$
אורי טל טנא

אי.די.בי פיתוח, כלל ביטוח וקרדן בדרך החוצה מת"א־25

לקראת עדכון המדדים בבורסה - רשימת היוצאות והנכנסות כמעט סגורה. פז נפט, דלק רכב ואסם צפויות להיכנס למדד ת"א־25 בעדכון המדדים הקרוב, שייקבע על פי נתוני סגירת המסחר היום בבורסה

אורי טל־טנא 08:2615.06.08

עדכון המדדים הקרוב בבורסת תל אביב ייקבע על פי נתוני סגירת המסחר היום, אך כבר לפני פתיחת המסחר ניתן להעריך כמעט בוודאות את מרבית השינויים הצפויים. השינויים הבולטים צפויים במדד ת"א־100, ממנו צפויות לצאת עשר מניות שיוחלפו על ידי עשר מניות ממדד היתר.

 

כדי להשיג

דיוק מקסימלי, ערך השוק של אחזקות הציבור וערך השוק של המניות חושבו לפי הקריטריון של החישוב הרלבנטי להישארות במדד - ממוצע מחירי הסגירה של המניות במחצית הראשונה של יוני, שהוכפל בכמות המניות הנוכחית. מאחר שעדיין לא נקבעו נתוני הסגירה של יום ראשון, הוכנסו במקומם נתוני הסגירה של יום חמישי האחרון כקירוב הטוב ביותר האפשרי.

 

יוצאות מת"א־100

חמש חברות מועמדות לצאת ממדד ת"א־100 בגלל אי־עמידה בקריטריון אחזקות הציבור, הדורש שאחזקות הציבור במניות המדד יעמדו על 25% ומעלה: אי.די.בי פיתוח, בינלאומי 5, פיבי, אזורים ודרבן. ליציאה הצפויה של אזורים ודרבן יש השפעה על טאו תשואות, בעלת עניין בחברות, שערך נכסיה נשחק בעקבות הירידות במניות אלו.

 

מניית דלק נדל"ן ביצעה ביום חמישי מכרז למכירת מניות כדי להישאר במדד ת"א־100. בעת כתיבת שורות אלו עדיין לא פורסמו רשמית תוצאות המכרז, אבל אם המכרז הצליח - המניה תישאר במדד (בהנחה שטאו לא תחליט לחזור להיות בעלת עניין בדלק נדל"ן).

 

חמש מניות צפויות לצאת ממדד ת"א־100 בגלל קריטריון ערך השוק של אחזקות הציבור, הקובע רף אחזקות של 150 מיליון שקל במניה: ארזים, כלל פיננסים, דניה סיבוס, הכשרת הישוב ואבגול. כל חמש המניות רחוקות מאוד מלעמוד בקריטריון, והיציאה שלהן מהמדד היא כמעט ודאית. דניה סיבוס בחרה לרשום את המניות החדשות שהיא הנפיקה אחרי 15 ביוני, ובכך שלחה את המניה אל מדד יתר־50. מניית אוסיף, העומדת בקושי בקריטריון אחזקות הציבור, כפי הנראה תישאר במדד ת"א־100, אלא אם כן המניה תרד ב־3% לפחות במסחר היום, או אם בעל השליטה יגדיל את אחזקותיו.

 

אי־ודאות קיימת בנוגע לאחזקות הציבור במניית סמייל 012, שבה מחזיקה, בין השאר, קרן ההשקעות האמריקאית וולינגטון. בחישוב האחרון של אחוז האחזקות הקובע למדד, נספרו מניות אלו כאחזקות בעל עניין. אך מכיוון שוולינגטון היא קרן השקעות אמריקאית המחזיקה את המניות עבור לקוחותיה, סביר להניח שהבורסה תקבל אחזקה זו כאחזקה של גורם מוסדי, ומניות סמייל 012 יישארו במדד.

 

נכנסות לת"א־100

עשר המניות הצפויות להיכנס למדד ת"א־100, לפי הסדר, הן קווינקו, מיטרוניקס, פאנדטק, גולף, גרינסטון, פורמולה, המלט, ברן, ישראמקו וקמהדע. הסדר חשוב משום שאם לבסוף ייצאו רק תשע מניות ממדד ת"א־100, המניה שתאבד את מקומה ברשימה היא קמהדע. אי־ודאות מסוימת צפויה גם בנוגע לכניסה של מניית פאנדטק למדד. המניה עומדת כעת בקריטריון הסחירות, אך עלייה מהותית במחזור היומי של המניות שמתחתיה ברשימת הסחירות עלולה למנוע את כניסתה למדד. אם ממדד ת"א־100 ייצאו 11 או 12 מניות, על המקומות הנוספים יתחרו מניות דן רכב, מעברות וטאואר סמיקונדקטור.

 

במדד ת"א־25 הסיפור כבר גמור: מניית אי.די.בי פיתוח יוצאת מהמדד בגלל אי־עמידה בקריטריון אחזקות הציבור. כלל ביטוח וקרדן אן.וי יוצאות מהמדד כי ערך השוק שלהן נמוך ביותר מ־20% מערך השוק של המניות המחליפות אותן. שלוש המניות שייכנסו למדד ת"א־25 הן פז נפט, דלק רכב ואסם.

 

השינוי היחידי האפשרי היום הוא בחירתה של אי.די.בי פיתוח להעלות את אחזקות הציבור בה. בתרחיש זה, המניה תישאר במדד ת"א־25 ואילו מניית וריפון תצא במקומה.

 

בתוך כך, בשבוע שעבר הודיעה הבורסה על פתיחת תת־ענף חדש לחברות תקשורת ומדיה, שיהיה חלק מענף חברות התקשורת והשירותים והחברות הבולטות בו הן בזק, סלקום, פרטנר, HOT, נטוויז'ן, סמייל 012 ואינטרנט זהב. להודעה זו אין השפעה מהותית על המניות החברות במדד, שכן השפעת מדדים על מניות קיימת בעיקר במדדים שעליהם נסחרות תעודות סל.

 

הכותב הוא כלכלן בחברת הייטק

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x