$
מיכאל תבור
מיכאל תבור מנכל ו יושב ראש תבור כלכלה ופיננסים בעמ מנכ"ל תבור כלכלה ופיננסים ודיבידנד השקעות לכל הטורים של מיכאל תבור מנכל ו יושב ראש תבור כלכלה ופיננסים בעמ

להקים את אגף השיווק של מדינת ישראל

אם אני נתניהו, קודם כל אני מקציב 600 מיליון דולר לאגף לשיווק של מדינת ישראל לשנה. אם ישאלו ידידי הכלכלנים מהיכן הכסף? התשובה היא: מרזרבות המט"ח של בנק ישראל

מיכאל תבור 08:0913.11.09

בתחילת השבוע עלה ראש ממשלת טורקיה, ארודאן, מדרגה נוספת, כשהודיע כי הוא מעדיף להיפגש עם שליט סודן המואשם ברצח המונים ומבוקש למשפט בבית הדין הבינלאומי, על פני פגישה עם נתניהו, אותו מצא אחראי ל"רצח ילדים בעזה".

 

סודאן אשר מאז שנות השישים נרצחו בה כבר מעל 2 מיליון בני אדם בעיקר בדרומה, כאשר לרצח אחראים בעיקר המוסלמים של הצפון, הינה רק המקרה הבוטה ביותר של רצח עם המתנהל באפריקה לסירוגין ומעסיק את העולם במידה מוגבלת.

 

אני מניח כי אילו היה היטלר בחיים, ארדואן היה מוצא גם סיבה להיפגש איתו. בוודאי היה שולח את קצין העיתונות שלו לפגישה עם גבלס להוצאת הודעה משותפת נגד כל אלה הפוגעים בגרמניה האמיצה ידידת המוסלמים, בשקרים על רדיפת יהודים לכאורה. מן הסתם אין לו בעיה להיפגש גם עם מארגני רציחות ההמונים המתרחשות כמעט על בסיס יומי בעיראק, אפגניסטן או פקיסטאן. הכל עניין של יחסי ציבור בעולם האסלאמי.

 

מומחה שלפני מספר שבועות הסביר לנו כי מסע ההשמצות הטורקי הוא בעיקר בגלל אשמתנו וחוסר רגישותנו או שמא רגישות יתר, היה אלון ליאל. ד"ר ליאל, היה מנכ"ל משרד החוץ, מהאנשים האמורים להבין דבר או שניים בענייני הסברה ומעמד ישראל בעולם, אבל מה שקיבלנו ממנו הוא הברקה מהסוג כי טיולי ילדים ברמת הגולן מהווים פרובוקציה נגד הסורים. זה היה מנכ"ל משרד החוץ שלנו.

 

למעשה בצוות המסבירים של ישראל יש שני סוגים: אלה מסוגו של ליאל, שמשוכנעים כי עלינו רק לרצות כל גורם אפשרי במזרח התיכון, מתוך אמונה כי לערבים יש תיאבון סביר ומה שנדרש זה רק לנהל איתם דיאלוג תרבותי, כזה שמתנהל במועדון המרצים של אוקספורד לאחר ארוחת הצהריים. ומנגד, אלה המשוכנעים שמאחר ובספר בראשית, יש הבטחה מפורשת הכתובה בנוצת אווז על גבי קלף, לרשת את הארץ, הרי די בכך כמסמך שאין עליו עוררין וכל שנותר הוא ללכת משוכנעים בצדקת דרכנו עם הראש בקיר.

 

האמת הפשוטה היא שאין כאן עניין של צדק, אלא של כוח ושיווק. האמריקנים לא יחזירו למקסיקנים את טקסס ולא את אלסקה לרוסים והרוסים לא יחזירו ליפנים את סחלין והטורקים לא יחזירו לסורים את חבל אלכסנדרטה והטורקים לא יפצו את הארמנים על רצח העם שביצעו בהם.

 

הספרדים לא יתנו עצמאות לבסקים ולקטלונים, האוסטרלים לא יחזירו לחיים את האבוריג'ינים אותם השמידו בהצלחה מסחררת. בעולם לא מתנהלות הפגנות נגד צפון קוריאה אשר מלבד היותה מאיימת גרעינית סדרתית, היא גם מחזיקה במחנות ריכוז מאות אלפי בני אדם המעונים וגוועים באלפיהם מידי שנה.

 

ובכל זאת אף אחד לא יאיים במלחמה, אף אוניברסיטה בריטית לא מטילה חרם ואף אחד לא יזרוק ביצים על השגרירים שלהם. המסגדים הקדושים לשיעים נהרסו בסדרת הפצצות בעיראק והעולם המוסלמי לא התלהם נגד העיראקים, למרות הפשע החמור, אבל פעילות שגרתית בירושלים שלא נזכרת בקוראן אפילו פעם אחת, הפכה להיות מרכז הדיונים ו"ומקור דאגה מתמדת" לשליטים "הנאורים" של שכנותינו, חסידי חופש הפולחן.

 

אנחנו אולי לא חלשים (בעולם מעוניינים בתרופות גנריות של טבע, פתרונות תקשורת של אלווריון, מערכות של אלביט, אלתא וצ'קפוינט) אבל לא חזקים מספיק ולכן עלינו לחזק את אגף השיווק שלנו. שיווק אינו הסברה מעונבת של שגרירים המרצים באוניברסיטאות מול קהל אסלאמי וניאו מרקסיסטי עוין, אלא כרוך קודם כל בהעברת הכדור למגרש הנגדי ויש לנו הרבה יכולת לעשות זאת, אולם קודם כל דרוש תקציב.

 

התקציב ומקורותיו

 

אם אני נתניהו, קודם כל אני מקציב 600 מיליון דולר לאגף לשיווק של מדינת ישראל לשנה. אם ישאלו ידידי הכלכלנים מהיכן הכסף? התשובה היא: מרזרבות המט"ח של בנק ישראל.

 

הכסף הזה אמור ללכת לשוק החיצוני וכמעט לא להגיע לשוק המקומי. מבלי להיכנס לדיון מאקרו-כלכלי עמוק, הלוואה דולרית כזו מבנק ישראל, שתוצא בעיקרה בחו"ל, אינה בעלת השפעה אינפלציונית ולכן, אין צורך למצוא לה בטווח ההחלטה הנוכחי, מקור ספציפי.

 

יש להסתפק בעובדה כי בעתיד, השקעה זו תשא פרי במכלול השיקולים של מדינת ישראל. מדובר בפחות מאחוז מיתרות המט"ח של ישראל. הוצאה שיש להוציא מידי שנה במשך לפחות 5 שנים.

 

המהלך השיווקי

 

כיום ישראל נמצאת בעמדת התגוננות שבה היא מסבירה כי היה עליה להגיב לירי טילים מעזה, חיילנו נזהרו לא לפגוע באזרחים וגדר המערכת מיועדת כנגד טרוריסטים. לארה"ב אין בעיה של גדר מול מקסיקו בשעה שהיא אינה מאוימת בפיגועים, לסעודיה אין בעיה לתקוף בתימן, לכרות גפיים של נאשמים ולדכא נשים לצבאות מערב אירופה אין בעיה לפגוע במשתתפי חתונות באפגניסטן ולמחוק כפרים בפקיסטן בשם המלחמה בטרור, רק אנחנו מצטדקים.

 

אם התוכנית השיווקית תעשה שימוש בכספים על מנת לשכור אנשי מקצוע שיעבירו את המלחמה לצד הערבי, הנתמך בידי צדקנים מסוגם של רופאים ללא גבולות, צבועים מסוגם של HRW ומועצת זכויות האדם של האו"ם המורכבת ממדינות כגון סודאן צ'אד, סעודיה ואפגניסטן, ניתן יהיה לחשוב על התחלה של מהלומות נגד. אם אנשים כשרונים שקיבלו תקציבים ראויים יכינו סרטי עלילה על הטרוריזם המוסלמי, על דיכוי הנשים הערבי והמוסלמי, על נשים אומללות שלא הצליחו לברוח ונרצחו באלף מיתות משונות, על דיכוי ההומוסקסואלים שם, על דיכוי כולל של חופש דעה והבעה, שימוש בשקרים בסגנון גבלס עם החיזוק של הדמיון המזרחי שאינו יודע גבולות.

 

אם יראו את מסכת השקרים הערביים שאינה בוחלת בהאשמות של הרעלת ילדים והדבקת אזרחים במחלות, אם כל אלה יצולמו במגוון סרטים עלילתיים ודוקומנטאריים, ניתן יהיה להתחיל חשוב על שינוי במערכה. אם נציג לעולם באופן שיטתי לא רק את השקרים המאשימים אותנו ברצח, שנגרם על ידי החמאס, החיזבאלה והטרוריסטים בג'נין, שבחרו לעשות מאנשים מגנים אנושיים, אלא גם נצלם את השייך חטיב מנהיג הפלג הצפוני,בעת שהוא טוען כי מסגד אל אקצה הוקם 40 שנה אחרי המסגד במכה שהוא עצמו הוקם מיד עם בריאת העולם, בעת שהאיסלאם קיים פחות מ- 1,400 שנים, קל מאוד לבנות קטעים סאטיריים עם דוברים כאלה. (תחשבו על ישו ומרי מגדלנה מסתובבים על הר הבית בשנת 28 לספירה וישו רוצה להראות למרי את מסגד אל אקצה.

 

אופס, הקדמנו בכמה מאות שנים. הרי גם אם נעזוב את כתבי הקודש שלנו, הברית החדשה מלאה בעדויות על הר הבית. מנגד, לדברי כל הדוברים הערביים, בית המקדש הינו המצאה שלנו. אין לערבים כל בעיה לשקר גם לגבי עובדות בסיסיות ומוכחות בכל תחום, בין היתר לילל על המכות שקבלו בעזה ומנגד לדבר על הניצחון הערבי ועל הבסת הצבא הישראלי שם. זה חומר גלם מעולה בכמויות בלתי נדלות) מנהל שיווק טוב ינצל את התקציבים לקנות זמן אוויר בתחנות פופולאריות, לבנות טיזרים ופרומואים לתוכניות וסרטים, להפיץ סרטונים ברשתות ובאתרים כגון יוטיוב, כל אלה יעבירו את המלחמה לצד השני.

 

במערב יש המונים הממתינים לסוג של מנהיגות ולמשאבים על מנת שיוכלו להזדהות או לסייע. כיום רק בודדים משמיעים את קולם, וגם הם הופכים להיות נרדפים, ראו מקרה רציחתו של במאי הסרטים ואן-גוך או ההתנהלות סביב העיתון הדני שפרסם את הקריקטורות של מוחמד.

 

הסברה מתנצלת ותרבותית מדי, בתקציב אפסי הינה מרשם לאסון גדול. מדינת ישראל מאבדת את הלגיטימציה שלה, לא בגלל יחס רע לאבו מאזן, אלא בגלל רפיסות שיווקית. מלחמה צריכה להתנהל בכלים הכבדים ביותר: יצירת תוכן, שימוש בכלים של מיתוג, סיסמאות קליטות, סאטירה חריפה, אמצעי הפצה המוניים וכל כלי שיווקי שמוכר לכל סמנכ"ל שיווק. זה לא קשור לשום רמה מוסרית, זו פשוט מלחמה של שקרנים וספינולוגים שכרגע יש לה אינטרס מאוחד נגד מדינת ישראל, התקועה כעצם בגרונו של העולם הערבי והמוסלמי.

 

מאחר ומשרד החוץ ומשרד ההסברה אינם כשירים לביצוע המשימה, ונתניהו עם כל הכבוד לכישוריו הרטוריים המופלאים, אינו יכול לנהל את המערכה לבדו, ובוודאי לא כשיש לו גם כמה משימות נוספות כגון לנהל את המדינה, ראוי שימנה צוות שיווק אגרסיבי (אפשר לגייס אותם ממשרדי הפרסום ומחלקות השיווק של קוקה קולה, מקדונלד, YES, עלית, אקסלנס, מגדל, פרטנר, סלקום דיסקונט ובנק המזרחי) ולהעמיד לרשותו את התקציבים המתאימים במט"ח, ושוב נדגיש: במט"ח ובלי צורך בשום קיצוץ בתקציב המדינה לכל שאר הפעולות!

 

 

הכותב הוא מנכ"ל תבור כלכלה ופיננסים ודיבידנד השקעות www.tavor.biz

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x