$
חדשות התקשורת

יבואנית שיאומי: “יש אלפי סלולריים מסוכנים בארץ"

המילטון, יבואנית המותג הסיני, הגישה תלונה למשרד התקשורת לפיה מכשירי סלולר ביבוא מקביל שהגיעו לארץ אינם עומדים בתקינה. המשרד: “נבדוק את הנושא”

אביב גוטר ואורנה יפת 08:1529.05.18

אסדרת שוק מכשירי הסלולר לתחרות, שאיפשרה לפתוח את השוק ליבוא מקביל, הובילה גם להוזלות מחירים אך לטענת המילטון, יבואנית שיאומי, גם לאספקת מכשירים מסוכנים לישראל. ל”כלכליסט” נודע כי היבואנית פנתה למשרד התקשורת בתלונה כי ישנם עשרות אלפי מכשירי סלולר שמיובאים לארץ, אשר עשויים להוות פצצה מתקתקת ולהישרף בכל עת, ועל הגעתם לארץ המשרד לא פיקח.

יצרניות מכשירי סלולר בעולם מתאימות את דגמי המכשירים שלהן בהתאם לתקינה של המדינה או האזור לו היא משווקת. מאחר שבאזורים שונים ישנה תקינה שונה, יצרניות המכשירים מייצרות מכשירים במפרטים שונים המיועדים לשווקים נקודתיים. במסגרת אסדרת השוק, משרד התקשורת החליט לאמץ את התקן האירופי (CE), שקובע את מפרט המכשיר ואת רצועת התדרים שבא הוא עובד.

 

 

 

אולם מהתלונה עולה כי לארץ הגיעו עשרות אלפי מכשירים שאינם עומדים בתקנים הנדרשים. רשות המסים, האחראית על שחרור המכשירים במכס, מקבלת רשימה של מכשירים המאושרים ממשרד התקשורת. גורמים בשוק מכשירי הסלולר מספרים כי במכס לא בודקים אילו מכשירים נכנסים. אותם מכשירים אינם עומדים בתקינה הנדרשת ולכן היבואן הרשמי לא יכול לסייע לצרכן במקרה של נזק במפרט במקרה הטוב, והליכים משפטיים כתוצאה מפגיעה בפגיעה פיזית.

מכשיר של שיאומי. התקן האירופי אומץ מכשיר של שיאומי. התקן האירופי אומץ צילום: Xiaomi

 

 

אבי קורנפלד, מנהל מותג שיאומי בישראל, מספר כי ניתן לעקוף את החוק גם על ידי יבוא מכשירים ללא מטען מקורי. ברגע שמכשיר מיובא ללא מטען מקורי, הוא אינו נדרש לעבור את מכון התקנים, ויבואן מצמיד למכשיר מטען שונה שאינו מתאים למכשיר.

 

מרשות המסים נמסר: "מינהל המכס אוכף בצורה שווה את כל הקשור בתחום חוקיות הייבוא ובודק משלוחים לפי מערכת מהמתקדמות בעולם". ממשרד התקשורת נמסר: "המשרד יבחן את הנושא ובמידה שיתברר שאכן הוכנסו מכשירים לארץ בניגוד לצו, נפעל לאכיפת העניין". ממשרד הכלכלה, האחראי על מכון התקנים, נמסר: "אם יש מידע שלארץ נכנסים מוצרים אלו ללא בדיקה ואישור, אז זה נעשה בניגוד לחוק וככל המידע זה יתקבל אצלנו, הוא ייבדק ויטופל".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x