$
בחירות בארה"ב 2016

תחקיר בארה"ב: "דונלד טראמפ חייב כ-650 מיליון דולר"

"ניו יורק טיימס" מעלה סימני שאלה בנוגע לחוסנו הכלכלי של המועמד הרפובליקני לנשיאות וטוען כי לווה כספים מסין, שאותה הגדיר כמדינה ש"אונסת את ארה"ב", ומגולדמן זאקס, ששילמה בעבר להילרי קלינטון 675 אלף דולר עבור שלושה נאומים ולטענתו "שולטת" במועמדת הדמוקרטית. לאחר הטלטלה במטה הבחירות, טראמפ נמצא בימים גורליים. "צוות הקמפיין החדש יהיה אגרסיבי מאוד נגד קלינטון". ובינתיים, המיליארדר פונה לקול השחור: "מה יש לכם להפסיד?"

שירות כלכליסט ו-ynet 00:0921.08.16
הסקרים מצביעים על יתרון ברור להילרי קלינטון, מטה הקמפיין שלו עובר טלטלה אחר טלטלה, ועתה גם תחקיר שמפרסם העיתון "ניו יורק טיימס" מציג את דונלד טראמפ באור לא מחמיא. לטענת העיתון, החברות שנמצאות בבעלותו של המועמד הרפובליקני לנשיאות, שמיתג את עצמו כאיש עסקים מצליח בעל הון של 10 מיליארד דולר, וכמי שאינו תלוי באיש מבחינה פיננסית, נמצאות בחובות של יותר מ-650 מיליון דולר - יותר מפי שניים מהסכום שעליו הצהיר בעבר.

בתחקיר נטען כי נכסיו של טראמפ נשענים על קשת רחבה של מממנים, כולל כאלה שתקף פומבית לאורך הקמפיין שלו. כך למשל, בניין משרדים בשדרת האמריקות במנהטן, שטראמפ הוא אחד מבעליו, נטל הלוואות בסך 950 מיליון דולר - בין היתר מ"בנק אוף צ'יינה", הבנק המרכזי של סין - מדינה שהואשמה ע"י המועמד הרפובליקני כמי ש"אונסת את ארה"ב", ומענקית הפיננסים גולדמן זאקס, ששילמה בעבר לקלינטון 675 אלף דולר עבור שלושה נאומים שנשאה, ולטענת טראמפ שולטת במועמדת הדמוקרטית. אותן הלוואות ניתנו בנובמבר 2012 לשלוש חברות בת של טראמפ, המחזיקות בבעלות על הבניין.

 

המועמדת הדמוקרטית הילרי קלינטון המועמדת הדמוקרטית הילרי קלינטון צילום: אימג'בנק, Gettyimages

 

דוגמא נוספת היא מלון בלאס וגאס הנקרא על שמו של טראמפ, שבו הוא מחזיק ב-50% מהבעלות, שלווה 190 מיליון דולר בשנת 2010 לפי נתונים של חברת ניתוח ונתוני נדל"ן. אלן ווייסלברג, הממונה על הכספים באימפריה של טראמפ, אמר כי חברה בבעלותו של המועמד הרפובליקני אחראית לחצי מהחוב - ונותר לה להחזיר כעת רק 6.4 מיליון דולר.

 

ב"טיימס" נטען כי קשה לעקוב אחר הבעלויות על בנייניו של טראמפ שכן לעיתים הוא מחזיק בבעלות על הבניין והקרקע, במקרים אחרים הוא מחזיק רק באחד משני הדברים, או לחילופין בקומות מסחר במבנים אחרים.

 

מוקדם יותר בקמפיין הגיש טראמפ טופס גילוי פדרלי בן 104 עמודים שבו הצהיר כי עסקיו חייבים לפחות 315 מיליון דולר לקבוצה קטנה יחסית של מלווים. בהקשר לכך אמר ווייסלברג כי בדו"ח שהוגש על ידי טראמפ צוינו רק חובותיו האישיים, כפי שדורש החוק הפרדלי. לכן לדבריו, טראמפ חשף רק נתונים על חובות עסקיו שנמצאים בבעלותו הבלעדית.

 

דרושה אסטרטגיה חדשה

 

כשנותרו 79 ימים בלבד לפתיחת הקלפיות בארה"ב, לדונלד טראמפ נותר פרק זמן מצומצם להחיות מחדש את הקמפיין שלו. פול מנפורט, יו"ר הקמפיין של המועמד הרפובליקני, אומנם התפטר אתמול (יום ו') בעקבות "הפרשה האוקראינית", אך מקורביו של המיליארדר טוענים כי ההנהגה החדשה של מחנה טראמפ "חדה כלייזר" ומוכנה להפנות כמה שיותר ארס לכיוונה של הילרי קלינטון.

 

"זה היה אחד השבועות הכי טובים של קמפיין טראמפ", טען האסטרטג העליון של המפלגה הרפובליקנית, שון ספייסר. אלא שלאורך השנה האחרונה, טראמפ התעלם כמעט מכל הכלים הדרושים לקמפיין נשיאות בעת הנוכחית. רבות בשל כך, רפובליקנים רבים תוהים האם לטראמפ יש את הזמן והמשמעת די להציל את הקמפיין המדשדש שלו.

 

"קמפיין טראמפ נמצא בנקודת נחיתות גבוהה עד כדי גיחוך", הכריז דן סנור, יועצו לשעבר של מיט רומני, מועמד המפלגה הרפובליקנית בבחירות 2012. "לדמוקרטים יש עכשיו משהו שלרפובליקנים אין - מועמד שבנה קמפיין שאורגן היטב".

 

רק השבוע, לראשונה בקמפיין שלו, הופיעו תשדירי בחירות מטעם טראמפ ברשתות טלויזיה בפלורידה, אוהיו, פנסילבניה וצפון קרוליינה, בהשקעה של קרוב ל-5 מיליון דולר. רק לשם השוואה, הילרי קלינטון הוציאה יותר מ-75 מיליון דולר, פי 15 יותר מיריבה, בתשדירי בחירות ובמודעות מאז חודש יוני - אז הבטיחה את מועמדותה לנשיאות ארה"ב מטעם המפלגה הדמוקרטית.

 

הצוות הנוכחי שלו, שכולל את מנכ"ל הקמפיין החדש סטיבן באנון, שעבד באתר החדשות הימני Breitbart News, והסוקרת קליאן קונוויי בתפקיד מנהלת הקמפיין, ינסה למקד את תשומת הלב של הבוחרים בחסרונותיה של הילרי קלינטון. "הצוות הזה יהיה אגרסיבי, מאוד אגרסיבי. הוא יהיה בעמדת התקפה", אמר ניוט גינגריץ', לשעבר יו"ר בית הנבחרים.

 

כאמור, יש כאלה שמטילים ספק ביכולתו של מחנה טראמפ להפוך את הקערה על פיה. "לרוע המזל, ליועצים של טראמפ לקח חודשיים להבין שדונלד טראמפ הוא דונלד טראמפ", טען יועצו לשעבר של המועמד הרפובליקני, בארי בנט. "מדובר בבולדוזר. מה שצריך לעשות זה לכוון אותו, לא לנסות לשנות אותו".

 

"הילרי תעדיף למצוא עבודה לפליט מאשר לשחור מובטל"

 

בינתיים, טראמפ נקט באסטרטגיה חדשה ופנה בקריאה ישירה לקהילה האפרו-אמריקנית, שם זוכה הילרי קלינטון לעדיפות ברורה. "מצביעים שחורים חיים בתנאים של עוני. ילדיהם הולכים לבתי ספר לא טובים",

 

אמר בעצרת בחירות במישיגן, כשביציעים קהל כמעט לבן לחלוטין. "הגיע הזמן שהפוליטיקאים הדמוקרטיים ישלמו על מה שהם עשו לקהילות האלה. מה יש לכם להפסיד בכך שתנסו מישהו חדש כמו טראמפ?", שאל.

 

"אם תמשיכו להצביע עבור אותם אנשים, תקבלו את אותן התוצאות", המשיך טראמפ והפנה את האש לעבר קלינטון: "הילרי תעדיף למצוא עבודה לפליט מאשר לצעיר שחור חסר תעסוקה. הפכנו לפליטים במדינה שלנו".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x