$
חדשות התקשורת

משרד התקשורת פרסם שימוע להקטנת חובת הפריסה של מיזם הסיבים אנלימיטד

המשרד ממליץ לצמצם את חובת הפריסה ל-40% ממשקי הבית, בשל בדיקה שהעלתה כי אין כדאיות כלכלית לפריסה כלל ארצית ועל מנת להציל את המיזם

אביב גוטר 14:4827.05.18
משרד התקשורת פרסם שימוע לתיקון חובת הפריסה האוניברסלית של מיזם הסיבים אנלימיטד (IBC), במסגרתו ממליץ לצמצם את חובת הפריסה לכ-40% בלבד.

 

השינוי המוצע נובע ממספר סיבות, לאחר בחינה שערך משרד התקשורת, בה נמצא שאין כדאיות כלכלית לפריסה כלל ארצית מלאה. כפי שנחשף בכלכליסט, לפני כשבועיים, הוועדה המייעצת לבחינת נושא האוניברסליות המליצה לתקן את רישיון מיזם הסיבים. זאת לאחר שהודיעה בספטמבר האחרון כי המודל הכלכלי של המיזם נכשל והאפשרות היחידה להצילו היא הקטנת שיעור הפריסה.

 

לפי הפרסום, בתום 10 שנים ממועד תיקון הרישיון, המיזם יתחייב לפרוס את רשת הסיבים ל-40% ממשקי הבית, שהם למעלה ממיליון משקי בית, לפי אבני דרך שייקבעו. כמו כן פורסם כי תישמר הפריסה השוויונית בין משקי הבית שבפריפריה ושבמרכז, שתחול לאחר שלוש שנים מתיקון רישיונה על מנת להגביר את יכולת התחרות של החברה בטווח הקצר ולבסס את פעילותה.

 

יו"ר מיזם הסיבים דורון כהן יו"ר מיזם הסיבים דורון כהן צילום: מיקי אלון

 

משרד התקשורת סבור כי המשך פריסה הסיבים על גבי תשתיות חברת החשמל הוא חיוני לתחרות בשוק התקשורת לשם הפחתת המחיר לצרכן, שדרוג תשתיות התקשורת באמצעות מיזם הסיבים, ולשם שדרוג תשתיות התקשורת של בזק ו-HOT מיצירת תחרות על ידי IBC.

 

מיזם הסיבים נוסד במטרה להקים תשתית תקשורת נייחת שלישית, של אינטרנט וטלפוניה, שתתחרה בבזק ו-HOT. עד כה הושקעו בחברה כ-450 מיליון שקל, ועל פי ההערכות המיזם נדרש להשקעה של כ-3 מיליארד שקל על מנת להגיע לשיעור הפריסה המבוקש על ידי משרד התקשורת.

 

מי שבחנה השקעה במיזם במשך חודשים ארוכים היא סלקום, שמצאה כי במודל הנוכחי אין כדאיות כלכלית, ותנאי נדרש מבחינתה על מנת להציל את המיזם הוא הקטנת שיעור הפריסה ל-40%.

 

עם זאת, ישנם עוד שני מכשולים משמעותיים בפני סלקום: מחיר העסקה והמחירון מול חברת חשמל. על פי ההערכות, כדי שהמיזם ירשום תזרים חיובי, נדרשת השקעה של מיליארד שקל, ולהגיע להסכם מול חברת החשמל על מחירון חדש. חברת החשמל מחזיקה ב-40% ממיזם הסיבים, המחכירה את תשתיתה לפעילות המיזם ואחראית על תחזוקת התשתית.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x