$
עידן גרינבאום

מחפשים פתרונות אינסטנט

הצעד הראשון בדרך לרשת ביטחון אמיתית הוא הטלת חובת דיווח כללי על כל השכירים במשק, צעד מורכב אבל יעיל. אבל אצלנו מעדיפים פתרונות של כאן ועכשיו, שרק מסבכים את המצב

עידן גרינבאום 08:0424.11.08
"אם הממשלה לא יכולה לייצר פתרון, אנחנו ננהיג את היוזמה להצלת החסכונות של העובדים. התוכנית תיתן מענה לעסקים בקשיים, למניעת פיטורי עובדים, לרשת ביטחון ולצמיחה. אין לנו הפריבילגיה לחכות עוד". את הדברים האלה אמר עופר עיני לפני ארבעה ימים. כמה פשוט היה לחיות בעולם של ההסתדרות,
עולם של גיבורי־על שמצילים את עולם החיסכון הפנסיוני בשלוש דקות ובדרך עוד יוצרים מקומות עבודה ואפילו מובילים את המשק לצמיחה.

 

כמה פשוט היה גם לו הוויכוח על פריסת רשת ביטחון היה נותר ברמה שבה הוא מתנהל בין ביבי, ציפי, אהוד, אבישי ואחרים בימים האחרונים. הרי הם פה רק בשביל 15 השניות המובטחות להם בשם האיזון בתקשורת.

 

לכל מי שכבר מתכננים על כך שהמדינה תציל את הפנסיה, כדאי שיהיה ברור: זה לא יקרה מחר. מדובר בעניין מורכב ומסובך. הוא מצריך ככל הנראה חקיקה, ובטח דיון בממשלה ובוועדת הכספים. האמת, במציאות של ימינו טוב שזה המצב. הרי מדובר בכסף ציבורי, שלנו, והיינו מעדיפים לחשוב שמקיימים דיון רציני לפני שמחלקים אותו.

 

רשת הביטחון בהחלט מצריכה דיון כזה. כך, למשל, תצטרך המדינה להחליט אם היא רוצה לעזור לכל הקשישים ולאלה שייצאו לפנסיה בשנים הקרובות, או שברצונה ליצור מבחן הכנסה. האם הפנסיונר אלי הורביץ, יו"ר טבע, ששווה משהו כמו כמה מאות מיליוני דולרים, יקבל רשת ביטחון לחסכונותיו כפי שיקבל עובד לשעבר בסולל בונה, שחי מפנסיה של 4,000 שקל?

 

שאלה אחרת היא איך בדיוק נותנים רשת ביטחון כזו: האם המדינה תרכוש חלק מאיגרות החוב שהרעילו את התשואות, ואז תבוא התביעה שתשאל מדוע דמן של חלק מהאג"ח סמוק יותר מאחרות? תקצר היריעה מלהעלות את כל השאלות שעליהן יש להשיב טרם ההחלטה, אבל העיקרון ברור.

 

הצעד הראשון בדרך לרשת ביטחון אמיתית הוא הטלת חובת דיווח כללי על כל השכירים במשק, כפי שמקובל בארצות הברית למשל. מהלך שכזה יאפשר לדעת כמה מרוויח באמת כל אחד מאיתנו, אילו נכסים יש לכל פנסיונר, ומי זכאי לרשת ביטחון או להבדיל מי ראוי ליהנות ממס הכנסה שלילי.

 

הבעיה היא שצעד שכזה אינו פופולרי, הוצאתו לפועל מסובכת ואנחנו רוצים פתרונות אינסטנט, כאן ועכשיו.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x