$
שרון מועלם
צילום: תומס אולסון
ד"ר שרון מועלם מוסף עצמאות ד"ר מועלם הוא מומחה לביולוגיה אבולוציונית ומחבר רב-המכר "דווקא החלשים שורדים" לכל הטורים של ד"ר שרון מועלם מוסף עצמאות

למה בחורות טובות בוגדות?

ולמה זה תמיד עם אותו טיפוס של גבר? מחקרים העלו שבתקופת הפוריות שלהן, נשים רבות נוטות להימשך לטיפוסים "סופר־גבריים": שריריים, בעלי קול עמוק ועור כהה, ועם נטייה לחוסר נאמנות. למה? דברים שרופאים לא מספרים

ד"ר שרון מועלם 14:3107.01.10

גם גברים וגם נשים בוגדים. הם עושים את זה בטלנובלות - צפו בכל טלנובלה, בכל שפה, ותמצאו בעלילה בעיקר בגידות — והם עושים את זה גם בחיים. בסקר שנערך ב־2007 בארצות הברית שליש מהנשים דיווחו שבגדו בבני זוגן, ומחצית מהגברים דיווחו שבגדו בבנות זוגם. במדעי החברה אפילו המציאו שם מיוחד לסוג היחסים הזה - "מונוגומיה חברתית". משמעות המונח היא "הרבה בגידות מסביב, רק לא בפומבי".

 

אבל מחקר שנעשה בעקבות הסקר מ־2007 גילה שגברים ונשים בוגדים באופן שונה. ההבדל הוא בעיקר בתזמון: גברים שבגדו בבנות זוגם כמה פעמים דיווחו לסוקרים שהסטוצים שלהם התרחשו במועדים אקראיים - מתי שההזדמנות נקרתה בדרכם, בלי שהצליחו להתאפק. אצל הנשים שבגדו בבני זוגן כמה פעמים, הסטוצים נטו להתרחש בזמנים מסוימים בחודש. בדיקות העלו שהתקופה הזאת היא תקופת הביוץ - הזמן שבו האשה משחררת ביצית בשלה להפריה.

 

גברים ונשים בוגדים באופן שונה גברים ונשים בוגדים באופן שונה צילום: shutterstock

 

אצל רוב הנשים, חלון שיא הפוריות נפתח ממש לפני הביוץ ונסגר מעט אחריו - משך של כמה ימים בדרך כלל. סטטיסטית, קיום יחסי מין בתקופת הביוץ מגדיל את הסיכוי להיכנס להיריון. את הדחף המיני שגואה אצל אשה הטרוסקסואלית בתקופה הזאת של החודש אפשר לראות כעוד דרך של הטבע להבטיח מין וילודה.

 

אבל גם אם תהליך הביוץ מעורר דחף מיני מוגבר, למה להימשך דווקא לפרטנרים אחרים? מה רע בלהפנות את הדחף המיני כלפי בן הזוג?

 

רמז לתשובה לשאלה הזאת נמצא במחקרים שבחנו לאילו סוגי גברים נשים נמשכות בימי שיא הפוריות שלהן. מתברר שרבות מהנשים שדיווחו על משיכה לפרטנרים אחרים בתקופת הביוץ והתבקשו לתאר את מושאי המשיכה, תיארו מאפיינים שמזכירים את הטיפוסים ה"סופר־גבריים": גברים נוטפי טסטוסטרון, שריריים, בעלי קול עמוק ועור כהה. אם נחזור לרגע לעולם הטלנובלות, התיאור הזה הולם את דמות המחזר השנוא והחלקלק, ולא במקרה. המאפיינים הגבריים אלה, והמתאם שלהם לרמות טסטוסטרון גבוהות יותר, מקושרים פעמים רבות לרמות גבוהות יותר של תוקפנות, שליטה, ושוב, אם נחזור לטלנובלות, לחוסר נאמנות.

 

למה להימשך לגברים שנוטים לבגוד? זה נשמע לא הגיוני - עד שבוחנים זאת מנקודת מבט ביולוגית. גבר שמרבה לחזר ושפעיל במיוחד מבחינה מינית עשוי להוריש את מנהגי החיזור שלו לצאצאיו, מה שכביכול רומז לאשה שלילדים שלה יהיו יותר ילדים.

 

עם זאת, נראה שרוב הנשים חכמות מכדי להשקיע באב־טיפוס גברי אחד. בתקופות אחרות בחודש, במיוחד בתקופות של פוריות ירודה יותר, הנשים שבזמן הביוץ נמשכו לגברים המחוספסים פונות לזכר "רך" יותר. הן נמשכות למאפיינים שונים, כגון עיניים גדולות יותר וסנטר פחות זוויתי. למה? אולי משום ששותפות לטווח הארוך עם פרטנר יציב, כלומר שפחות צפוי לבגוד, מבטיחה שלאשה יהיה שותף טוב להורות. משום שבגידה, ואפילו החשד לבגידה, כרוכים בסיכון רב לאשה ולילדים שלה. במשך רבבות שנים לא היו אמצעי מניעה וגברים לא נדרשו להתעסק בבדיקות אבהות ובדמי מזונות, כך שנשים רבות נאלצו לגדל ולכלכל בעצמן את ילדיהן שנולדו ממין מזדמן. זהו כנראה אחד ההסברים לכך שנשים למדו להיות כה בררניות בגברים. אז אם אשה בוחרת בכם, תרגישו בני מזל.

 

אבל לפני שנשים יחשבו על ביוץ כתירוץ לחוסר נאמנות, ולפני שגברים יחפשו נימוקים ביולוגיים משלהם לבגוד, חשוב לזכור שכמו רוב ההתנהגויות האנושיות, בגידה היא בחירה. על הרצונות אי אפשר לשלוט, אבל על המעשים כן. אפשר להפריד בין החיים לבין הטלנובלה, אם רק מחליטים לעשות זאת.

 

הכותב הוא מומחה לביולוגיה אבולוציונית

שאלות לד"ר מועלם: asksharon@calcalist.co.il

 

לכתבות נוספות במוסף "כלכליסט" לחצו כאן

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x