$
חדשות האלכוהול

התפרצות וולקנית

ביקב בזלת הגולן בקדמת צבי יוצרים מקברנה סוביניון שגדל באדמת הבזלת יין בעל טעמים עשירים שכמעט עומדים בסתירה לגילו הצעיר

שלמה פפירבלט 11:0502.05.10

יקב בזלת הגולן הוקם במושב קדמת צבי, לא הרחק מקצרין, ב־1998. היקב שהיה תחביבו של בעליו, היינן יואב לוי, ייצר אז יין בעיקר לצריכת משפחה וחברים.

 

לפני כשלוש שנים חבר לוי למשקיע גבי מגנזי, והיום מדובר ביקב בוטיק מצליח המשיק כ־60 אלף בקבוקים בשנה המשווקים על ידי קבוצת צרפת־ישראל. לוי, חקלאי במקורו, שהגיע ממרכז הארץ לגולן והיה לכורם, התסיס את הבצירים הראשונים שלו במקלט הביטחון הצמוד לבית המשפחה, במכלים שנועדו למי החירום. באותם ימים הוא מכר את רוב ענבי היין מכרמו ליקבים אחרים, ובעיקר ליקבי רמת הגולן. מאנשי היקב הגדול הוא קיבל הדרכה וייעוץ לעשייה המצומצמת הראשונה של היין הביתי שלו, וכן מהיינן האמריקאי פיטר סילברברג. כבר אז, מי שטעם מהיין יכול היה להבחין בתכונות השפע המיוחדות של הענבים מכרם קדמת צבי, המספקים יינות עוצמתיים ברמות חוזק הגבוהות מן המקובל כאן, כמעט 15% אלכוהול, ועם תכונות בשלות הניכרות כבר בשנים הראשונות שלאחר השקתם. חובבי היינות השופעים נהנים עד מאוד מלגימה בסגנון זה.

 

היינן יואב לוי. 60 אלף בקבוקים של יין ייחודי היינן יואב לוי. 60 אלף בקבוקים של יין ייחודי צילום: דויד סילברמן

 

עד שנת 2006 היה היקב מכור כל כך לענביו המיוחדים מזן קברנה סוביניון, הגדלים באדמת הבזלת הפורייה, עד שלא עשה כל יין אחר. הענבים האלה נבצרו מהכרם הסמוך למושב קדמת צבי, 20 דונמים הנטועים בגובה של כ־500 מטרים מעל פני הים, משקיפים אל נופי הכנרת. רק לפני ארבע שנים החלו ביקב לעשות גם יינות מענבי מרלו ומענבים של כרמים סמוכים, בשעל ובכפר שמאי. כל בקבוקי היקב נושאים על פני התווית שלהם הדפס־תבליט של מטבע עתיק אשר נחשף בחפירות הארכיאולוגיות בשרידי העיר גמלא, ועליו דמות דיוקנו של דיוניסוס, אל היין היווני המיתולוגי. המטבע בצבע ברונזה מסמן את הסדרה הרגילה, ובצבע כסף את סדרת יינות הרזרב. בימים אלה טעמתי שתיים מן ההשקות האחרונות של היקב.

 

קברנה סוביניון, כסף- רזרב 2007 וקברנה סוביניון, ברונזה, 2008 קברנה סוביניון, כסף- רזרב 2007 וקברנה סוביניון, ברונזה, 2008

קברנה סוביניון, כסף - רזרב, בציר 2007. יין שנעשה מענבי כרם

בודד (Single-vineyard), שענביו נבצרו ידנית, אשכולות מבוררים. אחרי התסיסה התיישן היין במשך 20 חודשים בחביות עץ אלון, ובטרם השיווק התיישן בבקבוקיו עוד כמה חודשים ביקב. זהו יין שופע טעמי פרי ובעל גוון אדום עמוק כהה ונאה בכוס. הוא ניחן בארומות עשירות של גרגירי יער, פטל שחור, שזיף, תבליני עץ החבית, עישון קל ורמזי קלייה. על החך הוא מלא, בעל גוף ונוכחות, מורכב, טעים ובעל סיומת ארוכה ומהדהדת. יין מצוין לחובבי הז'אנר. מחיר: 140 שקל.

 

קברנה סוביניון, ברונזה, בציר 2008. היין מן הסדרה השנייה של היקב עשוי גם הוא על טהרת הזן, ואחרי התסיסה במכלי הנירוסטה הועבר ללא סינון להתיישנות של שמונה חודשים בחביות עץ אלון, תערובת של חביות צרפתיות ואמריקאיות. לפני יציאתו לשוק נח בבקבוקיו עוד כחצי שנה בצינת מחסני היקב. זהו יין קל יותר, בעל גוף בינוני, המגלה גוון אדום נוצץ נאה בעת המזיגה אל הכוס, ושולח ניחוחות טובים של פרי יער, קסיס, ריבת שזיף ורמזי וניל מעץ החבית. יש בו רכות נעימה וטעמים בשלים, על אף גילו. מחיר: 110 שקל.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x