שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
מוסף כלכליסט 7.1.10

תרחיש המיליארדים

כך עשוי רן לחזור להיות מיליארדר

סיון איזסקו 08:5707.01.10

דווקא טענתם המרכזית של המפרקים, שלפיה הבריח יובל רן את נכסיה המשמעותיים של קווי אשראי לקבוצת קובי מימון, עשויה בסופו של דבר לסלול את דרכו חזרה לפסגת העושר שממנה נפל לפני 13 שנה.

 

אם יצליחו המפרקים, עם או בלי סיועו של רן, להוכיח את טענתם שהעברת קבוצת תאגידי הנפט (שנהפכו בהמשך לי.ח.ק, בעלי השליטה בישראמקו באמצעות אקויטל) למימון נעשתה שלא כדין, הרי שהבעלות על הקבוצה עשויה לעבור לקופת המפרק. מאז גילוי הגז בקידוח תמר 1 זינק שווי השוק של ישראמקו, והחברה נסחרת כיום לפי שווי של 5.5 מיליארד שקל. במצב כזה, גם לאחר תשלום כל החובות שהותירה אחריה קווי אשראי, עדיין יישארו בקופתה כספים רבים. אלה עשויים לחזור בסופו של דבר לבעלי המניות של קווי אשראי - ובראשם רן.

 

קידוח תמר 1 קידוח תמר 1 צילום: אלבטרוס

 

ואכן, בספטמבר האחרון הורה בית המשפט המחוזי בתל אביב לחיים צוף להעביר את מניותיו בחברת אקויטל לידי המפרק של קווי אשראי, בשל הטענה שגרעין השליטה בחברה הוברח לידיו בזמנו באופן בלתי כשר. ההחלטה התקבלה אף שהתביעה לא נמסרה רשמית לצוף, המתגורר היום בהולנד, והוא לא הגיש מצדו כתב הגנה. בתגובה מיהר צוף להגיש לבית המשפט בקשה לביטול פסק הדין בטענה שלא קיבל לידיו כלל את כתב התביעה. מנגד טוענים המפרקים כי איתרו את צוף בהולנד ועשו כל מאמץ למסור לו את כתב התביעה, אך הוא שיחק איתם במשחקי "חתול ועכבר" ו"מחבואים". גורמים משפטיים מעריכים כי הדיון האמיתי בתיק יחל עתה.

 

יש תרחיש תיאורטי שבו האחזקות בתאגידי הנפט י.ח.ק. יחזרו לקווי אשראי. בתסריט כזה אתה, שנותרת בעל השליטה בקווי אשראי, תהפוך להיות אחד האנשים העשירים בישראל.

 

"אם מישהו יצליח להוכיח שמכרתי את תאגידי הנפט בנזיד עדשים או שקיבלתי טובות הנאה בגין העסקה הזו, אז אין ספק שהנכס יחזור לקווי אשראי. אם זה יקרה, אני לא רוצה שקל אחד. אני ארצה לחזור לארץ וללכת לעבוד. בתרחיש כזה אני אתרום את כל הכסף לבתי חולים לילדים, בישראל וביוסטון. אני לא רוצה את הכסף. אני רק רוצה את שמי הטוב בחזרה ואת שלמות משפחתי. אין ברכה בכסף הזה. זה מהשטן. אני רק רוצה את האפשרות להסתובב בישראל ולהגיד אהלן אהלן מה נשמע. אנשים שלא ראיתי אותם שנים. אתה בטח חושב שאני מטורף – אני לא".

 

לטענתך, אתה נטול נכסים ונאלץ לבקש סיוע מהמשפחה. קשה להאמין להצהרתך שתתרום את הכסף שאולי תקבל. לא תרצה לדאוג לעתיד הילדים?

"אתה יודע מה, אשאיר לי מיליון אחד ואתרום את כל השאר. אני רוצה לצאת בסדר. אני שנים אוכל את החרא בשביל כולם".

 

אתה מעריך שמניות י.ח.ק יחזרו לקווי אשראי?

"אני חושב שלא. לא יודע. אני לא בפוזיציה לנתח את זה".

 

נודע לי שיש מגעים לבחינת שיתוף פעולה בינך לבין מפרקי קווי אשראי. מה הוביל אותך לזה?

"לא דיברתי עם המפרק בחיים שלי".

 

איך הרגשת כשהתגלה גז בקידוח תמר?

"כל הכבוד. לבריאות".

 

לא הרגשת צביטה בלב?

"אני חי עם צביטה מתמדת בלב".

 

לכתבות נוספות במוסף "כלכליסט" לחצו כאן

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x