$
מוסף כלכליסט 28.1.10

הטכנולוגיה־האחות: לייף קאשינג

במיקרוסופט מפתחים את התוכנה שתזכור הכל

איתי להט 10:1328.01.10

נגישותם של אמצעי התיעוד עומדים במרכזה של עוד טכנולוגיה מתפתחת, שזכתה לכינוי "לייף קאשינג", "מטמוני חיים". ענקית התוכנה מיקרוסופט עובדת בשנים האחרונות על פרויקט ניסיוני בשם Microsoft MyLifeBit, שבו אמצעים טכנולוגיים מתעדים ומאחסנים באופן אוטומטי כל רגע בחייו של המשתמש

- כל דבר שהמשתמש רואה מצולם, כל דבר שהוא שומע מוקלט, כל מכתב שהוא קורא נסרק וכל דף אינטרנט שאליו הוא גולש נשמר.

 

אך החזון שהשירות מתעתד להציע אינו של קבלת דו"חות סטטיסטיים מיידיים ושל ניצולם לשיפור עצמי, אלא חזון אחר: חזון של עולם ללא שכחה. כל רגע בחיי משתמשי השירות יישמר ויקוטלג, וחיפוש פשוט דמוי גוגל יאפשר להם לאחזר כל פרט מעברם.

 

את הפרויקט מוביל ד"ר גורדון בל, חוקר ראשי במעבדות המחקר של מיקרוסופט בסן פרנסיסקו, שמאז שנת 2000 מתעד את חייו 24 שעות ביממה באמצעים טכנולוגיים. בספטמבר האחרון פרסם בל את הספר "Total Recall", שבו הוא טוען שהטכנולוגיה החדשה מביאה איתה את "מהפכת ה־E-Memory", "הזיכרון האלקטרוני", שישחרר אנשים מהצורך לזכור פרטים במוחם ויעביר את המשימה אל אמצעי תיעוד ואחסון דיגיטליים ואוטומטיים.

 

בראיון ל"כלכליסט" בחודש אוגוסט העריך בל שטכנולוגיות התיעוד, האיסוף והמדידה יפרצו לתודעת הציבור כשייהפכו לפשוטות דיין לתפעול. "השאלה כעת היא מי ייצור את ה'חלונות' של הטכנולוגיה הזאת, מי יהפוך את התיעוד מסביב לשעון למשהו כיפי וממכר", אמר.

 

לכתבות נוספות במוסף "כלכליסט" לחצו כאן

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x