$
חדר מחשבים

הרשת הפיזית: כך נתקשר בקרוב עם כל המכשירים סביבנו

לפני קצת פחות מרבע מאה החלה להיווצר רשת האינטרנט, ששינתה באופן דרמטי את העולם, ועכשיו מתחילה לקרום עור וגידים רשת נוספת, הרשת הפיזית

און יבין 13:5326.11.14
לפני קצת פחות מרבע מאה החלה להיווצר רשת האינטרנט, ששינתה באופן דרמטי את העולם, ועכשיו מתחילה לקרום עור וגידים רשת נוספת, שעושה רושם שגם היא תוביל לתמורות משמעותיות בחיי כולנו - הרשת הפיזית (The Physical Web).

החשיפה הראשונה של הרשת החדשה התרחשה בתחילת החודש (אוקטובר 2014), על ידי סקוט ג'נסון מגוגל. יש להדגיש כי גוגל אמנם לוקחת חלק פעיל בפיתוחה של הרשת הפיזית (שיש הקוראים לה גם "האינטרנט של הדברים") אולם לא מדובר בעוד מוצר של חברת הענק אלא בקוד פתוח כך שכל אחד יכול לתרום לפרויקט המרתק, ובנוסף חשוב לציין כי כרגע הרשת הפיזית נמצאת בשלבי פיתוח וניסוי ראשוניים ועדיין רחוקה מיישום מעשי.

 

הרשת הפיזית תהווה חלק חשוב בחזון אינטרנט הדברים הרשת הפיזית תהווה חלק חשוב בחזון אינטרנט הדברים

 

למה תשמש הרשת הפיזית?

 

פעם הטלפון הסלולרי שלנו היה "טיפש", היום הוא סמארטפון. באופן דומה יותר ויותר מכשירים סביבנו הופכים "חכמים", כשלמשל על פי תחזית של סיסקו בשנת 2020 כבר יהיו בעולם 50 מיליארד (!) גאדג'טים ומכשירים שמחוברים לאינטרנט כך שהם יהיו בעצם "חכמים". הרשת הפיזית מיועדת לאפשר לכל אדם לתקשר בקלות וביעילות עם כל אחד מהמכשירים הנ"ל בכל רגע ורגע ובעצם להפוך את החיים שלנו לנוחים הרבה יותר.

 

איך הרשת מתוכננת לעבוד?

 

בכל מקום בו נהיה, נוכל לראות על צג הסמארטפון (או הטאבלט או כל מסך אחר שבו נשתמש בעתיד) רשימה של פריטים חכמים שנמצאים בקרבתנו ולהשתמש בהם - מבלי שנזדקק לאפליקציה ייעודית לכל אחד מהם.

 

הרשימה תהיה מגוונת מאוד ותכלול למשל מכונות משקאות או סנדוויצ'ים (אותם נוכל לרכוש ישירות מהסמארטפון), תחנות אוטובוס (שיעדכנו אותנו ישירות מתי אמור להגיע הקו שאנחנו צריכים), אופציות דוגמת car2go או אופניים להשכרה (כדי שאם האוטובוס עדיין רחוק נוכל פשוט להיכנס לרכב סמוך או לעלות על זוג אופניים קרוב ולנסוע אל מחוז חפצנו), חנויות באזור (שמן הסתם יציעו לנו מבצעים מפתים) ועוד ועוד.

 

אתגר חדש לאנשי ה-SEO

 

בשלב ראשוני, באופן טבעי, יופיעו על המסך שלנו מעט פריטים, אולם עם הזמן וככל שהרשת הפיזית תתפשט (וכאמור תחזיות אנשי המקצוע היא שהמכשירים החכמים יתרבו בקצב מסחרר בשנים הקרובות) הרשימה תלך ותתארך, ונשאלת השאלה איך ימוינו התוצאות - כלומר כיצד ייקבע מי יופיע בראש הרשימה ויזכה לתשומת לב רבה יותר. תשובות ודאיות עדיין אין, אבל בכל מקרה עושה רושם שלאנשי ה-SEO יצפה בעתיד (הלא מיידי אבל הקרוב למדי) אתגר חדש.

 

בכל מקרה חשוב להדגיש כי אחד מעקרונות הבסיס של הרשת החדשה הוא הימנעות מ- Proactive Notifications - רק מי שירצה בכך יוכל לראות את רשימת האותות והאפשרויות, והן לא ישתלטו על המסך מבלי שנבקש זאת.

 

הכותב הינו מנכ"ל משותף וראש תחום אינטרנט במשרד הפרסום Exactive

בטל שלח
    לכל התגובות
    x