שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
חדשות התקשורת

נחתם הסכם קיבוצי תקדימי בסלקום - העובדים יקבלו חלק מרווחי החברה

החברה תחלק לעובדים 12.5% מהרווח התפעולי שתרשום מעל 100 מיליון שקל ברבעון. עלות ההסכם לחברה: 200-250 מיליון שקל בשלוש שנים. העובדים יזכו לעוד מגוון הטבות משמעותיות

אופיר דור 13:5915.02.15
ההסתדרות ועד העובדים בסלקום בראשות היו"ר מיה יניב חתמו היום (א') מול הנהלת החברה על הסכם קיבוצי ראשון לשלוש שנים. בהודעה שפרסמה החברה לבורסה נמסר כי עלות ההסכם לחברה היא כ-200 מיליון שקל לפני מס, מתוכם תשלום חד-פעמי של כ-30 מיליון שקל ברבעון הראשון של 2015. לעומת זאת, בוועד העריכו כי עלות ההסכם גבוהה יותר ומגיעה ל-250 מיליון שקל.

סלקום המעסיקה כ-4,300 עובדים היא חברת הסלולר השנייה שבה נחתם הסכם קיבוצי אחרי פלאפון. סלקום הכירה בוועד העובדים בחברה כבר בספטמבר 2013 ומאז ניהלו הצדדים משא ומתן ארוך על הסכם קיבוצי. במסגרת המשא ומתן הסכימו הוועד וההנהלה על יציאה לתוכנית פרישה מרצון ביוני 2014, במסגרתה עזבו את החברה מעל ל-300 עובדים בתנאים מועדפים.

 


 

בחודש שעבר הודיעה סלקום לבורסה כי הוועד דחה הצעה להסכם קיבוצי בעלות של 150-200 מיליון שקל לשלוש שנים, אך כעת הגיעו הצדדים להסכמות לאחר שההנהלה שיפרה את ההצעה שלה לעובדים. ההסכם הושג בלי שהוכרז סכסוך עבודה בחברה, כאשר הוועד נקט בצעדים ארגוניים מוגבלים.

 

הסעיף המעניין והמשמעותי ביותר בהסכם נוגע לחלוקה של החברה ברווחים התפעוליים עם העובדים. החברה תחלק לעובדים 12.5% מהרווח התפעולי שתרשום החברה מעל 100 מיליון שקל ברבעון. הסכום יחולק בין העובדים בעלי ותק של 30 חודשים (שנתיים וחצי) בחברה באופן שוויוני. התשלום ייעשה ברמה שנתית עבור ארבעת הרבעונים בכל שנה.

 

מוקד שירות הלקוחות של סלקום (ארכיון) מוקד שירות הלקוחות של סלקום (ארכיון) צילום: יובל חן

 

ברבעון השלישי של 2014 רשמה סלקום רווח תפעולי של 190 מיליון שקל וברבעון השני הרווח התפעולי היה 156 מיליון שקל. לפי ההסכם הקיבוצי, במקרה כזה העובדים היו זוכים למענק רבעוני של 9-11 מיליון שקל. בניגוד להסכם הקיבוצי בפלאפון, ההסכם הקיבוצי בסלקום אינו כולל הסכמה של הוועד לפיטורי עובדים.

 

בנוסף הסכימו החברה והוועד על תוספת לתקציב הרווחה על פי ההצטרפות לטלוויזיה החדשה של סלקום לאחר שהחברה תחצה את גבול 100 אלף המנויים הראשונים. אחרי 100 אלף מינויים ראשונים, עבור כל 20 אלף מינויים נוספים יקבלו העובדים בסלקום 2 מיליון שקל תוספת לתקציב רווחת העובדים.

 

כמו כן, העובדים יזכו לתוספת שכר דיפרנציאלית של עד 9% בשנה הראשונה להסכם. בשנה השנייה והשלישית תגיע תוספת השכר לעד 3% לשנה. סלקום תשלם מענק חתימה של עד 13.5 אלף שקל לעובד.

 

בנוסף יעלה שכר המינימום המשולם בסלקום בשלוש פעימות. כך שב-2015 שכר המינימום יהיה גבוה ב-5% מעל שכר המינימום במשק, ב-2016 הוא יהיה גבוה ב-6% מעל המשק וב-2017 יעמוד על 7% יותר משכר המינימום במשק. שכר המינימום במשק יעלה ל-5,000 שקל לחודש בשלוש פעימות עד 2017.

 

טקס החתימה על ההסכם הקיבוצי. יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן (מימין) ומנכ"ל סלקום ניר שטרן טקס החתימה על ההסכם הקיבוצי. יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן (מימין) ומנכ"ל סלקום ניר שטרן צילום: אורן כהן, דוברות ההסתדרות

 

העובדים יזכו לעוד מגוון הטבות משמעותיות כמו הגדלת דמי הבראה, תוספת ביגוד וסבסוד קייטנות וגנים להורים המועסקים בחברה, כמו גם תוספת תשלום עבור שעות נוספות בערבים ובסופי שבוע. הישג נוסף לוועד הוא כי עובדים שיגיעו לוותק של ארבע שנים בחברה, יפסיקו להיות מועסקים על בסיס שעתי.

 

אבי ניסנקורן, יו"ר ההסתדרות, בירך היום את העובדים ואמר: "ההסכם הקיבוצי בסלקום הינו הישג חשוב ששם את ההון האנושי במרכז ומבטיח את ביטחונם התעסוקתי של העובדים. אני מבקש לברך את ועד עובדי החברה, בראשות מיה יניב, על הנחישות והאחריות שהם הפגינו לאורך הדרך ולהודות למובילי המשא ומתן. בהזדמנות זו מגיעה תודה גם להנהלת סלקום, בראשות המנכ"ל ניר שטרן, על התנהלות בהוגנות לקידום ההסכם הקיבוצי. ההסכם מגלם ערכים של רווחה, בטחון תעסוקתי וצמצום פערים".

 

ניר שטרן, מנכ"ל סלקום: "ההסכם יאפשר לעובדים וההנהלה להמשיך ולשמור על איתנותה העסקית של הקבוצה. מדובר בהסכם פורץ דרך במשק הישראלי בשל רתימת העובדים לתוצאות העסקיות של החברה. אני משוכנע כי החיבור בין הצלחת החברה לכלל העובדים יהווה נדבך משמעותי בהצעדת החברה קדימה. ככל שהחברה תרוויח יותר וככל שתצליח יותר בתחום הטלוויזיה, כך ייהנו העובדים יותר מהצלחתה. ההסכם מהווה אף הישג מרשים בדרך השגתו שבסיסה שותפות, שקיפות והדברות פתוחה בין השותפים".

 

מיה יניב, יו"ר ועד העובדים בסלקום, אמרה כי "אני שמחה, מאושרת ונרגשת להציג את ההסכם הקיבוצי הראשון בחברת סלקום נטוויז'ן. מדובר בהסכם קיבוצי היסטורי ופורץ דרך בכל קנה מידה. ההסכם שלנו מבטא מערכת יחסי עבודה בריאה, נכונה ואמיצה ונחתם ללא סכסוך עבודה או עיצומים ותוך הידברות כנה. ההסכם מכוון לניצחון משותף וחיבור אמיתי שלנו העובדים עם החברה. החיבור עליו אני מדברת מתבטא לא רק במילים אלא בשותפות ברווחי החברה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x