$
חדשות התקשורת

כרוניקה של כישלון: הדואר סוגר את שירות ipost

השירות שהציע תא דואר אלקטרוני מאובטח וחינמי נחשב לאחד הכישלונות העסקיים הגדולים של הדואר. בשירות הושקעו כ-30 מיליון שקל וההכנסות ממנו מוערכות במאות אלפי שקלים בלבד

אופיר דור 12:2718.05.14

חברת דואר ישראל הודיעה ללקוחותיה על סגירת שירות ipost מסוף יוני הקרוב. ללקוחות הומלץ להוריד את דברי הדואר שהצטברו בתיבה למחשב האישי.

 

שירות ipost, שהושק באפריל 2010, נחשב לאחד הכישלונות העסקיים הגדולים של הדואר בשנים האחרונות. השירות מספק תא דואר אלקטרוני מאובטח וחינמי שאליו ניתן לקבל דואר בגרסה אלקטרונית במקום במשלוח רגיל הביתה.

 

בשירות הושקעו לאורך השנים כ-30 מיליון שקל, אך ההכנסות ממנו מוערכות במאות אלפי שקלים בלבד. גם בשנתיים האחרונות המשיך הדואר להשקיע בתחזוקת המיזם, אף שכבר היה ברור שמדובר בפיל לבן.

 

השקת השרות, שבוצעה בתקופתו של מנכ"ל הדואר הקודם אבי הוכמן, לוותה בקמפיין גדול בכיכוב העיתונאי נתן זהבי והפרזנטורים אלי ומריאנו, תחת הסיסמה "חסל סדר ניירת ובלגן". בנוסף לאורך 2011 חילק הדואר עשרות מתנות ללקוחות שנרשמו לשירות החינמי. אלא שלפי הערכות נרשמו אליו בסופו של דבר רק כ-150 אלף לקוחות.

 

אילוסטרציה אילוסטרציה צילום: גלעד קוולרצ'יק

 

לכישלון של הפרויקט סיבות רבות. ראשית הלקוחות נדרשו להגיע לסניף להזדהות לפני שיכלו לפתוח תא דואר על שמם, מה שהקשה על גיוס מנויים חדשים. בנוסף במשרד המשפטים לא הסכימו להכיר במשלוח דואר דרך השירות כדואר רשום, מה שמנע ממוסדות רשמיים להשתמש בו.

 

הדואר התקשה לגייס לשירות גופים ממשלתיים ועסקים גדולים שאמורים היו להיות מקורות ההכנסה העיקריים של הפרויקט, בין השאר כיוון שבנקים וחברות נוספות כבר פתחו ללקוחות תיבת דואר אלקטרונית משלהם או שעברו לשלוח את הדואר ישירות למייל האישי שלו.

 

גם ניסיונות להחיות את המיזם על ידי דחיפת 7,000 עובדי הדואר לפתוח תיבות אלקטרוניות ב-2011 ולקבל אליהן את תשלומי המשכורת, לא הצליחו לשפר את מצבו.

 

ההחלטה לסגור את השירות לא מפתיעה. עלות התחזוקה השנתית של כל תיבת דואר לחברה עומדת על כ-8-7 שקלים, כך שעלות התחזוקה השנתית של כ-150 אלף תיבות מגיעה למיליון שקל. אולם לדואר אין כיום הכנסות מהשירות.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x