$
בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

חברת החשמל תגייס מיליארד דולר באג"ח בחו"ל

הגיוס יהיה ברבעון הרביעי של השנה וייערך באירופה ובארה"ב. האג"ח, המונפקות במסגרת תוכנית גיוס חדשה של החברה למחזור חוב קיים, יהיו דולריות ולא יגובו בביטחונות כלשהם

גולן חזני 07:3209.08.16

אחרי הפסקה של שנתיים חוזרת חברת החשמל לגייס אג"ח בחו"ל. ל"כלכליסט" נודע כי החברה תנסה לגייס ברבעון הרביעי של השנה עד מיליארד דולר בהנפקת אג"ח. הגיוס ייערך בארה"ב ובאירופה.

הגיוס נועד למחזור חוב קיים, ובשבוע שעבר קיימה החברה ראיונות עם בנקי השקעות ובחרה בשניים: סיטי וג'יי.פי מורגן. בנקאות ההשקעות של סיטי מנוהלת בידי איתי מקוב ושל ג'יי.פי מורגן בידי רועי נבון. האג"ח המונפקות יהיו דולריות ולא יגובו בביטחונות כלשהם, גם לא ערבות מדינה.

 

לחברת החשמל שלוש סדרות אג"ח סחירות בבורסה. הארוכה ביותר, במח"מ 9.27 שנים, נסחרת בתשואה של 2.13% ומדורגת בידי מעלות בדירוג AA.

 

הגיוס האחרון של חברת החשמל בחו"ל היה בנובמבר 2014, ואז גייסה החברה 1.25 מיליארד דולר. האג"ח נרשמו למסחר בבורסה בתל אביב ברצף המוסדי, והן הונפקו בסדרה אחת עם קופון של 5% וייפרעו (קרן) בסכום אחד בנובמבר 2024. באותה הנפקה הגיעו ביקושים גבוהים, שאיפיינו את התקופה שבה היה בעולם ביקוש גדול לגיוסי אג"ח של גופים בעלי דירוג גבוה ובבעלות ממשלתית.

 

היה זה החלק האחרון במסגרת תוכנית כוללת לגיוס של 5 מיליארד דולר, שמתוכם גייסה החברה 2 מיליארד דולר בשנים 2008 ו־2009 ועוד 1.4 מיליארד דולר ב־2013. הגיוס הנוכחי מתחיל, למעשה, סדרת גיוסים בתוכנית החדשה של החברה, שאותה מנהל עופר בלוך ובראש הדירקטוריון שלה עומד יפתח רון־טל.

 

בארץ, לעומת זאת, גייסה חברת החשמל בתחילת השנה 1.6 מיליארד שקל בשתי סדרות אג"ח. בחברה אמרו אז כי הגיוסים מגדילים את אורך החיים הממוצע של חוב החברה ומקטינים במקביל את צורכי הגיוס בשנים הקרובות.

 

היקף החוב הכולל של חברת החשמל עומד על 43 מיליארד שקל. החברה סיימה את הרבעון הראשון של 2016 ברווח של 615 מיליוני שקל, לעומת רווח של 52 מיליון שקל ברבעון המקביל.

 

חברת חשמל חברת חשמל צילום: אלעד גרשגורן

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x