$
מוסף כלכליסט 14.1.10

הון אנושי: הרשת החברתית של השבוע

ה-CFO והרגולטורים, כמו בכיסאות מוסיקליים

ארי ליבסקר 13:0414.01.10

כנס ההוקרה העשירי של מנהלי הכספים הראשיים (CFO). אפשר לחוש את ההרמוניה המפכה בין הסקטור הפרטי לסקטור הציבורי ואת החמימות שבין הרגולטור למפוקחיו. כולם חברים של כולם, וכולם יחליפו ג'ובים, כמו בכיסאות מוזיקליים. אלה יפוקחו על ידי אלה, ואלה יפקחו על אלה.

 

יצחק פורר בכנס יצחק פורר בכנס צילום: עמית שעל

הכנס התקיים באולם של מלון הילטון, הלוקיישן הכי קלאס בארץ, ומלכת הערב היתה ללא ספק נגה קינן, יו"ר פורום ה־CFO. היא לבשה שמלה מפוארת, וקיבלה את הבאים בחיבוקים ובנשיקות כאילו היתה אם הכלה. "הנה מגיע אלי יונס, מנכ"ל מזרחי טפחות", היא אמרה, ורצה לחבק. יונס סיפר שהוא מתמיד להגיע לכנס השנתי הזה.

 

סיפרתי ליונס שמאוד התרשמתי מהקמפיין "להעביר את דביר", וגם שקלתי לקחת אצלם משכנתה, אך בסוף החלטתי שלא. התקבל הרושם שהוא מאוד נפגע ממני, כי הוא חמק והלך לעמוד מאחורי הדוכן של מזרחי טפחות כאחד הפקידים ולחלק ספרי העצמה עצמית.

 

גיל שרון, מנכ"ל פלאפון, נהנה מכך שהברמן פנה אליו באנגלית, ואמר "Thank you very much, sir" לאחר שמזג לו את המשקה. לצדו, עו"ד רם כספי.

 

כספי מודאג מאוד מאיך שאנחנו מצטיירים בעולם, ואומר שהמצב מוביל לאבדון, וששר החוץ שלנו מתפקד כשר פנים ולא כשר חוץ. רשמתי.

 

למרות המתיחות בין הנגיד לשר האוצר, החשב הכללי שוקי אורן והמשנה לנגיד צביקה אקשטיין, כמו צמד גלוחי ראש תאומים, לא נפרדו זה מזה עד לרגע שבו נאלצו לפנות איש איש לשולחנו, כשהכרוז הודיע על תחילת הטקס. ניסיתי לברר מה תחושתו של אורן לקראת קבלת הפרס, אבל הוא אמר שהוא לא מדבר עם עיתונאים על תחושות אלא רק על תוכנית ויסקונסין, שגם היא נותרה סוג של תחושה למיטב ידיעתי. שמועות סיפרו שסטנלי פישר לא יגיע לקבל את אות ההוקרה. "למה הוא לא יבוא?", שאלתי את אקשטיין, שנראה מפוחד קמעה למשמע השאלה, "הרי אפילו הנשיא פרס הצליח להתפנות, אז היכן הנגיד?". כשהכרוז הודיע על בואו של נשיא המדינה, אקשטיין ניצל את הרגע כדי לחמוק בלי לתת לי תשובה ברורה.

 

אלי יונס ושמעון פרס אלי יונס ושמעון פרס צילום: עמית שעל

 

במשך כמה דקות שנראו כמו נצח בהו הנוכחים בדומייה שהזכירה ימי זיכרון. ליד הדלת, בתנוחת המתנה, עמדו יצחק פורר מארנסט אנד יאנג ואשתו. פורר אמר שהוא מתכוון לצאת, ושהוא מחכה שהנשיא יעלה כדי שיוכל לחמוק בשקט. יהודה נסרדישי, מנהל רשות המסים, שאל אותו למה הוא לא יושב, ופורר אמר שהוא מעדיף לעמוד. היה נראה שנסרדישי מנסה לחמוק גם הוא, אך נתפס בידי אחת המארגנות, שהודיעה לו שתכעס מאוד אם לא יישב במקום.

 

בזמן הטקס נראתה תכונה משונה של אנשים שיצאו ובאו עם מזוודות טרולי כחולות. באמצע הנאום של נגה קינן (עם מיקרופון של מדונה ותזוזה תיאטרלית על הבמה) הייתי גם אני מוכרח להבין אם כל מנהלי הכספים של ישראל טסים בדחיפות, כמו אייל דשא, סמנכ"ל הכספים של טבע, שחמק בדיוק כשקינן סיפרה לכל הקהל שהוא היה הרשג"ד שלה בצופי חיפה. "לאן אתה ממהר בזמן שמפרגנים לך?", שאלתי אותו, והוא ענה שהוא מאחר לטיסה.

 

נגה קינן ויגאל גוזמן נגה קינן ויגאל גוזמן צילום: עמית שעל

 

רוב ה־CFO, מתברר, חמקו לא לנתב"ג אלא אל מחוץ לאולם, שם נערכה הגרלה של מזוודות מתנת פלאפון, שפרסמה שיחות מוזלות לחו"ל. הם הגיעו למעמדם הרם כי הם יודעים שמי שלא מרים עשר אגורות לא שווה עשר אגורות, וכנראה אי אפשר להצליח בחיים בלי לתחמן ולעגל פינות. הייתם צריכים לראות את מנהלי הכספים של החברות הגדולות במדינה ונשותיהם משטים בדיילות המסכנות כדי להשיג עוד אסימון אחד להגרלה, שבסופה אולי יזכו במזוודת טרולי כחולה.

 

לכתבות נוספות במוסף "כלכליסט" לחצו כאן

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x