$
חדשות התקשורת

בלעדי לכלכליסט

SpeedTest: רשת הסלולר של אורנג' היא המהירה בישראל

החברה קטפה מידי פלאפון את תואר "רשת המובייל המהירה ביותר", לפי ניתוח של Ookla, חברת המחקר שמפעילה את אפליקציית ספידטסט. מהירות הגלישה מהווה מכפיל כוח משמעותי של ספקיות הסלולר בתחרות מול המפעילות החדשות

מאיר אורבך 19:0729.01.13

אורנג' מפעילה את רשת הסלולר המהירה ביותר בישראל כיום. כך קובע ניתוח שביצעה חברת אוקלה, מפעילת SpeedTest, שהתבסס על 500 אלף דגימות בחודש ונערך במהלך 2012. בכך, עברה החברה את פלאפון, אשר החזיקה בתואר זה אשתקד.

הנתונים הועברו בלעדית ל"כלכליסט" ומהם עולה כי קיים יתרון ברור לאורנג' על פני מתחרותיה - במכשירי iOS ואנדרואיד כאחד. החברה השקיעה השנה יותר מחצי מיליארד שקל בשדרוג רשת הנתונים שלה. 

 

ניתוח קצבי השהיה בגלישה (היתקעות יישומים מקוונים). אורנג' בכתום, פלאפון בכחול וסלקום בסגול ניתוח קצבי השהיה בגלישה (היתקעות יישומים מקוונים). אורנג' בכתום, פלאפון בכחול וסלקום בסגול

 

לדברי מנחם תירוש סמנכ"ל התפעול של פרטנר, "במהלך שנת 2012 האצנו את ההשקעות בחידוש הרשת הסלולרית והכנתה לדור הרביעי. על בסיס זה פעלנו במהלך השנה החולפת לחידוש הרשת מן הקצה אל הקצה". חברת Ookla פועלת בארה"ב מאז 2007 ומייצרת מידע עסקי על ביצועי האינטרנט על פני כל הגלובוס. בין לקוחותיה נמנים ספקי אינטרנט, יצרני ציוד אינטרנט (תשתיות, ציוד קצה), רגולטורים, אנליסטים, משקיעים ועוד.

 

ניתוח קצבי הורדה באנדרואיד. אורנג' בכתום, פלאפון בכחול וסלקום בסגול ניתוח קצבי הורדה באנדרואיד. אורנג' בכתום, פלאפון בכחול וסלקום בסגול

 

החברה אוספת נתוני ביצועי רשתות (הורדה, העלאה, השהיה) מכל העולם, תוך מיפוי כלל פרמטרי הפילוח הרלוונטיים - ספק האינטרנט, ציוד הקצה (יצרן, דגם, גירסה וכיו"ב), מיקום גיאוגרפי, תחנת בסיס משרתת. לצורך האיסוף מעמידה החברה עשרות אלפי שרתי בדיקה המפוזרים בכל העולם. בישראל לבדה מופעלים כ-100 שרתים לניטור תעבורת הרשתות.

 

ניתוח קצבי הורדה במכשירי אייפון 5. אורנג' בכתום, פלאפון בכחול וסלקום בסגול ניתוח קצבי הורדה במכשירי אייפון 5. אורנג' בכתום, פלאפון בכחול וסלקום בסגול

 

הצרכן רוצה גלישה מהירה יותר

 

חשוב לציין שמהירות הגלישה הכוללת מושפעת הן מחבילות הגלישה של המשתמשים, הן מהתכנים שהפעילו (שירותי רשתות חברתיות צורכות פחות נתונים ממשחקים מקוונים, למשל) וממאפיינים נוספים. בנוסף, מדובר בבדיקה שבוצעה באמצעות כלי בודד של חברה אחת.

 

תשתיות גלישה מהירות במיוחד הן אחד הכלים העיקריים של ספקיות הסלולר הגדולות בהתמודדות עם התחרות מצד מפעילות ה-MVNO, אשר מציעות חבילות זולות ונגישות בהרבה. עם הזינוק בצריכת שירותים מקוונים מסמארטפונים ומחשבי לוח, מהירות הגלישה עשויה להפוך למוקד משיכה עבור חלק מהמשתמשים. בשלב זה אין עדיין רשתות דור רביעי בישראל - אשר מסוגלות לספק מהירויות גלישה גבוהות בהרבה מאלו שמוצעות כיום. כניסתן עשויה לשדרג מהותית את מהירות הגלישה - ולהוות עילה לעליית מחירים מצד הספקיות הגדולות.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x