שזה הצליח תמיד. הגיע הזמן, אומר גאוואנדה, שנשים את גאוות היחידה בצד וניתן למרובעות עוד ניסיון.

 

פרופ' רפאלי הוא ראש בית הספר לניהול באוניברסיטת חיפה www.sheizaf.rafaeli.net

 

לטורים קודמים של שיזף רפאלי:

 

לכתבות נוספות בסדרת השראה לחצו כאן

בטל שלח
    לכל התגובות
    x