שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בורסת ת"א

הממשלה אישרה פה אחד את השינוי המבני בבורסה

המהלך שיוציא את הבורסה משליטת הבנקים ויהפוך אותה לגוף הפועל למטרות רווח יוצא לדרך; החוק יגיע בקרוב לוועדת הכספים שתתמודד עם מתקפה כנגדו מצד הבנקים ומצד ועד עובדי הבורסה

רחלי בינדמן ורוני זינגר 13:0203.07.16

השינוי המבני בבורסה שיהפוך אותה לגוף הפועל למטרות רווח יוצא לדרך. הממשלה אישרה הבוקר (א') פה אחד את הצעת החוק בנושא שתוציא את השליטה של הבנקים בבורסה ותהפוך אותה לגוף שפועל למטרות רווח תחת פיקוח רשות ני"ע ותאפשר למשקיעים זרים ואסטרגטיים (בורסות זרות) להיכנס להשקעה בבורסה המקומית במטרה להפיח רוח חיים במחזורי המסחר הגוועים.  

שר האוצר משה כחלון מסר היום כי "מדובר במהלך שיביא לצמיחת המשק, יחזק את הבורסה ויאפשר לה לחזור למקומה הראוי כקטר צמיחה מרכזי של המשק הישראלי. המהלך יפתח את הדלת בפני חברות בארץ ומהעולם, בורסה שתייצר אפיקי השקעה איכותיים לציבור, בורסה שתייצר לציבור גיוון של מקורות חיסכון. המהלך יביא אותנו לעידן של בורסה תחרותית יותר שתוביל להורדה בעמלות המסחר הגבוהות שמשלם הציבור".

 

מימין משה כחלון ושמואל האוזר מימין משה כחלון ושמואל האוזר צילום: אלעד גרשגורן

 

יו"ר רשות ניירות ערך, פרופ' שמואל האוזר שעומד מאחורי הצעת החוק ולשם הוצאת המהלך לפועל האריך באחרונה את הקדנציה שלו לתקופה בת שלוש שנים נוספות מסר: "הבורסה היא נדבך קריטי בשוק ההון. הצעת החוק עתידה להפוך את הבורסה בתל-אביב לגורם יעיל ותחרותי, לתרום להגדלת המסחר וההשקעות ולאפשר שיתופי פעולה בינלאומיים.

 

היא תשנה את מבנה הבורסה למבנה המודרני המקובל במדינות המערב, בו קיימת הפרדה בין הבעלות והחברות בבורסה. הפרדה זו תגביר את התחרות, תצמצם ניגודי עניינים ותפחית את דומיננטיות הבנקים בבורסה. כל אלה ביחד עם ההקלות הרגולטוריות מיועדים ליצור תנאים אטרקטיביים לחברות להנפיק בבורסה ולמשקיעים להשקיע בה".

 

במסגרת החוק יידרשו הבנקים, המחזיקים כיום ב-58% מהבורסה, למכור את אחזקותיהם העודפות על 5% וכך תתאפשר כניסת שחקנים חדשים שיוכלו להפוך לחברי בורסה ובכלל זה בורסות זרות בחו"ל. המדינה גם מתכננת לגזור קופון על חשבון הבנקים בעקבות השינוי המבני.

 

הבורסה במתכונתה הנוכחית שווה סביב 400 מיליון שקל, ואילו לאחר השינוי המבני שלה השווי עשוי לנסוק, כך לפי הערכות שווי שנופקו לה, ל־2 מיליארד שקל. הבנקים לא יוכלו לגזור את הרווח הזה, וכל רווח עודף ממכירה שיבצעו מעל השווי הנוכחי שלה יועבר לקופת המדינה דרך מיסוי של 100%.

 

גם בוועד העובדים של הבורסה צפויים להילחם במהלך. הוועד מסר כי "עובדי הבורסה מברכים על כל מאמץ להבריא את הבורסה ולהוציאה מהבור העמוק אליו שקעה תחת הניהול הכושל הנוכחי. אם הנהלת הבורסה תמשיך להתעלם ולהתנכל לעובדים לא תהיה ברירה אלא לנקוט בצעדים ארגוניים. אנו מצפים מהשר לראות בעובדים שותפים למהלך ולא לתת יד להתעלמות המבזה מעובדי הבורסה כפי שהיה עד כה".

 

הבורסה לניירות ערך הבורסה לניירות ערך צילום: אוראל כהן

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x