שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
IT בעולם

סייבר טרור: האקרים פרצו לתחנת כוח גרעינית בדרום קוריאה

הפריצה שימשה לגניבת מידע אך לא גרמה לנזק לתחנת הכוח. גורמים רשמיים של ממשלת דרום קוריאה מסרו כי עדיין לא ידוע מי עומד מאחורי המתקפה, אך עיתוי הפעולה כבר מעורר תהיות

רפאל קאהאן 13:2423.12.14

שני אירועי סייבר חמורים שהתרחשו בשבועות האחרונים העלו את רמת הכוננות בדרום קוריאה וגרמניה. במקרה הראשון נפרצו מחשבי תחנת כוח גרעינית בדרום קוריאה במהלך סוף השבוע האחרון, במקרה השני האקרים הצליחו לגרום לפיצוץ במפעל פלדה בגרמניה, כך על פי דיווח של ממשלת גרמניה בשבוע שעבר.

הפריצה בדרום קוריאה התרחשה זמן קצר אחרי האשמתה של צפון קוריאה על ידי ארה"ב באחריות לתקיפה של מחשבי חברת סוני. אמנם נשיאת דרום קוריאה סירבה להתייחס לזהות המבצעים, אך גורמים בסביבתה מסרו לסוכנות רויטרס כי לא ניתן לבטל את האפשרות כי הם פעלו בשליחות השכנה מהצפון.

 

האם צפון קוריאה עומדת מאחורי הפריצה לתחנת כוח גרעינית בדרום קוריאה? האם צפון קוריאה עומדת מאחורי הפריצה לתחנת כוח גרעינית בדרום קוריאה? צילום: KCNA REPUBLIC OF KOREA OUT

 

הפריצה לא גרמה לנזק ישיר למערכות הבקרה של תחנת הכוח, ושימשה בעיקר לגניבת מידע, שלטענת תאגיד KHNP המפעיל את האתר היה "לא קריטי". עוד נמסר שהרשויות העלו עקב כך את רמת כוננות הסייבר בשלב אחד. בתוך כך נשיאת הדרום כבר מסרה כי הרשויות פתחו בחקירה מקיפה על מנת למצוא את האחראים לאירוע "הסייבר טרור" הזה.

 

מתקפת טרור סייבר על מפעל פלדה בגרמניה

 

בתוך כך, BSI, סוכנות הסייבר של ממשלת גרמניה דיווחה כי האקרים הצליחו לגרום לפיצוץ במפעל פלדה בגרמניה. בדיווח שנמסר לא פורט מתי אירע הפיגוע, אך ניתן להעריך כי הוא בוצע בחודשים האחרונים. ההאקרים הצליחו להשתלט על מערכת שליטה ובקרה של תנור התכה, וגרמו לפיצוץ על ידי שיבוש פעולתה.

 

מ-BSI נמסר כי רמת התחכום של ההאקרים הייתה "גבוהה מאוד" וכללה שימוש בהנדסה חברתית וטכניקות "פישינג" על מנת לחדור לרשת הפנימית של המפעל. האירוע מזכיר את השימוש שנעשה בנוזקת הסטוקסנט נגד מתקני גרעין באיראן, מתקפה שיוחסה לארה"ב וישראל על ידי מומחי אבטחת מידע רבים בעולם.

 

אירועים אלה מצטרפים לשורה ארוכה של פריצות ואירועי סייבר שהתרחשו בשנה האחרונה. עליית המדרגה בבחירת המטרות וההצלחות הרבות שנחלו ההאקרים צריכה להדליק נורת אזהרה בקרב גורמים רשמיים. עד כה לא דווחו אירועים חמורים מעין אלה בישראל, אך לא ניתן להבטיח כי המצב יימשך.  

בטל שלח
    לכל התגובות
    x