$
חדשות האלכוהול

שד בבקבוק האבסינט

הסופר האירי אוסקר וויילד סיפר ששתיית שתי כוסות אבסינט גורמת להזיות על מפלצות ולחזיונות רעים. כיום, המשקה הירקרק חזר לאופנה, נטול מרכיב ההזיה, אך עם 69% אלכוהול

שלמה פפירבלט 10:4314.02.10

אין עוד משקה אלכוהולי אשר נשזרו סביבו סיפורים מבעיתים יותר בסוף המאה ה־19, כמו המשקה הירקרק הנושא את השם אבסינט. הוא עורר פחד, הוא הלהיב את הדמיון, הוא הואשם בגרימת טירוף, עד שבסופו של דבר נאסר בחוק במדינות רבות. כיום, מרוכך משהו, הוא חזר לארון המשקאות, ושתי גרסאות משובחות שלו אף הגיעו לארץ בימים אלה.

 

האבסינט - אשר כינויו הנפוץ היה "הפיה הירוקה" - הוא משקה אלכוהולי הנלגם בדרך כלל כאפריטיף, ומיוצר במקור על ידי השריית מרכיבים צמחיים באלכוהול, בעיקר אניס ולענה. אחרי 48 שעות מזוקקת התערובת, מוסיפים לה חומרי טעם וצבע, ומבקבקים. מרכיב צמח הלענה המשמש בהכנה מכיל חומר הפועל על המוח בדומה לסמי הזיות. במינון גבוה, הוא אף רעיל וקטלני.

 

אבסינט דוקטור 69 אבסינט דוקטור 69

סגולות ריפוי

 

שיקוי המבוסס על תמצית צמח הלענה היה ידוע כבר בעולם העתיק כבעל סגולות ריפוי מופלאות במקרים רבים. הוא מוזכר בתנ"ך ובפפירוסים מצריים, ואף פיתגורס, הפילוסוף והמנהיג הדתי היווני, המליץ על סוג של אבסינט בן תקופתו - צמח לענה שהושרה ביין - כמשקה המסייע לאשה בעת לידה. מקור השם "אבסינט" הוא ביוונית עתיקה "אפסינטיון" (Apsinthion), שמשמעותו - "הבלתי ניתן לשתייה".

 

האבסינט בגלגולו המודרני הוא פרי פיתוח ושיווק של פרנסיס פייר אורדינר, רופא צרפתי שנמלט מפריז בעת המהפכה הצרפתית, והשתקע בכפר קטן במערב שוויץ. משקה מבוסס לענה ואניס היה מיוצר אז בעבודת בית על ידי איכרים בסביבה, ואורדינר שכלל אותו לתרופה פופולרית מאוד בין חוליו.

 

שמו של האבסינט יצא למרחוק, ובשנת 1797 מכר אורדינר את נוסחת ייצורו של המשקה לתעשיין אנרי לואי פרנו, וזה החל בייצור המוני שלו. כך הפך האבסינט לאפריטיף הפופולרי ביותר בכמה מדינות, ובמיוחד בצרפת. הסופר האירי אוסקר וויילד סיפר על השפעת האבסינט עליו: "אחרי הכוס השנייה אתה רואה מפלצות וחזיונות רעים, אך אם יש לך כוח להמשיך - תיכנס למצב שבו מראות של יופי עוטפים אותך".

 

נוסחה חדשה למשקה הוותיק

 

בשנת 1915 הצביע בית הנבחרים הצרפתי על חוק האוסר ייצור, שיווק ומכירה של אבסינט, ובעקבותיו הלכו מדינות נוספות. בעשורים האחרונים נרגעו הרוחות, והמשקה הירקרק חזר לאופנה, ללא חומר ההזיה של הלענה.

 

אבסינט דוקטור 69: עשוי על ידי מזקקת ארומטיק בגרמניה על פי המתכון השוויצי האורגינלי. מחיר: 169 שקל לבקבוק של ליטר.

 

אבסינט ראוך: מיוצר במזקקת גרלד ראוך בגרמניה. מחיר: 169 שקל לבקבוק של 700 מ"ל.

שני המשקאות מגיעים בחוזק גבוה האופייני למשקה הזה - 69% אלכוהול (יבוא: כספיריט בע"מ).

בטל שלח
    לכל התגובות
    x