$
מעסיקים

"חוק שתי הפיצות" - הסוד של מייסד אמזון לפגישות יעילות

ישיבות בעבודה נחשבות הרבה פעמים לבזבוז זמן. לכן, לג'ף בזוס יש כלל אצבע כדי לוודא שהפגישות בהן הוא משתתף יהיו פרודוקטיביות

שירות כלכליסט 16:0612.06.17
פגישות עבודה הן בזבוז זמן ידוע לשמצה, ולכן צריך לפעול בחוכמה כדי למנוע מהן לבלוע לכם את כל היום. מדובר על דקות חשובות מפז שאתם או העובדים שלכם יכולים להשקיע במטלות יעילות יותר.

בהתאם, מנכ"ל ומייסד אמזון ג'ף בזוס נמנע ככל יכולתי מפגישות מיותרות. אולם, כשיש פגישה שאין לו שום אפשרות להתחמק ממנה, יש לו שיטה שאמורה להעלות את היעילות שלה. הוא קורא לשיטה הזו: "חוק שתי הפיצות". ההיגיון מאחוריה פשוט: ככל שמשתתפים בישיבה יותר אנשים כך הפרודוקטיביות שלה פוחתת, ולכן בזוס אינו מוכן להשתתף בישיבות שבהן יש כל כך הרבה משתתפים ששתי פיצות לא יספיקו כדי להאכיל את כולם.

 

בזוס אינו הראשון שהבין שישיבות מרובות משתתפים פוגעות ביצירתיות. כתבת האתר ביזנס אינסדייר רייצ'ל ג'ילט כתבה באחד המאמרים שהיא פרסמה כי "לפי ההערכות, עבודה בקבוצות קטנות עוזרת לבטל גורמים הפוגעים בחדשנות כמו חשיבה קבוצתית ובזבוזי זמן".

 

פיצה, אם יש יותר אנשים ממשולשים בשתי פיצות - הישיבה לא יעילה פיצה, אם יש יותר אנשים ממשולשים בשתי פיצות - הישיבה לא יעילה צילום: שאטרסטוק

 

גורמים נוספים שיסייעו להפוך ישיבות למועילות יותר כוללים מנחה חזק, קביעת חוקים נוקשים ובדיקה מראש שהדיון רלוונטי לכל המוזמנים.

 

יתרה מכך, ד"ר אדריאן פורהאם, מרצה לפסיכולוגיה בקולג' האוניברסיטאי של לונדון כתב במאמר שהתפרסם בכתב העת פסיכולוגיה היום, שתמיד טוב לתאם מראש ציפיות לישיבות. "תמיד תכננו והפיצו את הנושאים שיעלו בישיבה", כתב. "ודאו שכולם מסכימים מראש מה תוצאות הישיבה אמורות להיות. תהיו אחראיים לנושאים ולתוצאות. הבהירו מדוע יש נושאים שנכנסו וכאלה שלא, והחליטו מראש מה יהיה אורך הישיבה".

 

החוק של בזוס אמנם מתייחס למספר המשתתפים, אבל אתם יכולים להתייחס לעצה שלו בצורה מילולית ולהזמין שתי פיצות לישיבות כל כמה זמן. פיצה הופכת כל דבר לטוב יותר.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x