$
אייפד

טוטו אייפד: אילו חידושים ושינויים תחשוף אפל באירוע ההשקה?

אפל תציג השבוע את אייפד 2, ותנסה לשמור על הדומיננטיות בתחום הטאבלטים. התחזית: המעבד יהיה חזק יותר, הזיכרון יוכפל, והמכשיר יכלול שתי מצלמות. ויש גם כמה דרכים שבהן אפל יכולה להפתיע

כתבי כלכליסט 15:0328.02.11

אפל צפויה להשיק ביום רביעי הקרוב את אייפד 2 - הדגם החדש של הטאבלט הפופולרי שלה. מאז יצא האייפד לשוק, לפני קרוב לשנה, חולל המכשיר מהפכה בעולם המחשוב והזניק לחיים קטגוריה רדומה שיצרניות נאבקו איתה במשך שנים רבות. הדגם הראשון של האייפד מכר יותר מ-15 מיליון יחידות בתוך שמונה חודשים.

 

אפל תנסה להמשיך את הצלחתה בתחום ולשמור על הדומיננטיות שלה עם הדגם השני, ואפשר לשער שיהיה לה הרבה יותר קשה: במרבית השנה האחרונה היה אייפד המוצר היחיד כמעט, ובוודאי המוצר הראוי היחיד, בקטגוריית הטאבלטים. אבל בחודשים האחרונים יצרניות רבות השיקו או הציגו טאבלטים מתחרים משלהן, רבים מהם עולים ביכולותיהם הטכניות על דגם האייפד הקיים.

 

בחזית התוכנה, גוגל השיקה גרסה לטאבלטים של מערכת ההפעלה אנדרואיד, שזכתה לשבחים רבים. במילים אחרות, אפשר להניח שאפל לא נחה על זרי הדפנה, ודאגה לשלב חידושים ושיפורים רבים באייפד 2. אז מה אפשר לצפות למצוא במכשיר החדש?

 

מבנה: דק וקל

 

עוביו של האייפד עומד כיום על קצת יותר מ־13 מ"מ (או חצי אינץ'). לא בדיוק המכשיר העבה בעולם, אבל עדיין מגושם במעט. מתמונות שדלפו שבהן נראית עטיפת המכשיר, עולה שאייפד 2 יהיה דק יותר וככל הנראה גם קל יותר, דבר שיקל על נשיאתו. פרט לכך, לא צפויים שינויים משמעותיים במבנה החיצוני - הוא עדיין יכלול גב מתכת קמור, ולא את הזכוכית השטוחה של האייפון 4, או את הפלסטיק הקשיח של האייפוד-טאץ', כפי שגורסות חלק מהשמועות.

 

מה צפוי: המסך יישאר בגודל של 9.7 אינץ'

מה יפתיע: מעבר למסך רחב בגודל 7 אינץ'

 

תמונה שדלפה לאתרי גאדג'טים בחו"ל, ובה נראה כביכול האייפד 2 ליד הדור הראשון. לא צריך למהר ולהתרגש - קיים סיכוי גבוה שמדובר בזיוף תמונה שדלפה לאתרי גאדג'טים בחו"ל, ובה נראה כביכול האייפד 2 ליד הדור הראשון. לא צריך למהר ולהתרגש - קיים סיכוי גבוה שמדובר בזיוף צילום מסך: phonearena.com

 

תצוגה: המסך יעבוד גם באור שמש

 

אפל הדהימה רבים עם התצוגה הסופר-איכותית של האייפון 4 שהושק בקיץ שעבר (המכונה תצוגת רשתית, Retina Display), ורבים ציפו שגם אייפד 2 ישודרג עם תצוגה דומה. לאותם אנשים נכונה אכזבה, שכן לפי דיווחים מהימים האחרונים אפל לא צפויה לכלול תצוגה איכותית יותר בדגם החדש של המכשיר.

 

גם התקווה כי יוצג דגם של המכשיר עם מסך רחב, לצפייה נוחה יותר בסרטים - נראה שאין לה בסיס. עם זאת, המסך צפוי לקבל מגן למניעת השתקפות, דבר שיקל על השימוש בו באור שמש.

 

מה צפוי: מסך עם שכבה מונעת השתקפות

מה יפתיע: איכות המסך לא תשתנה

 

חומרה: מעבד מהיר וזיכרון כפול

 

בגזרה זו צפוי האייפד לעבור מקצה שיפורים משמעותי, עם מעבד כפול ליבה חדש במהירות 1.2 ג'יגה-הרץ, מעבד גרפי בעל כוח עיבוד כפול מזה של המעבד הקיים, וזיכרון בנפח 512 מגה-בייט. לפי ההערכות, קיים סיכוי גבוה מאוד ששיפורים אלה ייכנסו לאייפד 2, והם צפויים להגדיל את יכולותיו של אייפד 2 כקונסולת משחקים.

 

בנוסף, גם חיי הסוללה עתידים להשתדרג משמעותית, וייתכן שגם נפח האחסון בדגמי המכשיר השונים, שמתחילים כיום מ-16 גיגה-בייט - בדיחה לא מוצלחת כשמדובר במכשיר שמיועד למשחקים ולצפייה בסרטים.

 

מה צפוי: מעבד כפול ליבה ומעבד גרפי חדש

מה יפתיע: אפל לא תשדרג את נפח הזיכרון

 

מולטימדיה: שיחות הווידיאו כבר בפנים

 

חסרונה של מצלמה אחורית (עם או בלי פלאש) הורגש היטב כבר בדגם המקורי, ומאז השקת אייפון 4 ושירות שיחות הווידיאו FaceTime הורגש גם חסרונה של מצלמה קדמית. אפל כבר דאגה לשלב מצלמות בדגמי האייפוד-טאץ' החדשים, ואפשר להמר בוודאות גדולה שהאייפד 2 לא יישאר מאחור.

 

עם זאת, לפי מרבית ההערכות, המכשיר לא צפוי לקבל מצלמות איכותיות דוגמת המצלמה האחורית ברזולוציית 5 מגה-פיקסל שמככבת באייפון 4, אלא מצלמות פשוטות ברזולוציה נמוכה משמעותית. הרמקול של המכשיר צפוי לעבור שדרוג ולהפוך לגדול יותר ואיכותי יותר.

 

מה צפוי: תוספת של מצלמה אחורית ושל מצלמה קדמית

מה יפתיע: שילוב של מצלמה קדמית בלבד

 

תוכנות: הסבה לחבילת המדיה?

 

האייפד הושק עם מערכת ההפעלה iOS 3, וזכה לשדרוג לגרסה 4 שלה (הכוללת בין השאר יכולות ריבוי משימות) רק בסתיו שעבר. לפי חלק מההערכות, הדגם החדש כבר יושק עם iOS 5, שטרם הוכרזה.

 

עם זאת, לא מדובר באפשרות בעלת סבירות גבוהה, וייתכן שבדומה לשנה שעברה אפל תעדיף להכריז על מערכת ההפעלה באירוע נפרד. סביר יותר (אם כי לא בהרבה) שאפל תשיק עם אייפד 2 גם גרסה מיוחדת של iLife - חבילת תוכנות המולטימדיה עטורת השבחים שלה.

 

מה צפוי: גרסה מיוחדת של חבילת iLife

מה יפתיע: גרסה חדשה של מערכת ההפעלה iOS 5

 

ההזמנה לאירוע ההשקה. אפל לא חושפת פרטים - ואפילו לא אישרה רשמית שאייפד 2 אכן יושק ההזמנה לאירוע ההשקה. אפל לא חושפת פרטים - ואפילו לא אישרה רשמית שאייפד 2 אכן יושק

 

חריצי הרחבה: בלי כרטיסי זיכרון

 

אחת התלונות הבולטות של האייפד היא שחריץ העגינה שלו נמצא בבסיס הצר של המכשיר. המיקום יצר קושי רב במצבים שונים, למשל כשמחברים לחריץ מקלדת פיזית, וניתן לעבוד איתו רק במצב אנכי.

 

רבים מקווים שבאייפד 2 אפל תתקן את המצב ותוסיף חריץ עגינה שני, באחד הצדדים הרחבים. זוהי אפשרות מאוד לא סבירה - אפל ממקמת פתחים מעטים ככל האפשר במכשיריה, ולא נראה סביר שהחברה תוסיף חריץ עגינה, במיוחד לאור העובדה שהיא לא מייעדת את המכשיר לשימוש כשהוא במצב עגינה.

 

תמונות של כיסוי המכשיר שדלפו בחודשים האחרונים הראו חריץ קטן ומסתורי, מה שהעלה את ההשערה שאפל תוסיף לאייפד 2 חריץ SD, שיאפשר לשדרג את הזיכרון המובנה שלו. שמועה זו נפסלה על ידי פרשנים המכירים את החברה מקרוב, והיא סותרת את המדיניות של אפל כפי שיושמה על בני דודיו של האייפד - האייפון והאייפוד, שאף אחד מהם לא מגיע עם חריץ דומה.

 

מה צפוי: לא יהיה שינוי לעומת הדגם הקיים

מה יפתיע: חריץ לכרטיסי זיכרון או חריץ עגינה שני בצד המכשיר

 

פיתוחים חדשים: משטח מגע אחורי?

 

פטנטים שהגישה אפל בחודשים האחרונים מציגים מכשיר בגודל הדומה לאייפד, ולו משטחי מגע אחוריים המאפשרים שליטה בלי לגעת במסך או לשנות את האחיזה, ומספקים גם יכולות שונות כמו זיהוי טביעות אצבע. מדובר, לצערנו, בחזון שכנראה לא יתממש בדגם שיוצג היום: אפל מגישה בקשות פטנטים רבות שלרוב נוגעות למוצרים שנמצאים בשלבי עבודה מוקדמים מאוד, ורבים מהם לא יוצאים בהכרח אל הפועל.

 

מה צפוי: החידושים לא ישולבו בדגם הנוכחי

מה יפתיע: משטח מגע בצדו האחורי של המכשיר וסורק לזיהוי משתמש לפי טביעת אצבע

 

מחיר: התמורה תגדל

 

לאפל יש נוהג כמעט קבוע: מחיר הדור השני של מוצריה זול משמעותית ממחיר הדור הראשון. כך זה היה עם האייפון והמקבוק אייר, למשל. לפי חלק מההערכות, ייתכן שהדור הבא של האייפד דווקא יעמוד בסימן עליית מחירים - מהלך יוצא דופן אבל לא חסר תקדים עבור אפל. אפשרות נוספת היא שסולם המחירים יישאר זהה, אך נפחי האחסון יגדלו משמעותית.

 

מתי יגיע המכשיר לצרכנים? האייפד המקורי נחשף כמעט ארבעה חודשים לפני שהגיע לחנויות. עם זאת, לפי השמועות החמות ביותר בימים האחרונים, ייתכן שאייפד 2 יוצע לרכישה כבר ביום ההכרזה.

 

מה צפוי: המחירים לא ישתנו, אבל נפחי האחסון יגדלו

מה יפתיע: הוזלה של 20 דולר לפחות במחיר של כל דגם

בטל שלח
    לכל התגובות
    x