$
התעשייה

"הפיטורים בהייטק אופייניים לסוף השנה"

כך טוען אייל סלומון, מנכ"ל אתוסיה, חברת ההשמה להייטק וביוטק. למרות גל הפיטורים האחרון, סלומון מוצא מקום לאופטימיות: "בהשוואה לתחילת השנה חלה עלייה של 40% בביקוש לעובדים"

אסף גלעד 15:0815.12.09

"יחד עם היציאה מ'שפעת הפיטורים' שאפיינה את תחילת השנה, אנחנו עדים בשבועות האחרונים ל'שיעולים אחרונים' המגיעים מחברות שלא הצליחו לעבור את המשבר", כך אומר ל"כלכליסט" אייל סולומון, מנכ"ל אתוסיה, המתמחה בהשמת בכירים להייטק ולביוטק, בתגובה למגמת הפיטורים האחרונה בענף.

 

מאז

החגים פוטרו בהייטק הישראלי 435 מהנדסים מחברות סטארט-אפ, נוסף לכ-40 עובדי דטהסייף, הנחשבת לחברת מערכות מחשוב. בימים האחרונים פוטרו כשליש מעובדי מרכז הפיתוח של חברת iSkoot, המפתחת אפליקציות של רשתות חברתיות לרשתות סלולר, וכן פוטרו 10 עובדים במובייל-אקסס המפתחת תשתיות סלולריות למבנים שאליהם לא מגיעה קליטה.

 

"לתנודות אלה כמה סיבות", מסביר סולומון. "קרנות שהחליטו להדיר רגליהן ולשמור את כספי המשקיעים שלהן לחברות מבטיחות יותר, וכן חברות אשר ספגו ביטולי חוזים כתוצאה מהתייעלות של לקוחותיהם לקראת השנה הקרבה. סיבה נוספת היא שינויים ארגוניים המיושמים לקראת סוף השנה, כחלק מהמאמץ להתייעל וניסיון להתגבר על נזקי השנה החולפת. שינויים אלה כללו סגירה של מחלקות והעברת הפיתוח לקבלנים וגיוסים הנובעים מתהליכי טיוב, שהחלו מן הסתם בפיטורים ממוקדים".

 

עם זאת, סולומון מזהה מגמה מעורבות שבה חברות הייטק מגייסות בקצב גבוה מן העבר, לצד מהלכי הפיטורים בחברות אחרות. "מחודש יוני רשמנו עלייה של כ-10% בביקוש לעובדים בחברות ההייטק ו-5% בחברות בתחום מדעי החיים, בעיקר בדרגים הנמוכים והניהול הזוטר. בהשוואה לתחילת השנה, מדובר בעלייה של כ-40% בביקוש לעובדים, שהביאה לסיום את מגמת הירידה בשכר שזיהינו קודם לכן. עד לרבעון זה אנו עדים לשחיקה של למעלה מ-15% בשכר העובדים בתעשיית ההייטק ושחיקה ממוצעת של כ-8% בתעשיית מדעי החיים. אנו צופים ששנת 2010 תהיה שנה של התאוששות ושל עלייה בגיוסים, אם כי גיוסים אלו יהיו מאופיינים בבררנות גבוהה וברמות שכר הנמוכות מעט מאלו שאפיינו את 2009".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x