$
חדשות האלכוהול

שיר אהובת הספן

קאטי סארק היא חצאית סקוטית קצרה, שם של שיר ושל ספינה, וגם הוויסקי האהוב על לינדון ג'ונסון. וויסקי שמגיע כעת לישראל במהדורה מוגבלת

שלמה פפירבלט 12:3718.04.10

כל מי שמבין סקוטית יודע כי קאטי סארק (Cutty Sark) היא תחתונית, סוג של חצאית קצרה הנלבשת תחת השמלה. כל מי שמתעניין בשירה הסקוטית מכיר את רוברט ברנס, גדול משורריה של סקוטלנד, בנו של איכר עני, שהתפרנס בקושי מעבודתו כפקיד מכס, ורק בשנותיו האחרונות זכה בתהילה רבה. ברנס קשור קשר אמיץ להיסטוריה של הוויסקי. הוא שתה וויסקי, כנראה יותר ממים, הוא העביר את זמנו במסבאות, ואחד מן השירים היותר ידועים שלו, "ג'ון ברליקורן", מוקדש לוויסקי.

 

הספינה קאטי סארק. נבנתה ב-1869 ונקראה על שם שיר של  ברנס הספינה קאטי סארק. נבנתה ב-1869 ונקראה על שם שיר של ברנס

"קאטי סארק", על שם החצאית ושיר אחר של ברנס, נבחר להיות גם שמה של ספינה סקוטית שנבנתה בשנת 1869, והיתה הספינה המהירה ביותר אז. באותם ימים היה חשוב להביא את עלי התה מסין בזמן קצר ככל האפשר, כדי לשמור את טריותם, והקאטי סארק היתה מסוגלת לעשות זאת בארבעה חודשים לערך. בעלי הספינה היו מורידים למחסן התחתון גם כמה חביות ויסקי, מתוך אמונה כי טלטלות המסע בים תורמות להשתבחותו של המשקה. והנה נסגר מעגל שהחל בתחתונית ונגמר בוויסקי, כמובטח.

 

המוזה של בוקובסקי

 

בשנת 1923 השיקה חברת האחים ברי בלונדון, מסוחרי האלכוהול והיין הוותיקים ביותר בבריטניה, את הבלנדד וויסקי שלה, והעניקה לו את השם הכי סקוטי בנמצא - קאטי סארק. על התווית צוירה הספינה המפורסמת. הוויסקי שלהם הפך להצלחה גדולה וגם לסוג של מיתוס אלכוהולי בינלאומי: סטפן קינג מזכיר אותו ברומנים שלו, צ'רלס בוקובסקי כתב עליו ומרטין סקורסזי דיבר עליו בסרטו "השור הזועם". לינדון ג'ונסון, כסגן הנשיא (של קנדי) ואחר כך כנשיא, לא היה יוצא לביקורים מחוץ לארה"ב ללא ארגז של קאטי סארק במטוס.

 

בימים אלה נחתה בישראל מהדורה מיוחדת ויוצאת דופן של הקאטי סארק, שיוצרה בכמות מוגבלת של 60 אלף בקבוקים בלבד. המהדורה הזאת זכתה לכינוי מיוחד, ה"Imperial Kingdom", והיא מוקדשת (סוג של מחווה בריטית שקשה להסביר) "לקיסרות הרוסית בעלת ההיסטוריה המפוארת, ולמסורת העשירה שלה, אשר העניקה לאוהבי החיים הטובים שפע של חוויות ורעיונות". זו גם הסיבה שהסדרה נועדה להימכר רק ברוסיה, ובישראל.

 

הקאטי סארק Imperial Kingdom הוא שילוב מיוחד של כמה וויסקים נדירים, מכמה וכמה מזקקות סקוטיות מאזור ה־Speyside. הם נכנסו יחד אל תוך הבלנד והתיישנו יחד בחביות העץ יותר מ־14 שנה (גילו של הוויסקי המצוין על התווית הוא תמיד גיל המרכיב הצעיר ביותר בתוך הבלנד). זהו וויסקי שחובבי המשקה ימצאו בו אף נהדר, עישון עץ, תבלינים, אגוז קלוי, קרמל וסוג של אשליית מתיקות טובה. מחיר בקבוק: 150 שקל.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x