$
חדשות האלכוהול

וויסקי: ערבוב מיוחד

הבלנד, הוויסקי המעורבב, הוא מהמשקאות הנמכרים בעולם. הספיישל רזרב של דיואר'ס בן 12 השנים שמיובא כעת ארצה הוא הזדמנות להיכרות עם הנוזל הענברי

שלמה פפירבלט 10:0719.04.09

שומרי הכשרות בפסח שנמנעו משתיית וויסקי במהלך החג חוזרים כעת אל המשקה האהוב עליהם. מבחינת כמותית, הוודקה עברה להוביל בשוקי העולם, אך בכל הקשור ליוקרה ומעמד, הוויסקי מחזיק בבכורה בעולם האלכוהול. חלוקת משנה קיימת גם בקרב חובבי הוויסקי; מיעוטם (כ־10% מהכמות הנמכרת בכל שנה)

נשבעים אמונים בכל פעם מחדש לבקבוקי הסינגל מאלט, כלומר וויסקי שמקורו במזקקה אחת. המהדרין מעדיפים וויסקי שהתיישן באותה חבית - סינגל קאסק.

 

הערבוב הוא אמנות

 

הרוב הגדול שותה בלנד, וויסקי שהוא תוצאה של ערבוב. סמואל "סם" ברונפמן, היהודי הקנדי, מייסדה של אימפריית המשקאות החריפים סיגראם, נהג לומר: "תהליך הזיקוק של הוויסקי הוא מדע, הערבוב הוא אמנות". האמנות הזאת באה לעולם באמצע המאה ה־19, ומי שנחשב לאבי הבלנד הוא סוחר הוויסקי הסקוטי אנדרו אושר.

 

הוא הבין לפני אחרים את חשיבות היישון בחביות וערבוב סוגי הוויסקי השונים - בדומה לנעשה ביקבים של קוניאק, בצרפת - ערבוב שתוצאתו הסופית עולה על איכות מרכיביו הבודדים. אחת הסיבות שהביאו לפריחת הבלנד אז היתה שהאנגלים - השוק העיקרי באותם ימים של מזקקות סקוטלנד - העדיפו את הוויסקי ה"קל", לעומת הסינגל מאלטים ה"חזקים".

 

המומחה העומד מאחורי הכנת הבלנד, המאסטר בלנדר, הוא איש מקצוע אשר כישוריו וכישרונותיו בתחום הריח והטעם מובילים אותו להחליט מי מבין מאות דוגמאות הוויסקי שהוא דוגם יתאימו לשילוב הסופי והטוב ביותר. בדרך כלל מכיל וויסקי בלנד בין 15 ל־45 סוגי וויסקי מאלט שונים, וכן עד שלושה סוגי וויסקי דגנים לא מיושן, לריכוך הטעם. המאלט מהווה בין 20% ל־40% מהכמות בתוצאה המעורבבת, ובקבוקי הוויסקי המכילים פחות מאלט זולים יותר. הבדל נוסף: בוויסקי הפשוט הביקבוק מתבצע לאחר הכנת הבלנד, ואילו במשובחים יותר התערובת מקבלת כמה חודשי מנוחה, לצורך הרמוניזציה של כל המרכיבים ("חיתון" בשפה המקצועית), בטרם המעבר לבקבוקים. גילו של הוויסקי המופיע על הבקבוק מתייחס תמיד לצעיר שבין המשתתפים בבלנד.

 

ימי התום

 

אחת הדוגמאות המוצלחות והמוכרות בתחום הוא הבלנד של דיואר'ס (Dewar's), אשר את גרסת 12 השנים שלו, הספיישל רזרב, אפשר להשיג מעכשיו באופן רציף בחנויות האלכוהול בארץ (יבוא: אקרמן), בעוד בעבר אוהביו מצאו אותו רק בחנויות הדיוטי פרי. דיואר'ס הוא וויסקי שנולד ב־1846, כתוצאה של ערבוב שישה סוגי וויסקי שהציע ללקוחותיו ג'והן דיואר, סוחר משקאות סקוטי. אנשים אהבו את הטעם החדש, הבקבוקים נחטפו והעסק צמח. היורש, ג'ון אלכסנדר דיואר, אחראי לקפיצה הגדולה הבאה - הוא העסיק את המאסטר בלנדר המיתולוגי של המותג, אי.ג'יי קמרון, שהעניק לדיואר'ס את אופיו, על בסיס כ־40 מאלטים שונים. קמרון נחשב לראשון שהכניס את שיטת ה"חיתון" בתחום הוויסקי המעורבב.

 

גרסת הדיואר'ס 12 הנחשבת של המותג פותחה בשנת 2000, לאחר שעבר לבעלותו של קונצרן בקארדי. הצלחתו, בעיקר בארה"ב ובצרפת, היתה מהירה. תום אייטקן, המאסטר בלנדר השישי בשושלת, הוא האחראי לכך. אייטקן יצר בעצם וויסקי משובח של אמצע הדרך, האמור להתחבב על קהל גדול, במרכז. הגוון הענברי העמוק והנאה שלו פותח בכוס אף פירותי נעים, מעט דבש ורמזי וניל. על החך הוא עגול ומעניק תחושת חמימות טובה, מאוזן מאוד, הרמוני לחלוטין. הכוס ידידותית לחובבי הז'אנר, לרגע הצניחה לכורסה בתום יום עמל מפרך. עם שתי קוביות קרח בבקשה. מחיר מומלץ: 380 שקל לבקבוק.

 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x