$
סטארט-אפים והון סיכון

מדפיסים כסף: חברת הדפוס מתן דיגיטל נמכרה ל- EFI שייסד אפי ארזי

סכום העסקה מוערך בכ-48 מיליון דולר. החברה פיתחה טכנולוגיית דפוס דיגיטלי מתקדם המאפשר יצירת שלטי חוצות במהירות על ידי הזרקת דיו

אסף גלעד 13:0702.07.15

אקזיט נוסף לחברת דפוס ישראלית: במקביל ליציאתה של קורנית להנפקה בניו יורק, נמכרה שכנתה לפארק התעשייה בראש-העין מתן דיגיטל, גם היא חברת דפוס הממוקדת בפרסום חוצות. מתן נמכרה לידי לחברת EFI האמריקאית, אותה ייסד במקור אבי תעשיית הדפוס הישראלית אפי ארזי. סכום העסקה מוערך בכ- 29 מיליון דולר במזומן ועוד 14 מיליון שהופקדו בקרן נאמנות שנועדה לשרת את התחייבויות של מתן לבעלי החוב שלה. בנוסף תשלם EFI עוד 5 מיליון דולר על החוב, כך שהעסקה כולה מגיעה סך הכל ל- 48 מיליון דולר, מהם 29 מיליון שיועברו לבעלי המניות.

 

החברה נוסדה על רמי דוכובנה ב- 1992, אך נמכרה בשנת 2000 לקבוצת משקיעים הכוללת את תעשייני הטקסטיל האחים נחום ואליעזר פלג, את היזם והמשקיע יהושע לוינברג, ממייסדי גילת, צביקה בירן, משפחת וולפסון האנגלית וכן הקיבוצים שמיר ואורטל. גורמים בענף הדפוס מעריכים כי קבוצת המשקיעים רשמו תשואה של פי 5.5 על השקעתם במשך למעלה מעשור.

 

אפי ארזי אפי ארזי צילום: סטודיו יורם אשהיים

 

החברה מנוהלת ב- 11 השנים האחרונות על ידי חנן יוספי שניהל בעברו את אובג'ט, ותחת ידו שינתה החברה את מיקודה מטכנולוגיה מיושנת של הדפסה טרמית, לדפוס דיגיטלי מתקדם בהזרקת דיו בפורמט סופר-רחב המשמש בעיקר להדפסת מודעות פרסום בשלטי-חוצות. פוג'י היפנית הפכה לאחת השותפות המרכזיות של מתן, כאשר החברה הישראלית מכרה לחברה היפנית את מכונות הדפוס המתקדמות שלה. פוג'י אז שילבה במדפסות את מחסניות הדיו שלה, ומכרה אותם בעולם.

 

מתן דיגיטל מעסיקה כיום 80 עובדים בראש העין שעוסקים בפיתוח, ייצור ושיווק המדפסות. יוספי הבהיר כי במסגרת העסקה, המטה הישראלי יהפוך למרכז פיתוח ישראלי של EFI. יוספי ימשיך לכהן כמנכל הפעילות הישראלית גם לאחר הרכישה.

 

EFI היא חברת ציוד דפוס אמריקאית הממוקמת בעמק הסיליקון המנוהלת כיום על ידי הישראלי לשעבר גיא כהט. ארזי, מייסד EFI, גם הקים את סאיטקס, חברת דפוס נוספת. הקשר בין מתן וארזי הוא עמוק יותר מרכישת EFI בלבד - בתחילת דרכה, מתן מכרה מוצרים לסאיטקס ויז'ן ונור מקרופרינטרס, חברות שנוסדו על ידי יוצאי סאיטקס ולבסוף נמכרו לידי HP. 

 

יוספי מסביר כי עוד מאז ימי סאיטקס, ישראל היא אחד מהמרכזים החשובים בעולם לטכנולוגיית דפוס - מסורת שנשמרה כיום עם הקמתן של חברות דפוס גדולות כגון  לנדא לאבס ברחובות, וכן מיזוג אובג'ט וסטרטסיס, ואיכלוס פארק התעשייה בראש העין במספר חברות דפוס מבטיחות.

 

EFI יוצגה בעסקה על ידי עוה"ד ברי לבנפלד, בן סנדלר, אופיר לוי ואירה בורשטיין ממשרד יגאל ארנון ושות'. מתן יוצגה בעסקה על ידי אשוק צ'נדרשיקר ועידו צמח ממשרד גולדפרב זליגמן.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x