$
חדשות IT

האיחוד האירופי אישר את עסקת אורקל-סאן

רשויות הרגולציה של האיחוד אישרו לחברת התוכנה אורקל לרכוש את סאן מיקרוסיסטמס תמורת 7.4 מיליארד דולר, ללא תנאים מגבילים

עומר כביר 13:1921.01.10

ניצחון לאורקל: הנציבות האירופית אישר לחברת התוכנה האמריקאית לרכוש את יצרנית המחשבים והשרתים סאן מיקרוסיסטמס ללא שום מגבלות. העסקה, בשווי מוערך של 7.4 מיליארד דולר, היתה נתונה לבדיקה קפדנית מצד הנציבות האירופית מאז תחילת ספטמבר 2009, לאחר שאושרה על ידי רשויות ההגבלים העסקיים בארה"ב.

 

"הגענו למסקנה שהתחרות והחדשנות יישמרו בכל השווקים הרלבנטים", נמסר בהודעה לעיתונות מטעם הנציבות האירופית. "רכישת סאן על ידי אורקל יכולה להוביל ליצירת מוצרים חדשים וחדשניים".

מנכ"ל אורקל לארי אליסון מנכ"ל אורקל לארי אליסון צילום: בלומברג

 

באפריל הודיעה אורקל שבכוונתה לרכוש את סאן, במה שנחשב למהלך מפתיע מצד חברת הענק שעשתה את שמה בפיתוח מוצרי תוכנה. מנכ"ל אורקל, לארי אליסון, טען אז שהרכישה תיצור מהפכה בתעשיית טכנולוגיית המידע העולמית ותחבר את התוכנות הארגוניות הטובות ביותר עם מערכות החומרה הטובה ביותר. "אורקל תהיה החברה היחידה שתהיה מסוגלת לספק פתרון מלא לידיו של הלקוח בלי שהוא יצטרך לחבר בעצמו את החלקים", הבטיח אליסון. "הלקוחות שלנו ירוויחו מירידה משמעותיות בעלויות ומעלייה באיכות המערכות מבחינת אמינות ורמת אבטחה".

 

ביצוע העסקה התעכב למשך תקופה ארוכה בעקבות החלטת גופי הרגולציה בארה"ב ובאירופה לבדוק אותה לעומק. משרד המשפטים האמריקאי אישר לבסוף את העסקה באוגוסט. ואולם הרשויות באירופה הביעו חשש מכך שבעקבות העסקה תזכה אורקל לשליטה בתוכנת ניהול מאגרי המידע החינמית MySQL, שפותחה על ידי חברה שסאן רכשה ב-2008.

 

אורקל מתמחה, בין השאר, בפיתוח תוכנות לניהול מאגרי מידע, ומבקרי העסקה חששו שהרכישה משמעה סופה של התוכנה החינמית. לפיכך, בספטמבר פתחה הנציבות האירופית בבדיקה מקיפה של העסקה. בדצמב ניסתה אורקל להרגיע את החששות והבטיחה שתמשיך לפתח ולתמוך ב-MySQL.

 

"מהבדיקה המעמיקה של הנציבות עולה שאף ש-MySQL ואורקל מתחרות זו בזו בחלקים מסוימים של שוק מאגרי המידע, הן לא מתחרות צמודות בחלקים אחרים, כמו נתח מוצרי היוקרה", נכתב בהודעה לעיתונות מטעם הנציבות שפורסמה היום.

 

פרשנים מעריכים שהשלמת הרכישה עתידה לגרור קיצוצים מאסיביים בסאן, שמנתה בספטמבר יותר מ-27 אלף עובדים, בעיקר בתחומי משאבי האנוש והשיווק.

  

כתוצאה מהרכישה יהיו בבעלות חברת אורקל שני נכסים חשובים מאוד של חברת סאן: שפת התוכנה ג'אווה - אחת משפות התכנות המובילות בעולם; ומערכת ההפעלה סולאריס, המשמשת כיום כמערכת ההפעלה העיקרית העומדת מאחורי מרבית היישומים של חברת אורקל.  

 

"אורקל וסאן הן חלוצות של עולם הטכנולוגיה ושותפות קרובות ב-20 השנה האחרונות", אומר יו"ר סאן מיקרוסיסטמס סקוט מקנלי, "השותפות הזו היא התפתחות טבעית לשתי החברות והיא תהיה אירוע מכונן עבור התעשייה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x