שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
התעשייה

ההייטק מגיע לבאר שבע

עשר שנים נדרשו לפארק ההייטק בעיר לעלות על הקרקע, והשבוע זה סוף סוף קרה. ל"כלכליסט" נודע כי גם אינטל ומלאנוקס בדרך אליו

אסף גלעד 13:5308.07.10

כבר שלוש שנים שפארק ההייטק בבאר שבע, שאמור היה לסחוף אליו, ולו רק שבריר, ממה שיש להרצליה פיתוח להציע, נמצא בתהליך של בנייה. בפועל החלו עבודות התשתית רק בשנה שעברה, לאחר התחייבות אגף התקשוב בצה"ל להעביר לפארק את יחידות הפיתוח שלו. בשבוע האחרון הגיעו העבודות לקצן, אחרי

השקעה של 16 מיליון שקל. גם עתה עומד הפארק נטול חברות. הצנרת שהונחה השבוע כוללת מים זורמים, ביוב חדיש, קווי תקשורת מהירים - שאיש עדיין אינו משתמש בהם.

 

אך למרות הסחבת והביורוקרטיה, השבוע האחרון היה דווקא אחד המוצלחים עבור באר שבע, אחת הערים הישראליות הגדולות היחידות שנטולות כמעט לחלוטין נוכחות של הייטק. ECI, למשל, החליטה השבוע סופית על מעבר לפארק. זאת לאחר שנה תמימה של סחבת במסדרונות האוצר והתמ"ת - שמיאנו לאשר לה זכאות לקבלת מענקים במסגרת התוכנית לעידוד ההייטק בפריפריה.

 

גם אחרי שניתן האישור, ECI כמעט נחטפה על ידי פארק התעשייה השכן בעומר, שניסה לשדל אותה לעבור אליו בעזרת הטבות שונות. בסופו של דבר היה זה פרויקט הענק שקיבלה ECI מבריטיש טלקום, שעליו הכריזה השבוע, שגרם למנכ"ל החברה רפי מאור להחליט להקים את הפעילות דווקא בבאר שבע ולזכות בהטבות מרחיקות לכת. המרכז, שיעסיק בין 70 ל־100 מהנדסים בשלב הראשון, יעסוק רובו ככולו בפרויקט התקשורת עבור בריטיש טלקום.

 

בשבוע האחרון פורסם גם כי ישנה התקדמות משמעותית במשא ומתן בין הפארק לענקית התוכנה הבינלאומית EMC, שפעילה מאוד בישראל ושכבר מחזיקה מרכז פיתוח ברמת גן. ל"כלכליסט" אף נודע כי חברות נוספות נמצאות במשא ומתן ראשוני ולא מחייב על הקמת יחידת פיתוח במקום - בהן אינטל, מלאנוקס ואינטרלוג'יק.

 

השילוב בין יחידות פיתוח צבאיות או חצי צבאיות, אוניברסיטה וחברות הייטק כבר הוכיח את עצמו במקומות שונים בישראל. סביב הטכניון בחיפה פעילות כבר שנים רבות מעבדות החדשנות של יבמ, אינטל, רפאל ואלביט. בשנים האחרונות הצטרפו לחגיגה גם גוגל ויאהו, המעסיקות כמעט אך ורק בוגרי טכניון. חברות ההייטק הישראליות, וגם הזרות, מתחילות להבין שגם באר שבע, המחזיקה את אחד ממוסדות האקדמיה הבולטים בתחומי התקשורת, המחשוב, ההנדסה והרפואה הבולטים בישראל, הולכת ומייצרת סביבה אקולוגיה חדשה.

 

צה"ל היה הראשון להכריז על מעבר בסיסים לנגב. יחידות פיתוח רבות, למשל של אגף התקשוב, יעברו לפארק בבאר שבע. שילוב זה של סטודנטים איכותיים, חברות מסחור אקדמיות, יחידות פיתוח צבאיות ותעשייה יוכל להפוך את פארק ההייטק הדרומי לאחד המוצלחים בישראל. אחרי שחלף יותר מעשור מאז יזם את הפארק נשיא אוניברסיטת בן גוריון דאז וחבר הכנסת בהווה אבישי ברוורמן, ולא מעט בזכות מענקי הפריפריה החדשה שעליהם הוחלט - נראה שסוף סוף ההייטק מגיע לבאר שבע.

 

ממלאנוקס נמסר בתגובה: "איננו מגיבים לשמועות". מאינטל נמסר כי החברה בוחנת חלופות שונות בהתאם לצרכיה העסקיים.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x